Курс купівлі та продажу готівкового долара в банках перебуватиме в межах коридору від 41,20 до 42,00 грн, а готівкового євро - від 42,20 до 43,90 грн
З 10 по 17 лютого пройде декілька подій, які суттєво вплинуть на поведінку всього українського валютного ринку. Фінансовий аналітик Олексій Козирев розповів, що впливатиме на валюти світу та чого чекати від курсу гривні.
Наступного понеділка, 17 лютого, у США відзначать День Президента, і американські банки не працюватимуть. Тому в цей день український міжбанк змушений буде працювати за доларом на ТОМі (розрахунки в гривні цією датою, постачання валютою наступного робочого дня, тобто вівторок, 18 лютого). Подібний формат не дуже подобається українським компаніям, тому клієнти українських банків намагатимуться закрити всі свої валютні угоди цього тижня не пізніше п'ятниці, 14 лютого. А максимальну кількість угод 17 лютого або провести у п'ятницю, 14 лютого, або відразу перенести на вівторок, 18 лютого. У результаті статистика торгів 14 лютого буде більшою за звичайну, а активність клієнтів вищою, що не характерно для кінця робочого тижня на українському міжбанку.
До інших подій, які здатні знову суттєво розгойдати міжнародний валютний та інші ринки, аналітик відносить виступи та заяви президента США Дональда Трампа. Він продовжує «тиснути» на торгових партнерів Штатів та загрожувати підвищеннями мит на їхні товари у разі незгоди з новою американською політикою. Щоправда, при цьому він демонструє й уміння домовлятися, як у випадку з відстроченням запровадження підвищених мит на товари з Канади та Мексики. Це викликає відкат ринків, що нещодавно спостерігалося за парою євро/долар після скасування рішень Трампа щодо запровадження мит. Результат один — значна волатильність на ринку.
“При цьому останні висловлювання американського президента змушують побоюватися швидкого запровадження (або нового торгу) мит на товари з ЄС і залишають незрозумілими подальші події у торговельній війні США та Китаю. Її перехід із стадії плавного «закручування гайок» із обох боків до стадії «гарячих та жорстких» дій цілком можливий будь-якої миті. Отже, будь-які висловлювання в цьому дусі керівництва США здатні знову привести світовий валютний ринок у режим підвищеної волатильності”, - пише Олексій Козирев.
Так триватиме доти, доки інвестори (особливо консервативні) не вироблять певного імунітету щодо реакцій на виступи американського лідера та частини його команди. Зараз же «підривати» фінансові та інші ринки часто здатні навіть пости у соцмережах, які дуже любить Дональд Трамп. Аргумент «гроші люблять тишу» поки що вочевидь не головний і не зовсім вагомий для нового керівництва США, вважає експерт.
Крім того, останні рішення Федрезерва про збереження своїх ставок на рівні 4,25 — 4,5% річних, а ЄЦБ — про зниження своїх ключових ставок на 0,25% річних (до 2,9% річних базової відсоткової ставки, 3,15% — ставки за маржинальними кредитами, та 2,75% річних — депозитної) збільшили розрив між американськими та європейськими ключовими ставками.
“Це підвищило інтерес інвесторів до американських активів, порівнюючи з європейськими, але поки що повністю не відіграло своє. Адже світ був поглинений діями Трампа щодо зміни умов торгівлі з Канадою та Мексикою, а також подіями навколо запровадження 10%-го мита на китайські товари. Якщо ж зараз на тлі загроз Трампа запровадити мита на європейські товари ЄС та США не домовляться, то нових ралі за парою євро/долар, а отже, і стрибків курсу євро щодо гривні на українському ринку не уникнути”, - пише Олексій Козирев.
Також необхідно враховувати, що наразі акцент і в частині західної фінансової допомоги, і в частині військової, і гуманітарної допомоги Україні дещо змістився у бік ще більшого зближення з Євросоюзом. А ця грошова допомога надходить у євро. На тлі зростання товарообігу з ЄС значні коливання євро щодо гривні будуть поганою новиною для українського бізнесу, НБУ та уряду. Щоб не залежати від цього чинника і не спровокувати ще більшого розгулу внутрішніх цін на імпорт, Нацбанку доведеться все більше уваги приділяти внутрішньому згладжуванню коливань на нашому ринку, тепер не лише за долларом, але й за євро.
Серед внутрішніх чинників, які вплинуть на поведінку та настрої учасників нашого валютного ринку цього тижня, варто зазначити:
Активне скуповування громадянами валюти в касах банків на картки в межах обмежень Нацбанку (щомісячно до 50 тис. грн в еквіваленті) і на валютні депозити (до 200 тис. грн в еквіваленті) змушує потім банки відкуповувати валюту на власну валютну позицію на міжбанку. Це створює додатковий тиск на курс гривні як на торгах, так і на готівковому ринку.
“Наразі щоденне перевищення купівлі валюти над її здаванням становить, лише за даними Нацбанку, не менше ніж $50 млн або близько $1 млрд у робочі дні місяця. І оскільки на міжбанку головний продавець — це НБУ, саме йому доводиться під час інтервенцій закривати основний попит із боку банків на вирівнювання їхньої власної валютної позиції під валютообмінні операції клієнтів-фізособ”, - пише Олексій Козирев.
Це основні міжнародні та внутрішні чинники, які цього тижня впливатимуть на український валютний ринок.
“На період 10−14 лютого я прогнозую на міжбанку коридор за парою євро/долар в межах від 1,027 до 1,045 долара за євро з невеликими додатковими відхиленнями від цього коридору у разі нових виступів Трампа щодо торговельних війн із Китаєм, і, можливо, Європою. Котирування долара на міжбанку в цей період, за моїм прогнозом, перебуватимуть у межах коридору від 41,35 до 41,75 грн. Тоді через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня курс євро на торгах цього тижня перебуватиме в межах коридору від 42,46 до 43,63 грн. Значні коливання курсу євро на міжбанку та на готівковому ринку будуть головною особливістю цього тижня. Більшість обмінників фінкомпаній та банків виставлятимуть спред за доларом у межах від 20 до 25 копійок, а за євро — в межах від 20 до 40 копійок. Як і останнім часом, у разі суттєвих коливань курсу євро на міжнародному ринку, і, відповідно, на нашому міжбанку, готівковий ринок оперативно реагуватиме на це частою зміною своїх котирувань протягом дня. Курс купівлі та продажу готівкового долара в банках перебуватиме в межах коридору від 41,20 до 42,00 грн, а в обмінниках фінкомпаній — в межах від 41,30 до 41,90 грн. Курс готівкового євро в банках перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 42,30 до 43,90 грн. В обмінниках фінкомпаній цей коридор перебуватиме в межах від 42,40 до 43,80 грн”, - пише Олексій Козирев.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.