Зеленський та Сікорський сильно посварилися у Києві: ЗМІ розповіли про щонайменше три причини

Атмосфера була настільки поганою, що зустріч нагадувала сутичку, а не діалог України та Польщі

Радослав Сікорський, Володимир Зеленський, волинська різанина, пам'ятник волинській трагедії варшава
У Польщі неприємно здивувалися через претензії Зеленського про недостатню підтримку з боку поляків і через тон його розмови з главою МЗС країни Сикорським, пишуть місцеві ЗМІ

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у п'ятницю, 13 вересня, під час візиту до України зустрівся з президентом Володимиром Зеленським, і розмова пройшла у тяжкій атмосфері. За повідомленнями учасників переговорів, український лідер висунув міністру претензії, і польська сторона залишилася здивована тоном та стилем Зеленського. Аргументи Сікорського, судячи з реакції, не зменшили невдоволення української сторони.

За повідомленнями, отриманими польським порталом Onet від учасників розмови, у якийсь момент атмосфера зустрічі була настільки напруженою та поганою, що її можна було навіть назвати протистоянням, сваркою, пише журналіст, публіцист та колишній польський дипломат Вітольд Юраш.

Журналіст стверджує, що на зустрічі, де також був присутній глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс, Зеленський одразу звинуватив Польщу, що вона не підтримує Україну у переговорах щодо вступу до ЄС. Сікорський відповів, що Польщі знадобилося десятиліття для вступу до Євросоюзу, а запропонований Офісом Зеленського термін "нереалістичний".

Далі голова держави заявив, що Варшава має передати Україні більше військової техніки, зокрема літаки МіГ-29, і збивати ракети та дрони над Україною. Сікорський відповів, що ракети неможливо збивати без рішення НАТО. А винищувачі МіГ-29 Варшава в принципі готова передати Україні, але зробить це лише у випадку, якщо союзники НАТО вирішать перемістити свої літаки до Польщі.

"Зеленського ці аргументи не переконали. Той факт, що Польща першою передала Києву бойові винищувачі та передала Україні більше танків, ніж США, Великобританія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Швеція, Іспанія, Чехія, Словаччина та Болгарія разом узяті, схоже, це не запам'яталося українській стороні", - пише Юраш.

Потім президент України наголосив, що Польща використовує тему Волинської трагедії з внутрішньополітичних міркувань і не повинна порушувати це питання. Сікорський відповів, що Україна має ставитись до ексгумацій та поховань як до християнського жесту.

"У якийсь момент атмосфера була настільки поганою, що можна було навіть говорити про сутичку. Литовська делегація не намагалася підтримати польського міністра", - йдеться у статті.

Юраш заявляє, що у розмові з Onet українська сторона спробувала піднести хід цієї зустрічі так, щоб звинуватити у створенні напруженої атмосфери саме Сікорського. Але навіть за українською версією глава МЗС Польщі не був звинувачений у тому, що поводився недипломатично. Його провина нібито полягала в тому, що він не прийняв беззастережно очікування української сторони, тобто Зеленського.

"Перебіг зустрічі голови польської дипломатії з президентом України свідчить про те, що відносини Варшави з Києвом, на жаль, перебувають у кризі", - резюмує Onet.

Що цьому передувало

Польський прем'єр Дональд Туск наприкінці серпня заявив, що Україна не зможе вступити до Європейського союзу, якщо не розв'яже питання Волинської трагедії. Так Туск відреагував на слова тодішнього очільника МЗС України Дмитра Кулеби, який у ході виступу на заході в Campus Polska Przyszłości згадав операцію "Вісла" та "українські території". Така заява Кулеби викликала у поляків шалений шквал критики. 

"Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав територію Любліна, Підкарпаття та Малопольщі «українськими територіями». Це безпрецедентна подія в польсько-українських відносинах", – заявила експрем’єр-міністр Беата Шидло.

При цьому вона підкреслила, що "після більш ніж двох років порятунку України військовою технікою та всією іншою підтримкою українська влада ставиться до Польщі з презирством і зухвалістю". "Ви не тільки робите неправильно, пане Кулеба, ви робите дурниці", – заявила вона.

В українському МЗС теж відреагували на заяви поляків. Там пояснили, що слова Кулеби сприйняли неправильно, і що він аж ніяк не мав на увазі територіальні претензії до польської сторони.

"Шкодуємо, що деякі сили, які не зацікавлені в дружніх українсько-польських відносинах, намагаються поставити слова міністра в контексті передбачуваних територіальних претензій, які український міністр закордонних справ ніколи не висловлював і не міг висловити", – зазначили у відомстві.

Зазначимо, що нещодавно Сікорський пригрозив Україні "жорсткішими заходами", якщо вона не "знайде рішення" щодо Волинської трагедії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube