Зеленський вніс до Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту: що це дасть

Також президент зареєстрував проєкт закону щодо приведення положень Кримінального кодексу у відповідність до норм Римського статуту

Ратифікація Римського статуту в Україні
Зеленський зареєстрував законопроєкт про ратифікацію Римського статуту. Колаж: Інформатор

Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №0285 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального Суду. Це дасть можливість нашій державі набути повноправного членства в МКС. Разом із тим необхідні зміни до Кримінального кодексу.

Також глава держави зареєстрував законопроєкт № 11484 щодо приведення положень ККУ у відповідність до норм Римського статуту МКС. Про це йдеться у картках, опублікованих на сайті Верховної Ради.

“Метою проєкту закону є виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності для України Римським статутом Міжнародного кримінального суду та поправками до нього, прийнятими Асамблеєю держав – учасниць Римського статуту”, – йдеться у пояснювальній записці документу про ратифікацію.

Ратифікація Римського статуту передбачає внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, які подаються на розгляд Верховної Ради разом з основним проєктом закону та ухвалюється одночасно. Крім того, ратифікація дасть можливість Україні стати повноправним членом у Міжнародному кримінальному суді.

“Після набрання чинності для України Римським статутом Україна набуде повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді та братиме участь у роботі Асамблеї держав – учасниць Римського статуту, зможе подавати кандидатури для обрання суддів та прокурорів Міжнародного кримінального суду”, – йдеться у документі.

Водночас у пояснювальній записці йдеться про те, що нині у ККУ відповідальність за злочини проти людяності та за воєнні злочини не передбачена. Такі прогалини з’явилися через те, що положення нашого кодексу системно не узгоджувались із сучасним міжнародним правом.

“Положення Римського статуту Міжнародного кримінального суду є уособленням останніх напрацювань міжнародного права в частині кримінального переслідування за міжнародні злочини. Приведення кримінального та кримінально-процесуального законодавства України у відповідність з Римським статутом сприятиме оновленню українського законодавства про кримінальну відповідальність у світлі останніх тенденцій міжнародного права”, – додають у документі.

Що відомо про Римський статут МКС

Римський статут Міжнародного Кримінального Суду є міжнародним договором, який ухвалили 17 липня 1998 року на дипломатичній конференції у Римі. Офіційно набрав чинності 1 липня 2002 року. Станом на вересень 2019 року його підписали всього 155 держав.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року на виконання розпорядження Президента України від 11 грудня 1999 року, але не ратифікувала. Всього ратифікували його 122 держави.

Про те, що Україна відновила роботу по ратифікації Римського статуту МКС, ще 13 липня повідомила заступниця керівника ОП Ірина Мудра. Тоді вона казала, що держава планує розв’язати це питання до кінця 2024 року.

Нагадаємо, що восени 2023 року парламент Вірменії ратифікував Римський статут МКС. А 1 лютого 2024-го країна офіційно стала членом Міжнародного кримінального суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube