Зеленський підписав закон, який дозволяє призупинити виплати по зовнішньому держборгу

Закон дає право уряду тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби до 1 жовтня 2024 року

Держборг
Зеленський підписав закон 31 липня

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про мораторій на виплату зовнішнього боргу. Так, він надає право Кабміну тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби до 1 жовтня 2024 року. Також документ дозволяє здійснити реструктуризацію боргу колишнього "Укравтодору".

Про це свідчить картка документа №111396 на сайті Верховної Ради. Згідно з карткою, законопроєкт до Офісу президента направили 24 липня, а 31 липня він повернувся до парламенту вже з підписом Зеленського.

Закон дає право уряду тимчасового призупинити виплати по зовнішньому державному боргу у разі потреби до 1 жовтня 2024 року. Також документ дозволяє уряду взяти гарантований державою борг колишнього "Укравтодору" в "периметр" державного боргу і здійснити його реструктуризацію (йдеться про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму $700 млн та відсотки)

Прийняття законопроєкту було необхідним технічним рішенням перед угодою про реструктуризацію боргу. Україна має непогашені єврооблігації на $19,7 млрд (без урахування накопичених відсотків). Також в обігу знаходиться $2,6 млрд ВВП-варантів, виплати за якими привʼязані до економічного зростання.

Раніше очільниця комітету Ради з питань бюджету Роксолана Підласа заявляла, що схоже технічне рішення було вже використане у 2015 році, коли Україна ухвалила Закон "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом" у травні, досягла принципових домовленостей з інвесторами в кінці серпня й оголосила про завершення операції в листопаді. Вона додала, що МВФ в робочому порядку висловило підтримку цього законопроєкту.

Про реструктуризацію яких боргів йдеться? 

Україна в серпні 2022 року домовилася про відстрочку на два роки погашення та виплат відсотків за 13 випусками суверенних єврооблігацій загальною номінальною вартістю $17,26 млрд та €2,25 млрд, а також перегляду умов щодо ВВП-варантів. Проте 17 червня стало відомо, що Україна не змогла домовитися з власниками облігацій про реструктуризацію боргу на 20 млрд. Власники облігацій відхилили пропозицію України знизити вартість валютних облігацій на 60% на переговорах цього місяця.

22 липня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна досягла принципових домовленостей з комітетом власників єврооблігацій України про реструктуризацію боргу.  Таким чином вдалося вивільнити ресурси на нагальні потреби: оборону, соціальний захист та відновлення.

"Ми досягли принципових домовленостей з комітетом власників єврооблігацій України. Це важливий етап процесу реструктуризації боргу, що дозволить зекономити $11,4 млрд на його обслуговуванні протягом наступних трьох років та $22,75 млрд - до 2033 року", - заявив прем'єр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube