Заговорив як путін: як огидна заява генсека ООН стосується України

Позиція Гутерріша знаходить підтримку не лише серед мусульман, у той же час Захід намагається стримувати операцію ЦАХАЛ у Секторі Гази, тому що знов боїться великої війни, як після початку агресії росії

Гутерріш та Нетаньяху
Тель-Авів шокований тим, що генсек ООН перекладає провину зі злочинця на жертву

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що агресія ХАМАС  була спровокована політикою Ізраїлю. Слова, які генсек використав для обґрунтування своєї позиції, фактично означають перекладання провини на постраждалу сторону. Це приблизно те ж, коли путін говорить, що в нього не було вибору, окрім як напасти на Україну. Мовляв, у цьому винувате НАТО.

Заява Гутерріша спричинила обурення Тель-Авіву і звинувачення у фактичному виправданні терористичної атаки, проте більшість мусульманських країн підтримують таку точку зору.

Гутерріш каже, що євреї самі винні

В ООН сталася суперечка між генеральним секретарем організації Антоніу Гутеррішем та представником Ізраїлю. Генсек закликав до припинення вогню для задоволення гуманітарних потреб палестинського народу, але зробив це в доволі специфічний спосіб, повідомляє The Times of Israel.

«Атака ХАМАС сталася не на порожньому місці… Палестинський народ зазнав 56 років задушливої ​​окупації. Вони бачили, як їхня земля постійно пожирається поселеннями (євреїв. — Ред.) та страждає від насильства; їхня економіка задушена; їхні люди були переселені, а їхні будинки зруйновані. Їхні надії на політичне вирішення їхнього становища тануть», — сказав генсек ООН.

Гутерріш зазначив, що невдоволення палестинського народу не може виправдати нападів ХАМАС. Однак атаки Ізраїлю на Газу не можуть також виправдати «колективне покарання палестинського народу». Понад 2 мільйони палестинців живуть у Газі, де вплив ХАМАС  є тотальним. Наразі Газа під повною блокадою Ізраїлю, на її території не пропускають паливо, електроенергію та воду для населення. Гутерріш заявив, що 50 вантажівок із гуманітарною допомогою, які прямували через прикордонний пункт Рафах із Єгиптом із суботи, є «краплею допомоги в океані потреб».

Слова, які генсек ООН використав для обґрунтування своєї позиції, фактично означають перекладання провини на постраждалу сторону. Паралелі не точні, але це приблизно те ж, коли путін говорить, що в нього не було вибору, окрім як напасти на Україну. Мовляв, у цьому винувате НАТО.

Позиція Ізраїлю та голоси симпатиків Палестини

Ізраїльський посол в ООН Гілад Ердан, який був на засіданні, на деякий час втратив дар мови, а потім назвав висловлювання Гутерріша «шокуючими», «жахливими» й «повністю відірваними від реальності». На думку дипломата, це є нічим іншим як висловленням розуміння масових вбивств, вчинених ХАМАС.

«Генеральний секретар ООН, який із розумінням ставиться до кампанії масового вбивства дітей, жінок і людей похилого віку, не гідний того, аби керувати ООН. Я закликаю його негайно піти у відставку. Немає жодного виправдання чи сенсу розмовляти з тими, хто виявляє співчуття до найжахливіших звірств, скоєних проти громадян Ізраїлю та єврейського народу. Просто немає слів», — написав Ердан у соцмережі X.

 В Ірані, Туреччині та Лівані святкують "вдалу" операцію ХАМАС  

Тель-Авів відкидає звинувачення і стверджує, що йдеться не про колективну відповідальність і про покарання палестинського народу, а про знищення ХАМАС. Тому позиція Гутерріша викликала гострий осуд в офіційних осіб Ізраїлю. Міністр закордонних справ Елі Коен заявив, що вбивство 1400 чоловіків, жінок і дітей 1500 озброєними бойовиками ХАМАС «увійде в історію як більш жорстока», ніж вбивства, вчинені угрупованням «Ісламська держава».

«Скажіть мені, яка пропорційна відповідь на вбивство немовлят, на зґвалтування і спалення їх, на обезголовлення дитини? Як можна погоджуватися на припинення вогню з кимось, хто поклявся вбити, припинити твоє власне існування?» — запитує міністр.

Коен скасував зазделегідь заплановану зустріч із Гутеррішем, а міністр «уряду єдності»  Бенні Ганц назвав голову ООН «апологетом терору». Через інцидент Ізраїль відмовив у візі заступнику генсека ООН Мартіну Гріффітсу.

«У зв’язку з його (Гутерріша. - Ред.) заявами ми не будемо видавати візи представникам ООН… Настав час дати їм урок», - заявив постпред Ізраїлю в ООН Гілад Ердан.

Слова Гутерріша нагадують позицію прихильників Палестини серед мусульманських країн, тож він у цьому він здобуде підтримку. До прикладу, президент члена НАТО Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що неправильно ставити знак рівності між членами ісламістського руху ХАМАС та терористами. Попри всі свідчення щодо вчинених звірств, він вважає, що це «борці за свободу». На знак підтримки він скасував заплановану поїздку до Ізраїлю.

Позиція союзників

Ізраїль затягує з проведенням наземної операції, ймовірно, причиною цьому є позиція Вашингтону. Начальник штабу Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), генерал-лейтенант Герці Халеві, заявив, що війська готові, але є «тактичні, стратегічні» фактори, які стримують вторгнення.

Ймовірно США не покладає надії врегулювати конфлікт з мінімальними втратами. Адміністрація Байдена побоюється переростання війни на Близькому Сході у світову. До того ж війна на Близькому Сході руйнує ту систему зв’язків та союзів, які Америка готувала довгі роки. Держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Палестинської автономії Ріяд аль-Малікі у вівторок закликали зменшити шкоду цивільному населенню в Газі. Аже за останніми підрахунками New York Times, понад 5700 палестинців були вбиті під час авіаударів із початку війни.

Те ж саме побоювання Заходу - переростання війни у світову - пояснює, чому допомога Україні під час російської агресії була недостатньою у найважчі перші дні війни. Проте допомога і зараз не є достатньою. 

Генерал Халеві заявив, що наземну операцію відкладають через "тактичні, стратегічні" чинники. Фото: з відкритих джерел
Генерал Халеві заявив, що наземну операцію відкладають через "тактичні, стратегічні" чинники. Фото: з відкритих джерел

Зрештою, невідомо, що насправді у планах США, адже ситуація, що склалася, може стати гарним приводом для зведення старих рахунків з Іраном, «вуха» якого у цій ситуації видно за версту. Можна знищити його стратегічні об'єкти, на яких виготовляють ядерну зброю, а чи ліквідувати його проксі сили на «осі стримування». Вогневої міці Сполучених Штатів, два авіаносці яких перебувають у Східному Середземноморї, цілком для цього достатньо. Принаймні, Саудівська Аравія евакуювала родини своїх дипломатів із Лівану, повідомляє AP. А перед тим саудити закликали своїх підданих покинути територію цієї країни. Ймовірно, причиною цього стало занепокоєння щодо розгортання бойових дій між Ізраїлем та ліванською Хезболлою, до якого може долучитися США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube