Зеленський про Саакашвілі: «Я думаю, що їхня мета — його вбити»

Читать на русском

Президент України Володимир Зеленський вважає, що влада Грузії має намір вбити колишнього грузинського президента та нинішнього громадянина України Міхеіла Саакашвілі.

Читать на русском
Зеленський про Саакашвілі: «Я думаю, що їхня мета — його вбити»
Опозиція стверджує, що влада Грузії довела експрезидента до жалюгідного стану

Президент України Володимир Зеленський вважає, що влада Грузії має намір вбити колишнього грузинського президента та нинішнього громадянина України Міхеіла Саакашвілі.

Експрезидент Грузії, громадянин України Міхеіл Саакашвілі шпиталізований у важкому стані. Опозиція вважає, що влада країни намагається розправитися зі своїм політичним супротивником, у тому числі на догоду кремлю. ЄС, Україна та США звертаються до офіційного Тбілісі, аби надати Саакашвілі належне лікування, але влада Грузії каже, що він симулює.

Саакашвілі вбивають

Президент Володимир Зеленський публічно заявив, що вважає ті дії, які чинить відносно Саакашвілі чинна грузинська влада, катуванням і замахом на вбивство. Про це він повідомив  журналістам на пресконференції з президентом Австрії Александером ван дер Белленом у Києві. Зеленський також продемонстрував фото експрезидента, які йому передали напередодні.

Зеленський каже, що Саакашвілі хочуть вбити
Зеленський каже, що Саакашвілі хочуть вбити

«Колись він був президентом Грузії. Міхеіл Саакашвілі. Їх (фотографії — ред.) передав Давид Арахамія. Я хотів би, щоб ви подивилися, як він виглядає… Публічне катування громадянина України. Я не обговорюю питання, за що заарештували колишнього президента Грузії, які наслідки цього для політики й демократії в Грузії. Це їх внутрішнє питання. Я говорю про арешт громадянина України Міхеїла Саакашвілі, якого публічно катують щоденно. Я думаю, що їх мета — його вбити»,— сказав Зеленський.

Зеленський зауважив, що в Україні з великою повагою ставиться до питання нейтральності тієї чи іншої держави, проте з нерозумінням сприймає ситуацію із Саакашвілі. Він стверджує, що ставлення грузинської влади до зовнішньополітичних проблем яке завгодно, але не нейтральне.

«Тому що росія ставиться до своїх політиків так само, як і на сьогодні керівництво Грузії ставиться до вже не своїх політиків, а громадян України. І тому ще раз: вони нейтральні? Чи вони за росію? Або вони просто проти України тощо?» — сказав президент.

Саакашвілі на судовому засіданні по відеозв'язку продемонстрував свій стан. Після цього його перевели до реанімації. 

Чому Саакашвілі в такому стані

У жовтня 2021 року Михайла Саакашвілі заарештували в Тбілісі, куди він прибув таємно з метою підтримати свою партію на муніципальних виборах. У Грузії його звинувачують у замовленні нападу та вбивстві, тому ув'язнили. Саакашвілі стверджує, що прокремлівська влада сфабрикувала справу.

Саакашвілі стверджує, що прокремлівська влада його арештувала на догоду москві
Саакашвілі стверджує, що прокремлівська влада його арештувала на догоду москві

Він був поміщений до в’язниці міста Руставі, де майже одразу оголосив голодування. У листопаді 2021 року його без погодження із родичами та адвокатами перевели спочатку з Руставі до тюремної лікарні в Тбілісі, а потім у військовий шпиталь у Горі, де він припинив голодування.

З травня 2022 року Саакашвілі перебуває на лікуванні в тбіліській клініці Vivamedi під цілодобовою охороною співробітників департаменту виконання покарань. 8 листопада 2022 року адвокат політика Шалва Хачапурідзе повідомив, що в експрезидента Грузії попередньо діагностували 36 захворювань, у тому числі туберкульоз і деменцію.

