Український президент каже, що найбільший виклик зараз - це зростання російського військово-промислового комплексу
Президент України Володимир Зеленський заявив, що є сподівання, що війни вже не буде у червні 2026 року. При цьому, за його словами, саме з літа наступного року Росія особливо відчує вплив санкцій. Однак, якщо США не введуть нові жорстокі обмеження, то підійме моральний дух росіян.
Про це Зеленський заявив на зустрічі з журналістами, яка відбулась 27 травня. Глава держави вважає, що проти Росії потрібні конкретні санкційні кроки. Втім, він підтверджує, що є люди, які вважають, що сильні санкції можуть нібито закрити можливість діалогу з РФ. І, як зазначив президент, такі думки є і в США, і в Європі.
"Безумовно, ми розуміємо аналіз вже багатьох розвідок, багатьох країн, аналітику. Червень 2026-го - ми всі сподіваємося, що війни вже не буде. Дуже. Але при цьому розуміємо, що економічне відчуття від санкцій у рускіх буде. Вже від тих, що прийняті. І вважаємо, що саме з того моменту, десь з літа 2026 року, їх економіка буде це відчувати сильно", - сказав президент.
Зеленський додав, що складно передбачити дефіцит бюджету РФ, оскільки її економіка в більшості своїй тіньова. За словами президента, найбільший виклик зараз - це зростання російського військово-промислового комплексу.
"Ми бачимо, що він не зможе зростати в наступному році, він буде зменшуватись. І буде зменшуватись постійно. Тобто економіка повністю зміниться, вони все будуть витрачати на війну. Далі велика проблема з ВПК, з компонентами, які йдуть з Китаю, з Тайваню, зі США і з деяких небагатьох компаній Європи. Близько трьох десятків ключових підприємств ВПК Росії послідовно мають відповідні контракти з компаніями з цих країн, про які я сказав", - зазначив він.
Також глава держави пояснив, чому до сьогодні адміністрація Дональда Трампа не застосувала нових санкцій проти РФ. На думку Зеленського, не введення сильного пакета санкцій було прогнозованим через те, що Америка чекала на поступки з боку РФ.
"На мою думку. Інакше пакет був би проголосований вже. Я думаю, що Америка дуже сподівалася і я думаю, що зараз трішки зменшене це відчуття у них. Зменшене відчуття, що Путін дійсно хоче закінчення війни. І навіть те, що є в медіа або є в риториці тієї чи іншої посадової особи США, я не впевнений, що це дійсно відповідає їхнім прогнозам і аналізу їхньої розвідки щодо дій Путіна", - повідомив Зеленський.
При цьому, президент України переконаний, що не введення санкцій якраз призведе до підняття морального духу у Кремля. І це буде відчутно на фронті.
"Це точно буде відображатись в тому чи іншому сенсі на полі бою. Тому що вони емоційно надихаються словами. Готові життя віддати і не розуміють за що віддають, куди ідуть і так далі. Тому я думаю, що це точно нам не допомагає", - сказав Зеленський.
Також Зеленський висловився про обміни. Він сказав, що росіяни не хочуть віддавати громадян інших країн на обмін. Щодо іноземців, які воювали на боці Росії, то полонені громадяни Китаю та КНДР ще перебувають в Україні.
Наразі Україна та Росія не мають суттєвих домовленостей на шляху до миру. 28 травня в Росії заявили, що найближчим часом пройде новий раунд переговорів. Москва наполягає на без’ядерному та нейтральному статусі України й скасуванні деяких законів.
Місце та дата проведення ще не були оголошені, поки обговорюють одразу три можливі локації - Стамбул, Ватикан або Швейцарія. При цьому відомо, що Путін проти перемовин у Ватикані та вже відмовився туди їхати.
Нагадаємо, попередні переговори пройшли у Стамбулі 16 травня та завершилися без значного прогресу, зокрема через вимогу Росії вивести українські війська з Запоріжжя та Херсону, контроль над якими росіяни не мають. За інформацією джерел, РФ також погрожувала створити на Сумщині "санітарну зону" за вказівкою Путіна. Єдиним результатом попередніх контактів став масштабний обмін полоненими "1000 на 1000", який відбувся в три етапи 23-25 травня.