Закрите небо: що таке безпольотна зона над Україною і чому її так боїться НАТО
У суботу, 5 березня, президент України Володимир Зеленський поспілкувався із членами Конгресу Сполучених Штатів Америки. Верховний головнокомандувач вкотре висунув список прохань та вимог до західного уряду. По-перше, припинення імпорту російської нафти. Друге, більше літаків для України. Третє, запровадження безпольотної зони над нашою країною. І якщо над першими двома вимогами західні лідери ще пообіцяли подумати, то щодо безпольотної зони Україна отримала категоричну відмову.
Інформатор розбирався, чому НАТО не хоче чи не може забезпечити Україні безпольотну зону, коли в нашій країні гинуть мирні жителі.
Здавалося б, таке формулювання, винесене в підзаголовок цього матеріалу, грає на руку країні-агресору, яка уявила себе такою, яка має право вирішувати, за яким курсом рухатися незалежним державам. Але, з іншого боку, не боятися розумного диктатора Володимира Путіна – це одне, а от не враховувати ядерну зброю, яка є в Росії, – це вже інше.
Як пише New York Times, після розмови із Зеленським американські конгресмени практично одноголосно заявили, що виступають проти запровадження безпольотної зони над Україною. І це попри вбивство окупантами мирних жителів. Серед головного аргументу відмови – загроза ядерної світової війни. Та й чого гріха таїти, очевидно, що Україна з її кількістю вбитих на війні для глобалістів – це крапля у морі.
«Це означає початок Третьої світової війни. Люди повинні розуміти, що означає безполітна зона. Це не якесь правило, якому ви підкоряєтеся. Це готовність збивати літаки Російської Федерації», – пояснив республіканець, сенатор від Флориди Марко Рубіо.
Позиція демократів у цьому питанні не викликає подиву. Ще на президентських виборах представник цієї політичної сили Джо Байден запевняв, що США повернуть собі статус наддержави, але відтепер Штати не хочуть брати участь у військових конфліктах.
«Я не думаю, що в наших інтересах і в інтересах Європи, щоб Сполучені Штати та Росія – дві найбільші у світі та найбільш оснащені ядерні держави – воювали безпосередньо одна проти одної», - висловився демократ, сенатор від штату Коннектикут Крістофер Мерфі.
Американські політики чітко пояснюють, що безпольотна зона означає відправлення американських пілотів у бій проти російських літаків та засобів ППО. Чи цього хоче американський народ, який виходить на мітинги і вимагає закрити небо над Україною - питання відкрите. Недавнє опитування, яке проводило інформаційне агентство Reuters показує, що 74% респондентів впевнені, що НАТО просто зобов'язане закрити небо над Україною. І республіканці, і демократи ставляться до цього факту досить скептично, оскільки, на їхню думку, більшість людей не обізнані, як здійснюється закриття неба.
Почнемо з того, що зона без польоту — це наказ про заборону польотів у певній зоні. Такі зони іноді встановлюються над урядовими будинками або громадськими місцями з міркувань безпеки, а також над священними місцями. Як пояснює американський оглядач Аустін Рамзі, найбільш спірне питання - це використання безпольотної зони під час військових конфліктів для запобігання участі в них військових літаків.
США використовували безпольотні зони в Іраку, коли 30 років тому лідер Іраку Саддам Хусейн, придушуючи повстання у своїй країні, вбивав десятки тисяч людей із бойових вертольотів. Також НАТО з ухвалення Організації Об'єднаних Націй застосовувала закрите небо в Боснії та Герцеговині з 1993 по 1995 рік під час конфлікту на Балканах. Альянс зробив це знову у 2011 році у Лівії.
Проте критики цієї ідеї заявляють, що у всіх випадках запровадження безпольотних зон американські атаки на ворожу інфраструктуру ППО все одно сприяли загибелі мирних жителів. Адже, по суті, наявність безпольотної зони не означає, що ворог перестане бомбардувати населені пункти. Це лише означає, що бойова авіація спробує збивати ракети, що летять до України з боку Росії. Що у свою чергу не гарантує повної безпеки жителям території, що обстрілюється.
Зрештою, шанси на те, що НАТО закриє небо над Україною, зводяться до нуля. Але, за словами українського політолога Олега Саакяна, подібна реакція західного уряду була передбачуваною. Водночас безпольотна зона не повинна бути кінцевою метою нашої держави, адже українська влада чудово розуміла та розуміє всі побоювання НАТО.
«У нас реально існує дефіцит у питаннях повітряної безпеки. І нам потрібно його компенсувати. Прохання про закриття неба над нашою країною є мобілізуючим фактором для європейців та західного суспільства щодо підтримки України. Але тут, як у будь-якому прицільному пострілі, треба мітити трохи вище, щоб потрапити точно в ціль. Для нас хорошим результатом було б отримання військової авіації - літаків і висотних систем ППО. У випадку, коли ми говоримо про закриття неба, це дозволяє нам поставити питання оснащення України військовою авіацією на порядок денний. Якщо не закриваєте небо, то давайте щось рівнозначне натомість», – каже Саакян.
У тому, що НАТО легко може закрити небо, переконаний політолог Олександр Палій, хоч і дуже обережно дає свої прогнози з цього питання. На думку політолога, саме закриття неба над Україною допоможе врятувати життя людей, хоч і постачання сучасної зброї від союзників зайвим не буде.
А ось у питанні постачання бойової авіації в Україну західні партнери якраз більш згідливі. І якщо вв'язатися в прямий конфлікт з Росією НАТО не хоче через жахливу перспективу ядерної світової війни, то ось постачання якомога більшої кількості «смертоносної зброї» до нашої країни ті ж самі конгресмени активно підтримують. Під час переговорів із сенаторами Зеленський безперечно заявив, якщо немає безпольотної зони, то Україна чекає літаки та безпілотники. Заклик про військову допомогу український головнокомандувач озвучив після того, як Польща, Болгарія та Словаччина заявили, що не надсилатимуть винищувачів в Україну.
Багатьох українців обурила відмова Польщі, Болгарії та Словаччини. Але конгресмени США побачили у відмові не просто небажання допомагати Україні. У питаннях постачання зброї дуже важливою є фінансова складова. І сенатори не виключають, що вищезгадані країни ще можуть змінити своє рішення щодо постачання літаків та безпілотників.
«Потрібно якнайшвидше затвердити фінансування для відшкодування витрат східноєвропейських союзників, якщо вони нададуть Україні літаки — або, що реальніше, за його словами, ракети класу «земля-повітря». Ми повинні сигналізувати полякам, румунам та іншим, що хотіли б допомогти їм у цьому», — сказав демократ від Нью-Джерсі Том Малиновські.
Крім того, сенатори не скидають з рахунків і допомогу США у цьому питанні - саме літаками, вертольотами та безпілотниками, а не лише грошима.
Також замість закритого неба Україна незабаром може отримати і так званий пакет допомоги у розмірі 10 мільярдів доларів, яку адміністрація Байдена запросила для нашої країни ще минулого тижня.
Звичайно, прогнозувати закінчення війни не береться ніхто, але політологи та військові експерти нагадують, що ресурси ворога не безмежні. А ось Україна, хоч і втомилася від постійних атак агресора, продовжує нарощувати військову міць завдяки міжнародній підтримці.
Нагадаємо, понад тисячу добровольців виявили бажання допомогти Україні у війні з Росією. Вони вже їдуть до України з 16 країн світу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.