Юлія Свириденко може стати головою Мінінфраструктури замість Кубракова: що про неї відомо

Читать на русском

Свириденко очолює міністерство економіки, має великий досвід роботи на держслужбі, в неї шанс зайняти топову посаду в уряді після провалу Кубракова, якого вважають винним в недостатньому захисті Трипільської ТЕС

Читать на русском
Свириденко
Питання перестановок в уряді, ймовірно, вирішать вже у травні

Свириденко очолює міністерство економіки, має великий досвід роботи на держслужбі, в неї шанс зайняти топову посаду в уряді після провалу Кубракова, якого вважають винним в недостатньому захисті Трипільської ТЕС

Останні дні в ЗМІ знов обговорюють можливі перестановки в Кабміні найближчим часом. Серед кандидатів "на виліт" з Уряду джерела журналістів називають, зокрема, і міністра інфраструктури Олександра Кубракова. А його місце, за даними співрозмовників видань, може прийти чинна міністерка економіки Юлія Свириденко.

Відомо, що Свириденко має значний досвід роботи на держслужбі на всіх рівнях. Водночас чи буде вона ефективною на новій посаді, якщо її все ж призначать, прогнозувати важко. Тим не менш Інформатор вирішив зібрати головні факти з біографії посадовиці та пригадати нещодавні скандали, повʼязані з нею.

Юлії Свириденко 38 років. Вона народилась у Чернігові де і почала свою карʼєру. Ще студенткою вона стала представницею Чернігова у китайському міському окрузі Усі. В її обовʼязки входило залучення інвестицій в рідне місто. Так там і зʼявився завод з виробництва поліефірного полотна "Еко-Втор".

Свириденко

У 2015-му на запрошення голови Чернігівської ОДА Свириденко обійняла посаду директора Департаменту економіки і згодом стала першою заступницею. Крім економічних питань займалась ще й децентралізацією. У 2018-му Свириденко менш ніж півроку пропрацювала в.о. керівника ОДА. Згодом повернулась до бізнесу.

Куліч запросив Свириденко очолити його компанію з переробки сільськогосподарських культур "Сідко Україна". Фірма під її керівництвом змогла вийти на міжнародні рінки. У 2019-му за рекомендацією Свириденко увійшла до команди Мінекономіки, яке очолював Тимофій Милованов. Посадовець відзначав, що його колега має "комплексне бачення" та "розуміння, як працює бізнес та державний сектор".

В цей час Свириденко курувала легалізацію ринку праці та виведення зарплат з тіні. Водночас за час її роботи у команді Милованова з тіні вийшло лише 30 тисяч працівників. У березні 2020-го Милованов разом з урядом Олексія Гончарука пішли у відставку. Однак Свириденко стала першою заступницею нового міністра Ігоря Петрашка.

Вже в грудні-2020 обійняла посаду заступниці керівника Офісу президента Андрія Єрмака з економічних питань. До її повноважень входила комунікація між "слугами народу" у Верховній Раді, Кабміном та ОП. 31 травня 2021 року Свириденко обрана як представник держави до наглядової ради НАК "Нафтогаз України". А вже 4 листопада 2021-го Верховна Рада призначила Юлію Свириденко міністром економіки замість Олексія Любченка. Таким чином на цій посаді вона перебуває близько 2,5 років.

За що критикують Свириденко під час війни

Зокрема, міністерка економіки є однією з тих, хто лобіює ухвалення неефективного, на думку бізнес-асоціацій та антикорупціонерів, законопроєкту про реформу Бюро економічної безпеки. Перезапустити БЕБ до 1 липня 2024 року Україна зобов'язалась у рамках програми з МВФ та європейською ініціативою Ukraine Facility. Від цієї реформи залежить доля міжнародної допомоги на суму понад 21 млрд євро, пише "Ліга".

У Центрі протидії корупції зазначають, що головний недолік реформи БЕБ за проєктом Кабміну - відсутність належних механізмів переатестації та звільнення недоброчесних співробітників Бюро. Водночас міжнародні партнери сподіваються, що повноцінна робота БЕБ (прикриття схем з акцизом, скрутками тощо) дозволить зменшити потребу в залученні зовнішнього фінансування та покращити фінансову стійкість України.

