Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь?

Цьогоріч рівень води на близько метр перевищує минулорічний, зазначають в Укргідроенерго. За прогнозами, пік проходження весняного водопілля очікується наприкінці квітня. Таке вже було десять років тому

повінь в Україні
Від «високої води» потерпають мешканці прибережних територій

Від масштабного затоплення Україну захищають водосховища та справна робота гідроелектростанцій. Проте через окупацію Каховської ГЕС регулювати рівень води стало важче.

За інформацією Гідрометеорологічного центру в Україні спостерігається сезонне підняття рівня води у межах річок Віть, Дніпро, Десна, Сейм, Сож, Прип’ять, Горинь та Західний Буг на територіях Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Рівненської, Полтавської, Черкаської та Чернігівської областей. Про це йдеться у повідомленні ДСНС від 18 квітня. 

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 1

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 2

1
Через зливи та сезонне підняття води в річках почастішали випадки підтоплень у приватному секторі. Фото – сайт ДСНС

 


«Залишаються підтоплені 1 564 дворогосподарств (Чернігівська – 474, Кіровоградська – 323, Дніпропетровська – 269, Київська – 210, Черкаська – 181 та Полтавська – 107) та 330 будинків (Дніпропетровська – 170, Кіровоградська – 87, Черкаська – 42, Чернігівська – 29 та Полтавська - 2)», - повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

За даними рятувальників, у Дніпропетровській, Волинській, Рівненській, Черкаській та Полтавській областях підтоплено 9 тис. 138 га сільськогосподарських угідь.

«Порушено транспортне сполучення до 30 населених пунктів: Чернігівська – 29 та Київська – 1. За добу (17 квітня – ред.) підрозділами ДСНС: відкачано 2 тис. 995 м куб. води. (з початку робіт – 15 тис. 184), перевезено 228 осіб (з початку робіт – 1 799)», - повідомили в ДСНС.

На відео, яке зняли рятувальники видно, наскільки «висока вода» дошкуляє мешканцям прибережних територій

Води ставатиме ще більше

Згідно з даними Укргідрометцентру, пік весняної повені у Києві орієнтовно очікують на 22 квітня

«До критичного рівня води лишається ще 50-60 см. Ми розуміємо, що вода може сягнути цього рівня, тому проводимо додаткові тренування сил цивільного захисту, рятувальників та всіх служб, які можуть бути задіяні у наданні допомоги мешканцям», – повідомив директор департаменту муніципальної безпеки Київської міськради Роман Ткачук.

В КМДА говорять про сезонне підтоплення у парку «Муромець», Гідропарк, Труханів острів, затока Галерна, Корчувате, приватні ділянки в районі Осокорків. За інформацією місцевої влади цьогоріч рівень води на 0,5-1 метр перевищує минулорічний.

«Головна причина підтоплень – це весняна повінь та регулярні опади, що призвели до збільшення води в річках. Крім того, рівень Дніпра у Києві завжди регулювався за рахунок роботи каскаду дніпровських ГЕС. На жаль, на сьогодні Каховська ГЕС не працює в повному технологічному режимі, тому інші греблі намагаються скорегувати цю ситуацію», - пояснили в столичній адміністрації.

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 4

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 5

2
Столиця потерпає від підтоплень. Частина фото – сторінка в соцмережі Олексія Філановського

 

В Київраді говорять про підтоплення сіл Осещина, Погреби, Хотянівка, Троєщина, Гнідин, Вишеньки та заплави Дніпра на півдні столиці. Також ймовірне затоплення на дачних масивах Воскресенські Сади, Русанівські Сади, Осокорки, Позняки, Вишеньки, забудови в районі Південного мосту, затоки Берковщина та частини Конча-Заспи.