У листопаді 2022 року друзі та рідні Саакашвілі заявили, що в організмі колишнього президента Грузії під час медобстеження було виявлено ртуть та інші важкі метали, у тому числі барій та талій, в обсягах, що перевищують норму. Це дає підстави стверджувати, що його отруїли. Адвокат Саакашвілі Валерій Гелбахіані заявляє, що це могли зробити в грузинській в’язниці, як про свідчать дані експертизи.

«Усі хвороби, які є в Саакашвілі, усі симптоми можуть бути викликані цим отруєнням. Він сам давно підозрював, що його отруїли. Інакше б його хвороби так не розвивалися», — сказав Гелбахіані.

Грузинська влада натомість заявляє, що він симулює. 14 грудня Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила записи з камер відеоспостереження з палати Міхеїла Саакашвілі. Хоча влада заявляла, що записи доводять це твердження, чоловік на записі  поводиться, як дійсно виснажений. Запис змонтовано з кількох, дати міняються, деякі заретушовані.

Паралельно відбувається судовий процес. У Тбіліському міському суді обговорюють клопотання адвокатів про відстрочку покарання та його звільнення за станом здоров’я. Процес двічі відкладався — у Пенітенціарній службі заявляли, що не могли забезпечити онлайн-включення на судовому засіданні через технічні проблеми.

Міжнародна реакція

Ситуація із Саакашвілі набула широкого резонансу на міжнародній арені. Світові політики закликають вислати його на лікування до європейських країн. Подібні заяви робила й Україна.

Наприкінці грудня Зеленський звернувся до народу Грузії через Михайла Саакашвілі. За словами глави держави, те, що зараз відбувається з колишнім лідером Грузії, — це знущання.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець 15 грудня повідомив, що стан здоров’я Саакашвілі значно погіршився. Він закликав владу Грузії допустити його до громадянина України, який наразі знаходиться в медичному центрі «Вівамеді» в Тбілісі.

Яцек Саріуш-Вольський заявив, майбутнє Грузії в ЄС напряму пов’язаний зі справою Саакашвілі
Яцек Саріуш-Вольський заявив, майбутнє Грузії в ЄС напряму пов’язаний зі справою Саакашвілі

Державний департамент США у листопаді закликав владу Грузії допускати ув’язненого колишнього президента Михеїла Саакашвілі на всі засідання суду у його справі і поводитися з ним справедливо.

27 грудня депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський заявив, що питання вступу Грузії до ЄС напряму пов’язаний зі справою Саакашвілі. Таким чином він прокоментував слова лідерів правлячої партії «Грузинська мрія» щодо недоречності пов’язування ситуації із Саакашвілі та перспективами країни на майбутнє.

«Паралелі між справою Саакашвілі та вступом Грузії до Євросоюзу мають фундаментальне значення. Вони нероздільні. Європарламент ніколи не підтримає вступ Грузії до Євросоюзу, якщо затриманий експрезидент помре у в’язниці», — заявив Яцек Саріуш-Вольський.

Що було раніше

Саакашвілі займав пост президента Грузії два терміни поспіль. Після свого звільнення він виїхав із країни. Його розшукувала грузинська влада в кількох кримінальних справах, які сам він називає політичним переслідуванням. Саакашвілі отримав українське громадянство в травні 2015 року. У 2015–2016 роках він очолював Одеську облдержадміністрацію. З червня 2020 року Саакашвілі обіймає посаду голови Виконавчого комітету реформ України.

Наприкінці вересня 2021 року він вирішив таємно приїхати до Грузії. Однак 1 жовтня його затримали в Тбілісі, після чого помістили до в’язниці. Україна офіційно визнала Саакашвілі потерпілим у справі про неналежне поводження в грузинській в’язниці. Тодішня омбудсменка Людмила Денісова заявила, що політику завдали фізичної та моральної шкоди неправомірними діями працівників правоохоронних органів Грузії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.