Законопроєкт Зеленського про множинне громадянство створить низку проблем - адвокат розповів, яких саме

Адвокат повідомив, що для отримання українського громадянства потрібно скласти екзамени

Множинне громадянство
Адвокат Ліфлянчик про законопроєкт щодо множинного громадянства

Законопроєкт про множинне громадянство, який 22 січня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної ради, викликав хвилю обговорення. Документ передбачає можливість надання права на подвійне громадянство лише з дружніми країнами. Про плюси та мінуси нововведень Інформатору розповів адвокат Станіслав Ліфлянчик. 

За словами адвоката, йдеться про країни, що підтримують Україну. У законопроєкті є їхній перелік. 

"Прописується можливість надання права на подвійне громадянство, однак виключно тільки з дружніми країнами, в тому числі тими, що входять в ЄС. Я так розумію, що це намагання створити загальний простір з Європейськи Союзом і підготовка до того, що Україну включать в ЄС", - сказав Ліфлянчик.

В Європейському Союзі, якщо ви отримуєте громадянство Румунії, Польщі, або Бельгії, то маєте право, або жити в будь-якій країні ЄС, або отримувати безперешкодне громадянство інших країн. Якщо ви у країні ЄС, то там є спрощена система от нам тепер її теж дають. Якщо, наприклад ви громадянин дружньої країни і хочете отримати громадянство України, потрібно подати документи з заявою і обов'язково декларацію про те, що ви визнаєте себе громадянином України і берете усі права та обов'язки українця. Таким чином ви відмовляєтесь від іншого громадянства не дивлячись на його наявність, Україна визнаватиме виключно українське громадянство. При в'їзді/виїзді на територію України вам не вдасться показати паспорт Ізраїля, або іншої країни. Бо у них є біометрія - відбиток пальця, обличчя. 

"Це побачать наші прикордонники, а біометрія підтягне ту інформацію, що ви є громадянином України. Не дивлячись на це, ви все одно залишаєтесь в Україні в режимі моногромадянства і маніпулювати, що у вас є інше громадянство не вийде", - додав Ліфлянчик.

У законопроєкті про множинне громадянство є вичерпний перелік держав громадяни яких можуть отримати українське громадянство по спрощеній системі. Згідно з документом, отримання громадянства українськими біженцями є порушенням і підставою для припинення українського громадянства. 

"Міграційна служба може встановити цю обставину та розпочати процедури припинення українського громадянства. Вона піде по ланцюгу до президента, який приймає рішення про припинення громадянства України. Якщо ви українець і отримуєте громадянство дружньої країни, то в цьому випадку вбачається ризик припинення українського громадянства. Це погано прописано у законі та може стати причиною для судових процесів", - наголосив Ліфлянчик.

Адвокат звернув увагу на важливий момент, який робить небезпечну практику. Той з батьків, хто з дитиною, отримує громадянство іншої країни, має право одноособово подати заяву за дитину про те, щоб їй надали громадянство іншої країни.

"Таким чином дитина має припинити громадянство тут в Україні. Батько чи мати, які не можуть виїхати в іншу країну позбавляються можливості спілкуватися з дитиною. Є випадки, коли один з батьків вивозить дитину за кордон, порушуючи чинне законодавство і не дає з нею спілкуватися. Той, хто залишився він зараз може звернутися до суду, омбудсмена та розпочати процедуру повернення дитини в Україну і є позитивна практика. Якщо залишити цю норму, то такої можливості не буде", - акцентував Ліфлянчик.

Українець, який отримає у добровільному порядку на підставі заяви громадянство іншої країни автоматично заявляє, що не хоче бути громадянином України. Йому можуть припинити українське громадянство. 

"Якщо він приїде і покаже паспорт іншої країни, то на кордоні у нього можуть виникнути проблеми. Прикордонники не мають права не пустити його в Україну тому, що припиняється громадянство виключно з моменту прийняття відповідного рішення", - поділився Ліфлянчик.

Позитивним у документі є те, що він забороняє надання громадянства громадянам країни-агресора. Зокрема, якщо вони були в збройних силах рф, або брали співучасть у цьому. 

"Якщо українці знаходились на окупованій території та отримали російські паспорти також припиняється громадянство без його права отримання в майбутньому. Статті Кримінального кодексу, які передбачають відповідальність за злочини пов'язані з безпекою України (терористичні акти, участь у сепаратизмі) також надають можливість для припинення українського громадянства. Неможливо буде припинити громадянство в тому випадку, якщо в особи немає іншого - російського, японського, ізраїльського", - розповів адвокат. 

Виключення може бути для тих росіян, які багато років живуть в Україні та довели своїми справами підтримку нашої держави або для тих, хто захищав україну зі зброєю в руках. Вони зможуть отримати українське громадянство. Для білорусів наразі обмежень немає.

Для отримання українського громадянства потрібно скласти екзамени на знання Конституції України та української мови. Це стосуватиметься тих, хто отримуватиме громадянство після того, як Закон набере чинності. 

Про законопроєкт щодо множинного громадянства

22 січня президент України Володимир Зеленський анонсував внесення законопроєкту про множинне громадянство до Верховної ради, пояснивши, що ці комплексні зміни в законодавстві дадуть змогу мати громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світ. Документ визначає, що отримати громадянство України у спрощеному порядку можуть мешканці таких країн, як Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Кіпр, Норвегія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, Швейцарія та Японія. Також пропонується запровадити декларацію про визнання себе громадянином України - документ, у якому іноземець підтверджує, що під час набуття українського громадянства у правових відносинах з Україною визнає себе лише громадянином України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube