На країну чекає важкий період відновлення
Завдяки героїзму ЗСУ та тероборони, стійкості волонтерів та мирних жителів, перемога України над російськими окупантами близька. Нас чекає важкий період відновлення зруйнованого, у чому Україні допоможе весь світ. Але, перш ніж взятися за роботу, нам потрібно самим зрозуміти, як ми хочемо це зробити, що отримати у підсумку. Якою має стати оновлена Україна, яка повстала з попелу. І повірте, ухвалити таке рішення — завдання непросте.
Інформатор не звик ховатись від труднощів. Тому ми вирушили розмовляти з експертами на найскладнішу та найболючішу для сьогоднішнього українського суспільства тему: повернення тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та реінтеграція їх в Україну.
Економіст Михайло Крапивко впевнений, що війна не може закінчитись без відновлення України в її межах до 2014 року. При цьому, на його думку, відновлювати ці території буде не складніше, ніж усю решту країни.
На окупованих територіях тим, хто поміняв українські паспорти на російські, треба дати спокійно виїхати до Росії, а далі зайнятися відновленням цих територій. Свого часу звідти виїхала величезна кількість людей, які чекають, коли їм можна буде повернутися і почати будувати Україну на своїй Землі. Відновлювати нам доведеться всю країну, зокрема й те, що зараз називається ОРДЛО. Це не найбільш постраждалі території”, - каже Михайло Крапивко.
Політолог Андрій Клячин вважає, що інтеграція ОРДЛО вимагатиме від України вкладення величезних фінансових, інтелектуальних та душевних ресурсів. Але зробити це абсолютно потрібно.
"Після того, як території ОРДЛО перейдуть під контроль України, там потрібно буде встановити керівництво з нульовою толерантністю. Колаборанти мають виїхати чи піти під суд.У цю територію доведеться вкладати величезні гроші, щоби її відновити паралельно з усією Україною. Потрібно буде вкладати величезні гроші у освіту, величезні нерви у розуміння слабкого ефекту освіти. І окремо більші асигнування в оборонну інфраструктуру. При цьому Україна не може відмовитись від цих територій. Тому що це буде сигнал, що від України можна й надалі відкушувати території. Крім того, небезпечно залишати на нашому кордоні бандитські анклави у сірій зоні", - каже Андрій Клячин.
Нав'язавши під військовою загрозою Україні кабальні Мінські угоди, Путін сподівався впливати на політику Києва через особливий статус та широкі права Донецька та Луганська. Зрозуміло, 24 лютого всі ці ідеї остаточно перейшли у світ запалених фантазій президента РФ. І замість того, щоб отримати ширші, ніж інші українські регіони, можливості, колишні окуповані території якийсь час проведуть на політичному карантині.
Якийсь час тут не можна буде говорити навіть про повноцінне місцеве самоврядування. Тільки військова адміністрація. Далі треба буде розбиратися з тим, в якому стані ці території. Вони частково заміновані, там залишилося багато боєприпасів, там багато російських диверсантів. Необхідність особливого адміністративного режиму там – об'єктивна реальність, ніяк не пов'язана зі ставленням України до своїх громадян, які опинилися на окупованій території”, – каже політтехнолог Сергій Гайдай.
Керівник дослідницької компанії Active group вважає, що інтеграція мешканців Донецька та Луганська в українське суспільство, звільнених від гніту озброєних російських маріонеток, пройде без особливих проблем: “З окупації не виїхали ті, хто не мав такої фізичної можливості, ті, хто не міг заробити в Україні стільки, щоб забезпечити себе житлом, люди, які не хотіли нічого у своєму житті міняти. Всі вони будуть раді будь-якій стабільній владі. Україна платитиме пенсії, забезпечуватиме розвиток та робочі місця і вони будуть абсолютно нормально до цього ставитися. Коли на звільнену територію почнуть повертатися ті, хто виїхав у попередні роки, ситуація зміниться. Їх буде багато і вони будуть досить активними, щоб переламати можливе негативне ставлення до України. Крім того, військова поразка самої Росії значно знизить її авторитет”.
Політолог Віктор Пащенко вважає, що все піде не так гладко, адже за 8 років у цю сіру зону було завезено велику кількість людей з Росії, там не дружнє ставлення до України. Коли ці території підпадуть під повний контроль України, багато людей звідти поїде. При цьому Віктор Пащенко ставить важливі питання, на яке українське суспільство має виробити відповіді якнайшвидше:
Перед початком бойових дій на території України в ОРДЛО було проведено мобілізацію. До цього служба в їхніх збройних формуваннях була добровільною справою. Зараз вони мобілізували всіх, кого змогли, судячи з розповідей полонених та даних ЗСУ. Тобто майже все чоловіче населення ЛДНР брало участь у бойових діях проти України. Крім того, перед початком війни з ОРДЛО були вивезені до Росії "біженці" для телекартинки. Виникає питання, чи має Україна допомагати їм, забезпечувати їхнє повернення в Україну?".
Сергій Гайдай вважає, що перш ніж серйозно вкладатися у реінтеграцію колишньої ОРДЛО та реалізовувати там програму, схожу на ту, що була використана при інтеграції ГДР, Україні потрібно вирішити, яке економічне призначення на цій території буде в рамках єдиної української унітарної держави.
Раніше Донбас був промисловим і вугледобувним районом. Але мало хто знає, що це чудова кліматична курортна зона. Там хороший клімат для будівництва санаторіїв та розвитку сільського господарства. Залишки промисловості там сьогодні є. Крім того, кожен терикон має отримати поряд із собою завод з виробництва будматеріалів.При цьому тієї промисловості, що була збудована за часів СРСР, там вже більше не буде”, - каже Сергій Гайдай.
Він вважає, що якщо Україну майбутнього перетворити на велику офшорну зону всього світу, сюди приїдуть працювати заповзятливі люди з різних країн. У Краснодоні можна буде побудувати величезний авіаційний хаб, який конкурував би з Дубаєм та Стамбулом.
У2014 році там був збитий Boeing, тому що через Донбас йде один з найекономічніших авіаційних коридорів з Європи до Азії. Авіаційний хаб у Краснодоні, в якому літаки могли б сідати для дозаправки, створив би величезну кількість робочих місць. Перспективи величезні! Треба лише вичистити звідти росіян, демілітаризувати та сепарувати Росію, щоб у майбутньому вона не становила загрози для миру”, - каже Сергій Гайдай.
Про те, як російські окупанти безуспішно спробували створити ще трохи фейкових "республік" на території України, читайте тут. Про те, хто платитиме відновлення України після нашої перемоги, читайте тут.
Ольга Палій
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Заголовне фото: з відкритих джерел