Блінкен: Зима-2025 буде складною для України, потрібна допомога не лише США

Майбутня зима в Україні буде складною, вважають у Госдепі США

Ентоні Блінкен, ремонт ЛЕП
Блінкен прогнозує складну зиму в Україні через підступного Путіна, але США допоможуть

Російський правитель Володимир Путін використовує зиму, використовує погоду, використовує енергію як зброю у своїх спробах підкорити Україну, вважає держсекретар США Ентоні Блінкен. Майбутня зима буде складною для країни. Україні потрібна допомога не лише США, а й інших союзників, зокрема країн Великої сімки.

З огляду на ситуацію США та союзники націлені підготувати енергосистему України до майбутньої зими. Про це Блінкен заявив 23 вересня під час зустрічі міністрів країн G7 щодо підтримки енергетичного сектору України.

"Ми сповнені рішучості бачити успіх України та підтримати її народ", - наголосив держсекретар.

Країни G7, а також інші партнери від початку повномасштабного вторгнення РФ зібрали понад $4 мільярди на відновлення роботи енергетичної інфраструктури України, яку намагається знищити Москва, і цей процес триває. Так, за його словами лише за останній місяць про нові внески оголосили Німеччина, Нідерланди та інші країни. У червні віцепрезидентка США Камала Гарріс повідомила про виділення $500 мільйонів на енергетичні потреби, а минулого місяця США виділили ще $300 мільйонів, збільшивши внесок Америки в цьому секторі до $1,8 мільярда.

Нагадаємо, Блінкен під час візиту до Києва 11 вересня оголосив про новий пакет допомоги для України загальною сумою понад $700 млн, частина якого спрямована на відновлення та зміцнення енергосистеми України, яку Росія неодноразово атакувала. Блінкен зазначив, що Росія знову намагається бити по українській енергетиці, "щоб використати холод як зброю проти українського народу".

"Сьогодні ми оголошуємо про виділення 325 мільйонів доларів нового фінансування на відновлення енерго- та електромереж України, і ми залучимо додаткову підтримку від країн G7+, коли найближчими парами тижнів у нас відбудеться зустріч Координаційної групи з енергетики (це саме вона стартувала 23 вересня - ред.)", - сказав Блінкен.

Україна отримає від США пакет фінансування енергетики на 800 млн доларів

США надають Україні пакет фінансування на загальну суму 800 мільйонів доларів для відновлення енергетики України. Про це  повідомила 31 серпня віцепремʼєр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко під час поїздки до Сполучених Штатів, де вона зустрілась із заступником міністра енергетики США Девідом Терком.

Свириденко зазначила, що від російських авіаударів постраждало понад 50% енергетичної інфраструктури. Українські енергетики передали американцям список критичного обладнання, необхідного для негайного ремонту. Пресслужба Міністерства економіки України уточнила, що ці 800 мільйонів доларів від США є частиною фінансування, яке було оголошено на Берлінській конференції з відновлення України та наразі розподіляється.

Ситуація в енергосистемі України: яка перспектива

Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І треба готуватися до цього.

Дивіться сами. Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм. 

Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.

Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.

Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни - шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом - 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.

Що стосується постачання газу споживачам в Україні (побутовим та промисловим) та опалювального сезону, то тут компанія "Нафтогаз" поки що жодних обмежень не планують. Однак у Кабміні України неофіційно зазначають, що за найнегативнішого сценарію, тобто масованих та точних обстрілів росіянами газової інфраструктури, ймовірно, над обмеженнями доведеться подумати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube