Документи «чекали» на затвердження 4 місяці. Серед них чимало ініціатив для військових.
18 липня голова держави підписав одразу 18 законів. Серед них рішення щодо запровадження випробувального терміну на строк до 6 місяців для військових-контрактників, які вперше прийняті на військову службу.
Про це написав народний депутат Ярослав Железняк.
Правило щодо проходження випробувального терміну не стосуватиметься:
«У контракті про проходження військової служби іноземців та осіб без громадянства встановлюється випробування строком два місяці», - йдеться в остаточній редакції законопроєкту.
Якщо випробувальний термін пройдено успішно, то контракт підпишуть не на шість місяців, а вже на рік.
Також, за даними руху ЧЕСНО, підписання закону №8169 має змінити життя військовослужбовців, які наразі не мають права на звільнення зі служби, якщо лікарська комісія визнала їх тимчасово непридатними з переоглядом через 6–12 місяців. Найчастіше такі військові не можуть виконувати свої обовʼязки, проте перебувають при частинах. А це може нашкодити повноцінній реабілітації.
«На жаль, через прогалини в законодавстві стосовно таких захисників, воїни не можуть бути звільнені, - йдеться у заяві "Юридичної Сотні" від травня цього року. - Крім того, після двох або чотирьох місяців, за відсутності рішення про продовження виплат, захисники отримують лише оклад та надбавку за вислугу років».
Завдяки змінам, тепер військовослужбовці звільняються в запас, якщо під час дії воєнного стану вони визнані непридатними за станом здоров’я до військової служби, з переоглядом через 6–12 місяців.
Інший закон №8009 надає додаткові підстави для звільнення з військової служби, якщо близькі родичі загинули або пропали безвісти під час війни.
Під близькими родичами мається на увазі чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра загинули або пропали безвісти під час війни.
Це дозволить на період воєнного стану звільнятися з військової служби військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, а також тим, хто проходить військову службу за контрактом.
Інформатор писав, що Володимир Зеленський також підписав закон №8339. Він дозволяє призначати на офіцерські посади сержантів без освіти, проте з бойовим досвідом.
Проте є нюанси: для отримання офіцерського звання потрібен бойовий досвід не менше 6 місяців та відсутність дисциплінарних стягнень.
«На особливий період на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу приймаються особи у віці від 20 до 40 років, - йдеться у поясненнях до закону. - Особи, які призначаються на офіцерські посади за нововведеною підставою, проходять курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності до призначення на посаду або після призначення».
Це потрібно зробити не пізніше, ніж протягом 6 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Нагадаємо, що для того, аби закон набув чинності, потрібен підпис президента. Голова держави має на це 15 днів. Якщо за цей час не буде погодження або накладення вето, то закон вважається схваленим та має бути офіційно оприлюднений. Про це йдеться у статті 94 Конституції України. Проте чомусь на практиці цього не відбулося.
Щоб звернути увагу президента на потреби військових з’явилася петиція з вимогою підписати прийняті ВР ініціативи.
Інформатор писав, кого з медиків не можуть призвати на військову службу в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.