Запорізька ОВА хоче сплатити 59 млн грн за реконструкцію спорткомплексу в окупованому Мелітополі

Влада Запорізької області готова витратити кошти на роботи в окупованому місті. Проте сам факт цих робіт викликає багато питань. Що кажуть у мерії Мелітополя та хто отримає кошти - дізнайтеся у матеріалі.

Про це нам стало відомо з публікації видання Mind.UA
Бюджет Запорізької області може втратити значну суму коштів

Запорізька обласна військова адміністрація збирається заплатити понад 59,5 млн грн за роботи з реконструкції оздоровчого центру з льодовою ареною на проспекті Богдана Хмельницького, 56/9 у місті Мелітополі. При цьому, як випливає з офіційних документів, всі роботи були проведені вже під час окупації міста Мелітополя росіянами (яка триває і понині) у 2022 році. Однак чи дійсно ці роботи були проведені перевірити неможливо.

"Золотий" оздоровчий комплекс з льодовою ареною

У 2021 році на "будівництво" оздоровчого центру з льодовою ареною у Мелітополі витратили вже 91 млн 980 тис. 205 грн  на площі 1200 кв. м. Здебільшого це були кошти Запорізької обласної державної адміністрації, частково — міськради Мелітополя. Це було зроблене в рамках програми Президента України "Велике будівництво".

Роботи виконувала місцева компанія ТОВ "Мелсіті". У грудні 2021 року цей заклад урочисто відкрили. На відкритті були тодішні топові чиновники: голова Запорізької ОДА Олександр Старух, голова обласної ради Олена Жук, мер Мелітополя Іван Федоров, голова Мелітопольської райдержадміністрації Ігор Судаков, держсекретар Міністерства молоді та спорту України Олексій Перевезенцев та інші. Об'єкт звели за 8 місяців.

Натомість у грудні 2021 року вирішили, що цих робіт для спорткомплексу з льодовою ареною недостатньо. Тому з ТОВ "Мелсіті" міська влада Мелітополя в результаті нового тендеру підписала  у січні 2022 року ще один договір на "будівництво" цього комплексу. На цей раз на 59 млн 521 тис. 307 грн. Таким чином, будівництво спорткомплексу здорожчало у 1,5 раза. Замовник робіт — департамент капітального будівництва та житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради.

26 лютого 2022 року росіяни окупували місто Мелітополь. Проте це не завадило проведенню робіт з будівництва спорткомплексу! У договір неодноразово вносили зміни. Згідно з документацією, протягом лютого-листопада 2022 року (в окупації!) фірма ТОВ "Мелсіті" провела роботи. Акти підписані представниками мерії Мелітополя.  

Календарний графік виконання робіт в окупованому Мелітополі
Календарний графік виконання робіт в окупованому Мелітополі згідно з підписаним договором

А ще цікаво, що росіяни й самі використовують цей спорткомплекс. Наразі він працює в окупованому Мелітополі. Проводять там спортивні заходи. Самопроголошений "губернатор" окупованої росіянами частини Запорізької області Євген Балицький пізніше брехав, що спорткомплекс ввели в експлуатацію під час окупації. Хоча насправді введений він був в експлуатацію за 2 місяці до окупації міста. 

Працююча в окупації льодова арена Мелітополя
Працююча в окупації льодова арена у Мелітополі

Тепер вийшла цікава ситуація. Фірма "Мелсіті" просить українську мерію Мелітополя погасити заборгованість за проведені роботи. За даними Mind.Ua, це питання розглядалося Запорізькою обласною військовою адміністрацією. Попередньо керівник Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко та мер Мелітополя (який з березня минулого року не перебуває у місті) Іван Федоров у серпні 2023 року підтримали оплату послуг фірмі під час окупації. Відповідно Запорізька ОВА має дати дозвіл на такі витрати. І основна сума покривається саме з обласного бюджету.

Роботи за документами проведені. Але чи дійсно вони там проведені в умовах окупації — важко сказати. Втім, голова Запорізької ОВА Юрій Малашко у коментарі журналістам сказав, що поки що згоди на цю виплату немає.

Витяг з протоколу засідання в Запорізькій ОВА
Витяг з протоколу засідання робочої групи в Запорізькій ОВА. Джерело: Mind.Ua

Що про це каже мер міста Іван Федоров

Як пояснив журналістам Mind.ua український (офіційний) міський голова окупованого Мелітополя, факт окупації міста російськими військами не є причиною для несплати будівельних робіт, які згідно з актами виконаних робіт виконувалися після 24 лютого 2022 року. При цьому мер міста переконує, що всі роботи виконувалися до (!) окупації, хоча у документах написане протилежне. Якщо це дійсно так, то фейкові документи від фірми з переліком робіт за весну-осінь 2022 року — не найкраща річ.

Навіщо була потрібна така махінація? Як стверджує Федоров, все це відбувається так, тому що мерія Мелітополя у березні 2022 року вивозила документи, а потрібно було зафіксувати й заборгованість за проведені роботи перед підрядниками. Тому, за логікою пояснення мера, деякі документи були складені "заднім числом". Але тендер на понад 59 млн грн оголосили у середині грудня 2021 року, відповідно чи могли би ці робити встигнути зробити до окупації протягом приблизно 1 місяця? Звучить маловірогідно.

"У нас був відкоригований проєкт. Загалом сума будівництва складає (якщо я не помиляюся) приблизно 150 млн. І зі 150 млн приблизно заплачено 100 млн", – сказав виданню Mind.ua Федоров. Станом на зараз кредиторська заборгованість перед ТОВ "Мелсіті" не сплачена. Але вона буде сплачена "після війни". Тобто фірма все одно отримає свої кошти, але пізніше.

Чим відома фірма-переможець

ТОВ "Мелсіті" була заснована у 2017 році. Згідно з даними аналітичної платформи YouControl, засновником і керівником фірми є мешканець Мелітополя Володимир Новосельцев. Частину техніки підприємство "Мелсіті" раніше орендувало у фірми "Темп" екс-депутата міськради Мелітополя від партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність". 

За 2017-2022 роки ТОВ "Мелсіті" підписала договори з держструктурами на проведення будівельних робіт на 414,32 млн грн (з них майже всі - з мерією Мелітополя). У 2021 році фірма почала будувати з великими скандалом ЦНАП у місті Василівка Запорізької області ще до проведення тендеру. Пізніше перемогу у тендері шляхом скарг вибила собі інша фірма, а тендер скасували. Це місто рідне для віцепрем'єра України Михайла Федорова та наразі окуповане.

Російська окупація Мелітополя

26 лютого 2022 року росіяни окупували місто Мелітополь у Запорізькій області. Воно фактично стало центром окупованої росіянами частини Запорізької області. Владу на підконтрольній росіянам території Запорізької області захопив колаборант, колишній народний депутат України Євген Балицький, який був членом у нині заборонених "Партії регіонів" та "Опозиційному блоці". Також Балицький мав бізнес у Мелітополі та залишається найвпливовішою людиною у місті, вже як громадянин росії та призначений росіянами "губернатор". За даними слідчих, Балицький та члени його родини завдали збитків Україні на понад 4 млн грн ще до своєї сепаратистської діяльності. Наразі тривають бої у Запорізькій області, проте звільнення Мелітополя українськими військами найближчим часом не буде.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube