Закон про е-декларації набув чинності: коли вони опиняться у відкритому доступі

Читать на русском

НАЗК невдовзі відкриє доступ до реєстру декларацій, Вже до кінця січня наступного року посадовцям необхідно буде відзвітувати про свій майновий стан за 2021-2022 роки

Читать на русском
Декларування
Повернення декларування вступило в силу 12 жовтня

НАЗК невдовзі відкриє доступ до реєстру декларацій, Вже до кінця січня наступного року посадовцям необхідно буде відзвітувати про свій майновий стан за 2021-2022 роки

Закон про відновлення декларування та функцій НАЗК набрав чинності. Очікується, що Нацагентство з питань запобігання корупції відкриє реєстр декларацій вже 10 грудня. Щорічні декларації за 2021-2022 роки посадовцям необхідно подати до 31 січня 2024 року.

Водночас за 2023 рік декларації подаються у звичний строк - до 31 березня наступного року. Ті особи, хто подав їх добровільно за попередні роки, отримають можливість внести зміни у документи. Про це під час брифінгу 12 жовтня розповіли заступник голови НАЗК Артем Ситник та керівниця Управління проведення повних перевірок агентства Юлія Кулікова.

"Щорічні декларації за 2021-2022 роки необхідно подати до 31 січня 2024 року, а за 2023 рік – уже у звичний для всіх декларантів строк – до 31 березня 2024 року включно. (Добровільні) декларанти мають можливість виправити ці декларації (подані з 24 лютого 2022 року до 11 жовтня 2023 року включно). Для цього необхідно протягом 14 днів, тобто не пізніше 25 жовтня 2023 року, звернутись до НАЗК з листом у довільній формі, в якому зазначити яку або які декларації є потреба виправити і вказати дату їх подання. Далі ви отримаєте відповідне повідомлення у своєму персональному електронному кабінеті Реєстру та зможете подати виправлену декларацію протягом 30 днів, проте лише один раз”, - пояснив Ситник.

Окрім цього для низки осіб відтерміноване зобовʼязання подачі декларацій - це особи, які залученні у забезпеченні державної безпеки, зокрема, військовослужбовці. Їм потрібно буде внести дані не пізніше 90 днів після зміни умов, які надають право на відтермінування (закінчення військового стану, звільнення зі служби). Водночас декларації все ж доведеться подати особам, які проходять військову службу на посадах міністрів, керівників ЦОВВ, місцевих органів влади, на посадах в апаратах міністерств, ВЛК, ТЦК, та осіб, що беруть участь у закупівлях в сфері оборони або відряджені на такі посади.

НАЗК відкриє публічний доступ до Реєстру 10 грудня 2023 року з урахуванням безпекових заходів, додав Ситник. Саме тоді журналісти та активісти отримають доступ до даних посадовців та зможуть допомогти правоохоронним органам та НАЗК швидше виявити тих осіб, які незаконно збагатилися під час повномасштабної війни.

В Україні повернули публічне декларування

З початком російського вторгнення е-декларування тимчасово призупинили. Це зробили для того, щоб ворог не отримав доступ до особистої інформації про чиновників, депутатів, посадовців тощо. Наразі відновлення відкритого декларування стало принциповою вимогою західних партнерів України та МВФ.

У результаті Рада повернула е-декларації. Однак відповідний законопроект був прийнятий без правки про негайне відкриття декларацій для громадськості. Президент ветував рішення Ради, а також закликав ухвалити рішення з правкою про відкриття декларацій. 20 вересня парламент підтримав законопроект, а 10 жовтня голова держави його затвердив своїм підписом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.