Експерти пояснюють, що іноземний бізнес не хоче повернутися занадто рано до РФ, щоб потім знову звідти піти
Західні компанії, як і раніше, з побоюванням ставляться до повернення на російський ринок, який радикально змінився. Навіть попри відповідні зусилля Кремля. Іноземний бізнес не розглядає можливість повернення до РФ доти, доки Москва та Київ не підпишуть постійну угоду про припинення вогню.
Про це пише Bloomberg. Видання зазначає, що російський правитель Володимир Путін доручив своєму уряду розробити нову правову базу для компаній, які бажають інвестувати в Росію. Експерти вважають це ознакою того, що Москва готується до скасування американських санкцій.
За словами одного з кремлівських чиновників, який говорив на умовах анонімності, попри це, "ніхто поки що не стукає у двері". Це підкреслює невизначений характер підходів компаній до відновлення своєї діяльності у РФ.
Журналісти поговорили з юристами, банкірами та аналітиками, які оцінюють ризики. За словами одного з експертів, деякі компанії розглядають різні сценарії та вже зверталися за порадою щодо того, що може статися далі на радикально іншому ринку, де баланс між ризиком і вигодою різко змінився з 2022 року.
"Вони всі проводять комплексну перевірку. Вони всі розглядають свої варіанти. З моменту інавгурації Трампа Росії приділяється набагато більше уваги", - розповів Кріс Віфер, керівник стратегічної консалтингової фірми Macro Advisory, яка орієнтована на Росію.
За його словами, більшість компаній не розглядатимуть можливість повернення до РФ доти, доки не буде досягнуто постійної угоди про припинення вогню в Україні. Віфер пояснює, що "ніхто не хоче повернутися занадто рано, щоб потім знову піти".
Зі свого боку, депутат Держдуми Федеральних зборів РФ Анатолій Аксаков заявив, що "всі нові інвестори, які захочуть прийти в Росію, отримають максимально вигідні умови". Проте фірмам, які покинули країну і тепер хочуть повернутися, доведеться платити за активи повну ринкову ціну. За даними видання, Путін ясно дав зрозуміти, що західним компаніям, які пішли після початку повномасштабного вторгнення і продали дочірні компанії за "низькою ціною", не можна дозволяти дешево повертати свої активи.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну з російського ринку почали йти іноземні компанії. Зокрема, нещодавно повідомлялося, що повертатися на російський ринок не мають наміру найбільші компанії Німеччини, навіть, попри можливе завершення війни РФ проти України та зняття санкцій.
В автомобільному концерні Volkswagen наголосили, що не планують знову працювати на російському ринку. У Bosh заявили, що на цей момент компанія не має таких планів. Представник великого промислового концерну Siemens, який до відходу пропрацював у Росії 170 років і мав 2700 російських співробітників, заявив, що будь-якої участі в Росії нині не передбачається.
Згідно з підрахунками Школи менеджменту Єльського університету, після початку війни діяльність у Росії звернула понад 1000 транснаціональних корпорацій. Глава Американської торгової палати в Росії (AmCham Russia) Роберт Ейджі припускав, якщо переговори про завершення війни будуть успішними, до кінця року роботу на російському ринку відновлять чотири-п’ять іноземних компаній.