Низка гарячих конфліктів та невирішені суперечності між провідними геополітичними гравцями свідчать, що світ балансує на межі глобального кровопролиття
У світовій суспільній думці поступово утверджується усвідомлення того, що авторитарні режими сформували геополітичну вісь, аби протистояти колективному Заходу. У Сполучених Штатах наративи, які виголосив президент Джо Байден у зверненні до нації, беруть на озброєння не лише демократи та «класичні» республіканці, але і трампісти. Традиційно ЗМІ виділяють чотири можливі точки ескалації, проте найбільш ймовірною вважається не Близький Схід, а Тайвань. Водночас є також точка зору, що подібно до «Холодної війни» ХХ століття, світ перебуватиме на межі загрози війни між демократичним та авторитарними блоками, але до безпосереднього зіткнення США та Китаю навряд чи дійде.
Після промови до нації президента США Джо Байдена, лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнелл попереджає американців, що авторитарні країни сформували союз проти вільного світу. Про це він заявив в інтерв’ю Fox News. Сенатор вважає, що Сполучені Штати зараз у небезпеці більше, ніж будь-коли за його 81-річне життя, «тому що це безпосередня загроза». Політик закликає сприймати проблему саме як світову, адже країни авторитарного блоку активно співпрацюють.
«Південнокорейці, японці, тайванці всі зацікавлені в тому, що відбувається в Україні, тому що вони знають, що президент Сі спостерігає за цим. Президент Сі нещодавно заявив, що вони мають нескінченну дружбу з росіянами. Що ще вам потрібно знати про те, наскільки Україна актуальна для Азії та Близького Сходу?» — заявив Макконнелл.
Голоси на підтримку версії про стратегічне співробітництво «нової вісі зла» озвучують і по той бік океану. У Британії ЗМІ пишуть про «нові тоталітарні альянси».
«Щоби поєднати точки між Газою, Тегераном і москвою, не потрібно багато стратегічної проникливості. Вісь росія-Іран, яка так жахливо проявляється в цьому нищівному нападі на Ізраїль, а також у постійних воєнних злочинах проти українського народу, символізує зростаючий виклик для Заходу, оскільки нові тоталітарні альянси працюють над підривом демократичного порядку», — пише The Telegraph.
Навіть рупор трампістів та шанувальників теорій змов Такер Карлсон погоджується із цим. В інтерв’ю з кандидатом у президенти від Республіканської партії Вівеком Рамасвамі вони розмірковували на тему «Як уникнути Третьої світової війни». Карлсон каже, що «легко уявити», що ескалація конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС може залучити численні світові держави, зокрема США, росію, Китай та Іран. Він підкреслив, що «зараз не час для світової війни», припускаючи, що через Байдена «ми програємо». Щоб «врятувати ситуацію», Рамасвамі пропонує не проводити наземну операцію, а натомість допомогти Ізраїлю в ліквідації керівників ХАМАСу. Після чого кандидат республіканців радить настромити їхні голови на шпилях уздовж кордону з Газою. Цей сюжет набрав понад 47 мільйонів переглядів за неповний тиждень.
Потенційно визначають чотири приблизні сценарії, за яких може спалахнути Третя світова: напад рф на одну з країн НАТО в Європі, загострення на Близькому Сході, війна в Кореї та війна довкола Тайваню. Щодо першого, то наразі росії не до цього. Навіть втілення в життя погрози Фінляндії перекрити флоту рф вихід у Балтійське море через пошкодження газопроводу Balticconnector, швидше всього, не примусять кремль розпочинати самовбивчий конфлікт з Альянсом. А от решта варіантів більш ймовірні.
Арабомовні джерела заявляють, що якщо війна на Близькому Сході розгориться до рівня регіональної чи світової, то винуватцем буде Ізраїль. Мовляв, прем’єр Беньямін Нетаньяху давно мав намір знищити ядерну програму Ірану й після нападу ХАМАСу має до цього привід та додатковий мотив, адже намагається зберегти народну підтримку на тлі критики про неготовність держави до терористичних атак. Про підготовку до більшої війни, нібито, свідчить присутність флоту США.
«Повідомляється, що мотивацією Байдена для розгортання флоту є стратегічне стримування, яке має на меті гарантувати, що «жоден ворог Ізраїлю не зможе або не повинен шукати переваг у поточній ситуації». Але історично склалося так, що Ізраїль ніколи не допускав жодних іноземних черевиків на свою територію, і йому не потрібні армади США для боротьби з ХАМАС… Але Нетаньяху та його фанатичні міністри можуть мати на увазі щось зовсім інше щодо розгортання сил США, що виходить за рамки військового стримування та політичного позерства. Він може спробувати розширити сферу війни, включивши в неї Іран», — повідомляє Al Jazeera.