За словами нардепа Ярослава Железняка, Свириденко під час години запитань Ради до Кабміну "збрехала, що закон(опроєкт) погоджений з G7 і асоціаціями (але) це не відповідає дійсності". Водночас ініціатива уряду стосовно БЕБ ще не була ухвалена Радою остаточно - попереду ще друге читання.

Свириденко

Крім цього критику з боку фахівців викликав, на їх думку, занадто оптимістичний прогноз Свириденко стосовно рівня ВВП України. За її словами, протягом наступних 10 років цей показник має зрости до 1 трлн доларів. При тому що у минулому році ВВП України склав 159 млрд доларів.

"Щоб досягти 1000 млрд, нам треба зрости в доларах у 6,3 раза. У новітній історії таке зростання за 10 років траплялося, свідчить статистика МВФ. Однак, маємо одну велику прикрість: протягом останніх восьми років жодна країна з бази МФВ подібного зростання не демонструвала. Тож перервати тренд останніх років може бути непросто", - пише Forbes.

Водночас варто відзначити, що Свириденко разом з іншими посадовцями, такими як головою Мінцифри Михайло Федоровим та спікером Ради Русланом Стефанчуком, беруть участь у дискусіях з бізнесом стосовно тиску на підприємців. Наприклад, відповідний "круглий стіл" чиновники проводили з бізнесменами у січні, після того, як в Україні порушили кримінальну справу проти співвласника інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепи, яку частина представників бізнес-спільноти вважає проявом свавілля з боку влади.

Минулого тижня Свириденко відзвітувала, що після цієї зустрічі і укладення нового договору між бізнесом і урядом відбулися позитивні зрушення. Зокрема, був ухвалений законопроєкт, що унормовує питання прибутку компаніями, які здійснюють постачання в оборонних закупівлях. Тим не менш, більшого обсягу цих "позитивних зрушень" Свириденко на своїй посаді голови Мінекономіки може не дочекатись через призначення на іншу посаду.

Перестановки в Кабміні: що про них відомо зараз

Низка ЗМІ, зокрема, NV, з посиланням на джерела в Офісі президента стверджують, що йдеться про звільнення одразу декількох чиновників. Наразі, нібито "однозначно вирішено питання про звільнення Олександра Кубракова, віцепрем'єра-міністра з розвитку громад, територій та інфраструктури".

"Він давно був на "карандаші" особисто у президента, він провалив все на своєму напрямі, а ще, по суті, став інформатором НАБУ (більше про це читайте в окремому матеріалі)", - цитують журналісти джерело в Офісі президента.

Також, за даними ЗМІ, Кубраков ще ввечері 22 квітня нібито повідомив команді міністерства про своє звільнення. Наразі немає подробиць стосовно того, що саме означає "провалив все на своєму напрямі". Однак можна припустити, що "останньою краплею" могло стати знищення російськими ракетними ударами 11 квітня Трипільської ТЕС, яка живить, зокрема, Київщину. Мовляв, обʼєкт був недостатньо добре захищений від атак РФ.

Олександр Кубраков
Олександр Кубраков

Схожу думку висловив і виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень Пента Олександр Леонов:

"Про відставки в уряді говорять давно, про певне перезавантаження. Питання (про відставку міністра з відновлення України Олександра) Кубракова і (голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи) Найєма підіймалося вже після того, як була знищена Трипільська ТЕС (...) Ймовірно, у Кубракова і Найєма є серйозна опозиція в лавах влади, тому їхня відставка є досить ймовірною", - зазначив експерт.

За словами джерел ЗМІ у Верховній Раді, на місце Кубракова планують призначити першу віцепрем'єрку-міністерку економіки Юлію Свириденко. Крім цього, журналісти стверджують, що під звільнення можуть також потрапити віцепрем'єрка з реінтеграції Ірина Верещук, та генпрокурор Андрій Костін. Верещук інформацію стосовно себе заперечила. Ввечері 23 квітня депутати фракції "Слуга народа" вирішили відкласти питання перестановок на травень через "відсутність фінальної концепції".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.