Ворог прагне створити у цьому регіоні так звану "буферну зону", утім реалізувати цей задум на практиці в окупантів навряд чи вийде
Російський правитель Володимир Путін навідався до Курської області 20 травня з єдиної причини — щоб створити умови для виправдання відновлення російських планів щодо захоплення міста Суми та окупації Сумської області. Путін зустрівся з керівниками Курської області, під час якої голова Глушковського району Павло Золотарев "попросив" Путіна створити так звану "буферну зону" у Сумській області. Путін поцікавився, якої глибини має бути ця буферна зона, і Золотарев заявив, що Росія має захопити "принаймні Суми" та натякнув, що Росія має бути "більшою".
Про наміри РФ створити так звану "буферну зону" на Сумщині пишуть в Інституті вивчення війни (ISW). Водночас аналітики додають, що реалізувати такі плани ворога буде дуже складно.
Місто Суми розташоване приблизно за 25 кілометрів від міжнародного кордону, і "буферна зона" такої глибини, щоб включати місто Суми, перешкоджала б українським військам здійснювати удари артилерією та тактичними безпілотниками по російській території. Західні та українські джерела повідомляли, що російська делегація на українсько-російських переговорах 16 травня в Стамбулі погрожувала захопити Сумську область для створення так званої "зони безпеки".
Інститут вивчення війни (ISW) продовжує оцінювати, що Росія має територіальні цілі, які виходять за межі областей, які Росія вже незаконно окупувала або анексувала, і що Путін може мати намір використати подальші просування у Сумській області, щоб вимагати від України поступитися частиною Сумської області Росії під час майбутніх мирних переговорів.
"Кремль, ймовірно, організував цю взаємодію на зустрічі 20 травня, щоб подати Путіна як ефективного та залученого лідера під час війни, відповідаючи на російські прохання про подальше просування у Сумській області та натякаючи, що Росія претендує на більшу територію в Україні", - йдеться у звіті ISW.
Візит Путіна до Курської області 20 травня був першим із часу, коли Росія заявила про військову перемогу в області 26 квітня. ISW зафіксував повідомлення, що українські війська утримують обмежені позиції в Курській області, незважаючи на офіційні заяви Кремля про те, що російські війська повністю витіснили українські війська з області.
Російські війська надзвичайно малоймовірно зможуть захопити місто Суми у найближчій або середньостроковій перспективі, враховуючи продемонстровану Росією неспроможність швидко захоплювати навіть набагато менші населені пункти в Україні за останні три роки.
Український військовий спостерігач Костянтин Машовець повідомив 19 травня, що елементи 18-ї мотострілецької дивізії Росії (11-й армійський корпус, Ленінградський військовий округ) та 72-ї мотострілецької дивізії (44-й АК, ЛВО) здійснюють більшість атак у напрямку Сум, а також, ймовірно, в цьому напрямку діють елементи 83-ї окремої повітряно-десантної (ВДВ) бригади. Машовець заявив, що в напрямку Сум також діють до чотирьох або п’яти мотострілецьких та стрілецьких полків російського мобілізаційного резерву.
Ці обмежені елементи, що нібито діють у напрямку Сум, є недостатніми для захоплення міста такого великого, як Суми (до війни населення становило 256 000), і російські війська не демонстрували здатності захоплювати великі міста з перших місяців війни.
"Російські війська не захоплювали українське місто з довоєнним населенням понад 100 000 осіб із моменту взяття Лисичанська, Луганська область, у липні 2022 року, але захоплення Лисичанська було результатом повільного виснажливого наступу, який призвів до кульмінації російських наступальних операцій на сході України влітку 2022 року, а не швидкої й ефективної маневреної операції", - підкреслюють в ISW.
Відтоді російські війська мали труднощі із захопленням значно менших населених пунктів у наступних кампаніях, незважаючи на використання більшої кількості сил, особливо на сході та півночі України. Українські посадовці також раніше висловлювали сумнів у тому, що російські війська зможуть провести ефективну наступальну операцію для захоплення міста Суми.
Раніше Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що Росія фактично вже розпочала наступ на Сумську та Харківську області. Окупанти хочуть створити буферну зону на цій території України. Головком підкреслив, що Зеленський мав рацію, коли говорив, що наступ на Сумщину та Харківщину вже розпочався.
Російські війська намагаються посилити тиск на Україну та зміцнити позиції Москви на можливих переговорах про припинення вогню. Такий крок може дати правителю РФ Володимиру Путіну додаткові аргументи для затягування перемовин про припинення бойових дій на користь спроб захопити більше територій. Військові вкотре наголошують, що Росія не має наміру вести реальний діалог про завершення війни.