Крім того, через весняний паводок вода в кранах киян може мати жовтуватий колір, проте це безпечно. Про це заявили фахівці «Київводоканалу»

«Весняний паводок в цьому році відрізняється своєю стрімкістю і масштабністю, і Київська ГЕС почала інтенсивний скид води, що призвело до залпового погіршення якості води в річці, - йдеться у заяві водоканалу. - Під час паводку може тимчасово зрости такий показник водопровідної води, як кольоровість. Тобто вода у цей період може мати злегка жовтуватий колір. Цей показник впливає на якість води лише візуально і не свідчить про її небезпечність».

Також у Дніпрі та в Дніпропетровській області на 17 квітня було затоплено 148 будинків та території 160 приватних домоволодінь. В обласному центрі під водою опинилася частина дніпровської набережної. В останнє таке відбувалося у 2013 році.

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 7

3
«Велика вода» затопила садові будинки та приватний сектор. Фото – ДСНС у Дніпропетровській області

 

17 та 18 квітня у регіоні оголосили червоний рівень небезпеки у прирічкових селищах на Кам’янському та Дніпровському водосховищах. 

Також значних підтоплень зазнала Чернігівська область. Там було затоплено 474 домоволодіння у 12 населених пунктах Чернігівського, Корюківського і Новгород-Сіверського районів. Місцеві згадують, що подібне весняне водопілля було десять років тому. 

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 9

4
Чернігівщина постраждала від цьогорічної повені. Фото – ДСНС у Чернігівській області

 

Голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус говорить про надзвичайну ситуацію в окремих громадах та про можливу евакуацію у випадку «найгіршого сценарію». У разі подальшого підняття рівня води у Дніпрі в області готуються допомагати понад 4,5 тисячі осіб у 22 населених пунктах.

Чому паводок такий стрімкій та масштабний

Є версії конспірологічні. Нібито масштабне весняне водопілля сталося через те, що з церков забрали «святі мощі», які захищали від повені.

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 11

Також є теорія, що причина паводка начебто в тому, що білорусь та росія вирішили «відкриті шлюзи на притоках Дніпра». Через це вода й затопила Україну. Проте ця малоймовірно, адже 10 квітня повінь спричинила прорив дамби під Гомелем неподалеку від кордону з Україною. До зони підтоплення потрапило 4 населені пункти та також 6 садівницьких товариств. 

Залишилося 50 сантиметрів до критичного рівня води: чи причетні до весняного водопілля в Україні росія та білорусь? 12

4
В білорусі прорвало дамбу та затопило населені пункти. Фото – МНС білорусі

 

За словами гідролога, ексзаступника міністра із захисту довкілля Михайла Хорєва останні декілька десятків років в України майже не буває потужних повеней. 

«Цьому сприяє тепла зима і незначна кількість опадів. Це призводить до того, що мешканці прирічкових ділянок забувають, що таке велика вода, а деякі відважно будуються на заплаві й навіть у межах прибережних захисних смуг. Витрати води в Дніпрі біля Києва, які трохи більше за норму (середньобагаторічне значення) викликають паніку в людей...Але ж на Дніпрі були повені у 1917, 1931, 1942, 1970 роках, вони з часом повторюються», — зазначає Михайло Хорєв.

В Укргідроенерго пояснюють, що весняне водопілля прийшло на зміну зимовому паводку. Зараз наповненню річок сприяють значні опади та підвищення рівня підземних вод

«На фоні тотального зневоднення у світі подібне явище виглядає надприродно. Хоча фахівці запевняють, що природа має певну циклічність. Подібне явище відбувається раз в десять років. Так, весна 2013 року також відзначалась високою водністю», - заявили в державній компанії, яка опікується станціями на річках Дніпро та Дністер.

Цьогоріч рівень води на близько метр перевищує минулорічний, зазначають в Укргідроенерго. 

«В Укргідроенерго для врегулювання рівнів води та уникнення підтоплень гідроелектростанціями на Дніпрі та Дністрі продовжують здійснювати контрольовані скиди із дотриманням безпекових норм згідно з вказівками Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ при Державному агентстві водних ресурсів України», - повідомила пресслужба державної компанії

Інформатор розповідав, які мікрорайони Києва можуть постраждати від повені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube