З вибитими вікнами та військовими: біженці в Сумах розповіли, в яких жахливих умовах вони живуть

Біженці, які прибули до Сум з прикордонних територій області через постійні обстріли, опинилися в критичних умовах. Дехто змушений спати на залізних ліжках. Додатковою загрозою є те, що біженців розміщують разом із військовими

Умови, в яких проживають біженці з Сум
Переселенці пожалілися, що не мають гідних умов для проживання

Біженці, які приїхали до Сум з прикордонної ділянки через постійні обстріли проживають у жахливих умовах. Деякі з них сплять на залізних ліжках, з вибитими вікнами. Окрім того, біженців селять разом з військовими, що становить для них додаткову загрозу, адже такі місця можуть стати ціллю Росії. Хоча щоденне харчування забезпечується, деякі отримують їжу безплатно лише раз на добу.

Детально, як і в яких умовах проживають жителі прикордоння Сумщини, які були вимушені покинути свої домівки, Інформатор розповів у матеріалі "Мешканці Сумщини: Це лохотрон, а не евакуація!". Люди поділилися, чому виїхали зі своїх будинків і де вони тепер.

Центр для біженців розташований у центрі Сум, у будівлі, що раніше слугувала торговим павільйоном. Тут працюють соціальні працівники та волонтери, які надають гуманітарну допомогу — ковдри, рушники, продуктові набори, а також психологічну підтримку.

Проте реальна допомога для більшості біженців обмежується лише гуманітарною допомогою. Щомісячна фінансова підтримка для тимчасово переміщених осіб, що становить 2 тисячі гривень для дорослих та 3 тисячі для дітей і осіб з інвалідністю, доступна лише для мешканців сіл у 10 км від кордону. Біженці з селищ Річки та Хотінь, що розташовані далі, залишилися без підтримки.

Спочатку біженців безплатно розміщували у гуртожитках, але нині там немає вільних місць. Крім того, ці приміщення можуть стати ціллю ворожих обстрілів, адже разом з біженцями там проживають військові.

71-річна Алла Петрівна, яка приїхала з села Могриця, розповідає, що разом з онукою та котом евакуювалася після того, як через обстріли загинули двоє хлопчиків. Вона розповіла, що отримують їжу лише раз на день і не отримали жодної фінансової допомоги.

"Ми тут із серпня — я, 14-річна онука Лера та кіт Рижик. Після того, як у нас у селі дрон розбив школу і загинули два брати — вони проходили повз школу в момент прильоту, одному було 6 років, другому 20 - нас сюди примусово евакуювали. Годують безплатно один раз на день. Ставляться добре. Щоправда, ВПО і допомогу від ЮНІСЕФ ми так і не отримали. Чому, не знаю. Могриця знаходиться за 7 км від кордону", - розповіла Алла Петрівна.

Фатіма, мати одинадцятьох дітей, також намагається знайти житло, але наразі марно. Згадує, що вони втекли до Сумщини з Луганської області у 2014 році, а тепер знову опинилися у небезпечній ситуації.

Також у Сумах діє безплатний притулок для біженців, розташований у приміщенні районної поліклініки, який орендує місцева громадська організація "Плурітон". Переселенцям дають безплатне дворазове харчування та базовий догляд. Зазвичай, туди переселяють людей з обмеженими можливостями та багатодітні родини, але перебування в притулку обмежене лише тижнем. Як і гуртожитки, цей притулок знаходиться у зоні ризику — всього за 20 км від кордону з Росією.

Катерина Халява, мати п'ятьох дітей з Річок, розповідала про свій тиждень у "Плурітоні". За її словами там постійно чути вибухи, а стан будівлі бажає кращого.

"Ми постійно чули звуки вибухів, діти були налякані. Будівля в жахливому стані — тріщини у стінах, дірки у стелі, тому всередині було дуже холодно. Я боялася купати молодших дітей, щоб вони не застудилися». Вона також зазначила, що їжі не вистачало, і витратила близько 6 тисяч гривень на додаткові продукти, що для них є великими витратами", - розповіла Катерина.

Через тиждень Катерина вирішила переїхати в будинок у Роменському районі, який знайшли соціальні працівники. Втім, за її словами, і той будинок з тріщиною в стіні, що не розв'яже питання з холодом. До того ж він знаходиться на хуторі за 50 км від Ромнів. Найближчі аптеки та магазини у райцентрі, що унеможливлює дістатися туди без проблем з дітьми без транспорту. До того ж господиня будинку запропонувала їй жити там безплатно лише місяць, після чого оренда становитиме 110 тисяч гривень.

Крім того, біженці поділилися фото помешкання, де їх поселили. На ньому видно в плачевному стані вікно та залізне ліжко, яке надали для відпочинку.

Сумщина 1

Обов'язкова евакуація на Сумщині

У Сумській області оголосили обов’язкову евакуацію дітей та їхніх батьків з 90 населених пунктів. Рішення прийняли у зв’язку з безпековою ситуацією в регіоні.

Перелік населених пунктів для евакуації

Білопільська територіальна громада:

Рижівка, Атинське, Будки, Голишівське, Стукалівка, Іскрисківщина, Безсалівка, Нескучне, Рогізне, Соляники, Старі Вирки, Ободи, Дігтярне, Павлівка, Мелячиха, Волфине, Катеринівка, Кисла Дубина, Шпиль, Новоіванівка, Білопілля, Сохани, Нові Вирки, Мирлоги, Гуринівка, Бубликове, Василівщина, Гиріне, Кандибине, Мороча, Олексенки, Степанівка.
Місто Ворожба.

Краснопільська територіальна громада:

Новодмитрівка, Рясне, Петрушівка, Тур'я, Мар'їне, Проходи, Миропільське, Покровка, Степок, Попівка, Грабовське, Високе, Мезенівка, Майське, Славгород, Порозок, Верхня Пожня, Новоолександрівка, Лісне, Земляне, Угроїди, Наумівка, Михайлівка, Михайлівське.

Юнаківська територіальна громада:

Локня, Басівка, Юнаківка, Садки, Могриця, Варачине, Яблунівка, Корчаківка, Мала Корчаківка.

Миропільська територіальна громада:

Миропілля, Запсілля, Велика Рибиця, Грунівка, Великий Прикіл, Мала Рибиця.

Хотінська територіальна громада:

Кіндратівка, Костянтинівка, Степне, Перше Травня, Олексіївка, Володимирівка, Андріївка, Новомиколаївка, Біловоди, Водолаги, Журавка, Веселівка, Хотінь, Писарівка.

Миколаївська сільська територіальна громада:

Яструбине, Графське, Бондарівшина, Діброва.

Нагадаємо, також, що Суми постійно обстрілюють росіяни. Днями окупанти одним ударом вбили матір, доньку та тітку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube