Закриті укриття, "пункти зламності" та протистояння з ОП: скандали за участі мера Києва Кличка

Очільник столиці провів останні 4 роки у конфліктах проти Банкової. Після скандалу з загибеллю людей через закрите укриття "війна" між Кличком та Зеленським може поновитися з більшою силою.

Віталій Кличко
Кличко: останні скандали за участі мера Києва

В червні буде девʼять років як Віталій Кличко очолює столицю України. Протягом цього періоду в адрес мера лунала критика за кволу боротьбу проти незаконних забудов та тіньові звʼязки з олігархами. З 2019 року у Кличка зʼявились проблеми з Банковою - протистояння з Офісом президента та Володимиром Зеленським супроводжувалися обшуками в КМДА та взаємними звинуваченнями. За підрахунками ЗМІ, мер Києва та ОП пережили щонайменше три етапи конфліктів. Не вщухає конфлікт і під час повномасштабного вторгнення рф.

В ніч на 1 червня російські війська завдали нового ракетного удару по столиці. В результаті загинули троє людей, які не змогли скористатися укриттям - воно було зачинене під час тривоги. Зеленський нещодавно вказував Кличку на необхідність вирішити питання з укриттями. Тож у цієї трагічної події є всі шанси спровокувати нову фазу протистояння між президентом і владою в столиці.

З приводу цього Інформатор зібрав найгучніші скандали за участі Кличка за останній час.

Війна між Кличком і ОП

Протистояння почалося майже одразу після інавгурації Зеленського, навесні-влітку 2019 року. Тодішній голова Офісу президента Андрій Богдан вимагав від Кабінету міністрів звільнення Кличка із посади голови КМДА. І, не дивлячись на відповідне рішення Кабмніу, зробити цього Банковій не вдалось.

Наступний етап "війни" між Кличко та ОП відбувся на початку 2021 року. Тоді Зеленський завуальовано розкритикував Кличка за завищені тарифи в місті. За даними ЗМІ, таким чином голова держави дав зрозуміти меру столиці, що або той візьметься за тарифи, "або силовики візьмуться за чутливу для Кличка тему парковок і евакуації транспорту" в місті.

Третя фаза була найбільш скандальна і супроводжувалася обшуками в КМДА і навіть вдома у самого Кличка. Лише за 11-12 травня 2021 року правоохоронці провели близько 60 обшуків у службових приміщеннях комунальних підприємств, департаментів КМДА, в офісах підрядних структур, у комунальному об’єднанні Київзеленбуд, КП Спецжитлофонд, у корпорації КиївАвтодор, Департаментах соцполітики, Містобудування та архітектури, земельних ресурсів КМДА, КП Київміськсвітло та інших місцях.

Кличко і Зеленський

У Київській міській прокуратурі тоді зазначали, що обшуки стосувалися кримінальних проваджень щодо незаконного заволодіння бюджетними коштами, умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем, здійснення незаконних поборів з підприємців, кришування нелегального бізнесу тощо. Дійшли з обшуками і до близького друга Кличка Артура Палатного, який серед іншого є ще й головою виконавчого комітету партії "УДАР". Слідство стверджувало, що під час обшуків були знайдені докази причетності посадовців до правопорушень - за результатами слідчих дій ряду чиновників повідомили про підозру.

Кличко у відповідь публічно звинуватив Банкову в тиску.

"Протягом останніх двох днів правоохоронці та податківці буквально кошмарять столичну владу. Такого не було в Україні навіть в махрові часи Януковича! Вриваються на комунальні підприємства, додому до їх керівників. Це якісь нальоти! Шукають корупцію?! Як блискавично і масово знайшлися якісь "справи", що не витримують жодної правової критики. Я завжди акцентував на тому, що в нашій роботі нульова толерантність до корупції. Насправді те, що відбувається, – це тиск на столичну владу і придушення місцевого самоврядування. Тиск на мене особисто!" - заявив очільник столиці.

Скандал з "Пунктами незламності" в Києві

Нова фаза протистояння розгорнулася вже під час повномасштабної війни. Восени, коли країна страждала від численних блекаутів через російські обстріли, Зеленський оголосив про запуск "Пунктів незламності", де всі бажаючі могли б отримати доступ до електроенергії, інтернету, води та їжі. Однак мешканці столиці стали скаржитись у мережі, що багато з цих пунктів просто не працюють або не обладнані належним чином.

Пункт незламності

За два дні з критикою влади Києва виступив і президент Зеленський.

"Профанацію з київськими "Пунктами незламності" ніхто нікому не пробачить. Прошу, серйозніше", – заявив тоді голова держави.

Тодішній заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко в коментарях журналістам стверджував, що таких проблем з підготовкою пунктів, як у Києві, не було в 70-80% міст, зокрема й у обласних центрах. При цьому, за словами Тимошенка, на етапі підготовки столична влада запевняла Банкову, що має генератори, необхідні для роботи пунктів.