Але ця хитромудра версія розбивається об той факт, що до підготовки, фінансування та організації нападу ХАМАСу причетний якраз Тегеран — очільникам режиму аятол і належить ініціатива. Британське видання Express ще в травні опублікувало матеріал, у якому геополітичний аналітик Брендон Вайхерт попереджав, що місцем початку нової світової війни, швидше за все, буде Близький Схід.
«Це виходитиме від Ірану, якому підтримують його союзники в Пекіні та москві… США ризикують бути втягнутими в нову війну саме в той момент, коли в них не буде можливостей, ресурсів або бажання… досягти перемоги в такому конфлікті», — заявив Вайхерт.
Не зникає з поля зору ЗМІ й Тайвань, власне він якраз є найбільшою загрозою геополітичній стабільності, вважає The New York Times. Пекін має намір не лише встановити контроль над непокірним островом, а витіснити США з регіону Китайського моря. Хоч Китай надсилає групу з шести кораблів до берегів Близького Сходу, у тіні подій в Ізраїлі відбулися сутички між філіппінськими та китайськими військовими суднами. Останніми місяцями між США та Китаєм декларуються спроби відновити конструктивний діалог, але відносини настільки складні, що «відновлення видимості стабільності та балансу потребуватиме набагато більше зусиль і політичної волі», повідомляє NPR. «Взаємна довіра слабшає» навіть на тлі підготовки до зустрічі Сі Цзіньпіна та Байдена, яка має відбутися в листопаді.
Загострення можливе також зі сторони проксі Китаю: авторитарний режим Кім Чен Ина може в будь-який момент обстріляти чи розпочати вторгнення на південну частину півострова. Потенційно протистояння між КНДР та Південною Кореєю може стати приводом для втручання Пекіну під прикриттям миротворчої діяльності. Нейтралізація сил Японії та Південної Кореї є важливими передумовами для успішного захоплення Тайваню.
Сеул настільки стурбований, що влітку заговорив про створення власної ядерної зброї. Його не лякали навіть нищівні міжнародні санкції, які були б запроваджені у відповідь на це. Тож у липні США вперше за десятиліття відправили до Південної Кореї підводний човен із ядерними балістичними ракетами. Зважаючи на міжнародні зобов'язання, Вашингтон змушений буде відповісти на загрозу для Сеулу. Як повідомило японське видання Kyodo News, 22 жовтня США, Південна Корея та Японія вперше в історії провели спільні військові навчання поблизу Корейського півострова. Причиною називають зростання ракетної та ядерної загрози з боку Північної Кореї.
Авторитетне американське видання Foreign Affairs вважає, що йдеться не так про загрозу Третьої світової, як про активну фазу «Холодної війни 2.0». Як і в другій половині ХХ століття, США, Китай, ЄС та росія конкурують на міжнародній арені не напряму, а за посередництва союзників. При тому, як і у випадку з берлінською кризою в перші роки «Холодної війни», російсько-українська війна мала наслідки для всіх, породжуючи хвилі мігрантів та інфляцію, посиливши ризики застосування ядерної зброї.
Є і відмінності: Сполучені Штати та Європа пов’язані офіційними альянсами, але Вашингтон та Брюссель конкурують одне з одним в економічній та технологічній сферах. До прикладу, ЄС критикує субсидії США на зелені технології як протекціоністські. Водночас через взаємну залежність економік Сполучені Штати та Китай є доволі нерішучими супротивниками. При тому, унаслідок конкуренції, вплив всіх великих держав неухильно падає.
«В Африці, на Балканах, на Близькому Сході та на Південному Кавказі старі конфлікти, деякі з яких були неактивними, знову переростають у нові кризи. Середні сили та місцеві актори діють дедалі сміливіше. Дуже часто великі держави безпорадно дивляться на це», — розмірковують аналітики.
Напротивагу «оптимістам» є такі, хто вважає, що Третя світова вже розпочалася. До прикладу, популярний сайт Wonders List ще у вересні опублікували матеріал, у якому перелічує ознаки того, що світ де-факто перебуває на початковій стадії глобального кровопролиття. Йдеться про формування двох протиборчих блоків та руйнацію однополярного світоустрою, появу агресивних політичних лідерів, які опираються на підтримку народних мас, спробу цих лідерів шляхом сили змінити світовий порядок, аж до переформатування міжнародних кордонів. Про наближення складних часів свідчить також безпорадність міжнародних організацій, таких, як ООН чи МАГАТЕ. Подібне було перед Другою світовою, коли Ліга Націй не могла врегульовувати проблемні питання між країнами. Насамкінець, усі озброюються.
«Індустрія виробництва зброї є однією з найбільших у світі, загальний обсяг торгівлі перевищує 1 трильйон доларів США щороку. Щороку торгівля зброєю перевищує показники попереднього року», — аналітики видання вважають, що рано чи пізно ця зброя може вистрілити.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.