Закриті укриття в Києві

Проблеми з укриттями в Києві спостерігалися від самого початку повномасштабного вторгнення. Однак в травні 2023 року недоступність сховищ спричинила нову хвилю невдоволення з боку містян. Піку цей процес досяг, коли в ніч на 1 червня, під час чергової ракетної атаки рф на столицю.

Мешканець Києва Ярослав, чия дружина загинула під час атаки, розповів, що люди прибігли вночі до укриття, але їм не ніхто не відкрив. Загалом через це цієї ночі на тлі падіння уламків ворожих ракет загинули троє людей - серед них дитина. Прокуратура повідомила, що проводить слідчі дії у медичному закладі, де під час ракетної атаки росіян 1 червня було закрите укриття.

Голова МВС Ігор Клименко пізніше також повідомив, що поліція Києва вже розпочала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 367 ККУ (Службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки) через закриті бомбосховища під час нічної ракетної атаки на столицю.

Депутатка Київради та парамедик Аліна Михайлова пояснила, чому за роботу укриттів в медичних закладах відповідає КМДА.

"За роботу поліклініки відповідає керівник медзакладу. Він знаходиться у підпорядкуванні КМДА, конкретно - Департаменту охорони здоров’я, директор якого призначається Віталієм Кличком. Балансоутримувач цього об’єкта - вертикаль київської адміністрації, а не районної. Вертикаль мера. Хто понесе відповідальність з вертикалі мера?" - написала депутатка.

Полікліника в Деснянському районі

Також вона наголосила, що разом з однодумцями з осені 2021 року добивалася від Кличка провести роботу над укриттями цивільного захисту, однак безрезультатно.

Втім, сам Кличко вже заявив, що звернувся до центральної влади з проханням звільнити голову Деснянської районної держадміністрації (РДА), що був призначений за квотою ОП. Як пояснює Михайлова, це тільки зіграє на руку Кличку, оскільки керувати районом буде перший заступник, представник політичної сили Кличка "Удар".

Згодом Київська міська прокуратура повідомила ЗМІ, що проводить обшуки в КМДА.

"Зокрема, обшуки проходять у Департаменті муніципальної безпеки та охорони здоров‘я", - заявила речниця відомства Надія Максимець.

У свою чергу мер Києва заявив, що вже "дав окреме доручення главам районів столиці негайно перевірити всі укриття, за роботу яких відповідають голови РДА міста". Також Кличко після загибелі трьох людей наголосив, що досяг домовленності з патрульною поліцією Києва про перевірку укриттів уночі.

"Обʼїжджатимуть у комендантську годину під час повітряної тривоги укриття, що є на мапі міста і перевірятимуть, чи вони відчинені. Та оперативно передаватимуть інформацію міським службам", - написав очільник міста.

Відзначимо, що 17 травня очільник Київської міської військової адміністрації (КМВА) Сергій Попко заявив, що у Києві перевірять та відкриють усі бомбосховища, бо закрите укриття під час війни − це злочин. Чи було це зроблено - невідомо.

"Договорняк" з Фірташем та скандальне будівництво: Інші скандали Кличка

У 2015 році лідер "Демальянсу" Василь Гацько заявляв, що права на земельну ділянку біля метро Осокорки мала фірма "Скай-Буд ЛТД", власником якої є депутат Київради від фракції "УДАР-Солідарність" Сергій Котвицький. Після інциденту Кличко запропонував Котвицькому скласти мандат, але той відмовився. Кличко заявив, що на ділянці потрібно збудувати сквер. У 2015 році Київрада розірвала договір оренди та надала ділянці статус скверу. Однак забудовнику вдалося оскаржити перше рішення в судах. У 2021 році повідомлялося, що будівництво поновилося.

У 2017 році НАЗК ініціювала перевірку даних, оприлюднених у розслідуваннях журналістів "Схеми" про спільний політ із Неаполя Віталія Кличка та скандального київського забудовника Максима Микитася — екс-керівника державної корпорації "Укрбуд" на приватному літаку. У коментарі ЗМІ мер Києва повідомив, що за оренду чартера заплатив Микитась і зустрівся з ним випадково на вулиці в Неаполі й погодився придбати квиток на чартер, бо Микитась летів прямим рейсом. У свою чергу, забудовник прокоментував, що за весь чартер не платив, а лише придбав квиток і заплатив за нього. Коментуючи, як він опинився в одному літаку з Кличком пояснив, що це "особисте питання".

В квітні 2014 року ЗМІ повідомили, що Віталій Кличко разом з Петром Порошенко літали до Відня на зустріч з українським олігархом Дмитром Фірташем в лютому того ж року. Тоді бізнесмен, як стверджують журналісти, переконав політиків працювати в тандемі і погодитись з розподіленням ролей - Порошенко мав стати президентом, в той час як Кличку "віддали" посаду мера Києва. Зустріч, за твердженням ЗМІ тривала 28 годин.

Порошенко і Кличко
Як пізніше зізнавався олігарх на судовому процесі щодо його екстрадиції в США, метою домовленостей було завадити можливому президентству Юлії Тимошенко та допуску до влади її команди.

Сам Кличко заперечував будь-які домовленості з Фірташем стосовно балотування на посаду мера Києва.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube