Якими будуть в квітні ціни на продукти, пальне і комунальні тарифи: прогнози та рекомендації експертів

Читать на русском

Українцям рекомендують запастися продуктами до Великодня і готуватися до збільшення тарифів

Читать на русском
Коштовні продукти та услуги - колаж
Українцям рекомендують запастися продуктами до Великодня

Українцям рекомендують запастися продуктами до Великодня і готуватися до збільшення тарифів

Основним драйвером інфляції в перші місяці 2023 року стали овочі. Вони подорожчали на 21,2%. Для порівняння, споживчі ціни загалом за цей період підвищилися на 1,5%, продовольство та напої подорожчали на 2,9%. Чого українцям чекати в квітні? І не тільки від цін на продукти харчування, але й від вартості пального та комунальних тарифів – огляд Інформатора.

Стрибок цін на продукти харчування слід очікувати до Великодня


Експерти прогнозують, що напередодні Великодня, який цього року відзначається 16 квітня, ціни на продукти можуть злетіти до 20%. Економіст Андрій Мартинюк каже, що перед Великоднем традиційно подорожчають не лише м'ясо та яйця, а й овочі, фрукти, хліб, крупи.

"Причому подорожчання може бути суттєвим – плюс 15-20% до сьогоднішніх цін", – повідомив Мартинюк.

Що стосується м'яса та яєць, експерт прогнозує зростання цін не більше ніж на 5%, а хліб та крупи можуть зрости в межах 1-2%.
Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак прогнозує, що у квітні на 10-15% подорожчає борошно, на 7-10% – молочні продукти, також піднімуться ціни на овочі та фрукти.

"Причому погано навіть не те, що продуктовий кошик подорожчає до свята, а те, що ціни підвищаться і найімовірніше закріпляться", - зазначив аналітик.

Подорожчає також зелень, вважає експерт Світового банку з розвитку плодоовочівництва Оксана Руженкова.

"Враховуючи, що зелень – це фреш-продукція, везти її потрібно швидко, водіїв та транспорту не вистачає, надія залишається переважно на нових вітчизняних "тепличників", які з'являються у країні завдяки гранту на будівництво теплиць. Для швидкої окупності зелень є ідеальним рішенням. Тож шанси на її появу на прилавках супермаркетів є. Щоправда, це станеться аж ніяк не до Великодня", - каже Руженкова.

Експертка додає, що томати та огірки залишаться теж дорогими. Ситуація з овочами покращиться лише у травні. 

"Тож якщо й купуватимемо, то хіба що поштучно. Великі тепличні комбінати, які вирощують ці овочі, вже давно перебувають за межею виживання через ціни на електроенергію. Плюс при перебоях її подачі виростити до Великодня перші огірочки зможе у найкращому разі Уманський тепличний комбінат. Тож улюблений багатьма салат із огірків, яєць та свіжої зелені зможе прикрасити великодній стіл хіба що в дуже заможних українців. Редиска також буде доступна одиницям, ситуація покращиться тільки після травневих свят, та й взагалі ближче до літа", - прогнозує Руженкова.

З квітня очікується збільшення деяких комунальних тарифів


Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розглядає можливість двоетапного перегляду тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. І перший етап очікується вже у квітні. Про це повідомили у НКРЕКП.

“З метою поступового підвищення рівня тарифів з дотриманням норм Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 302, здійснено розрахунок тарифів на календарний рік. При цьому перегляд тарифів розтерміновано на два етапи підвищення: з 1 квітня та 1 липня 2023 року”, – йдеться у повідомленні.

На першому етапі перегляду зростання рівня середньозважених тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ліцензіатів НКРЕКП буде в середньому на рівні 12,3%, а на другому етапі – 14,1%.

“Як вплине зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на кінцеву платіжку споживачів, буде залежати від кожного водоканалу, розмір тарифів яких є різним. А також від наявності засобів обліку у споживачів чи їх розрахунку за нормами споживання, від кількості споживачів, які користуються послугами по одному договору (абонентському рахунку). У середньому по ліцензіатах НКРЕКП за 2 етапи перегляду тарифів витрати одного домогосподарства (родини з 2-3 осіб) на водопостачання та водовідведення за місяць орієнтовно зростуть на 60 грн”, – пояснили у НКРЕКП.

Також від квітня 2023 року можуть запровадити нові тарифи на світло. Вони можуть збільшитися удвічі. Втім, поки в уряді не озвучують варіантів перегляду цін."Нові тарифи можуть запровадити від квітня, хоча офіційних прогнозів та оцінок досі немає. Припустимо, якщо зараз ви використовуєте 250 кВт*год, то щомісяця потрібно платити за струм 360 грн (при споживанні 251 кВт*год – вже 421,6 грн). Якщо вартість електроенергії збільшать вдвічі, то за споживання 250 кВт*год доведеться платити вже 720 грн.", - припускає експерт Олег Попенко.

За словами міністра енергетики Германа Галущенко в будь-якому разі питання підвищення тарифів можуть розглянути після завершення опалювального сезону, зазвичай це початок-середина квітня.

"Підвищення може бути лише диверсифікованим, тобто залежно від споживання кожного домогосподарства", - повідомив міністр.

Щодо тарифів на газ, гарячу воду та опалення, то згідно з законом № 2479-IX, на час воєнного стану та 6 місяців після цього запроваджений мораторій. Він забороняє підвищувати тарифи для всіх категорій споживачів на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.

Чи вплине в квітні посівна кампанія на вартість пального


З початку року пальне в Україні продовжує дешевшати. І наразі експерти не бачать тенденції до збільшення цін навесні, навіть враховуючи посівну кампанію.

"Головне, що нас має турбувати, це саме наявність пального, і з цим я не бачу ніяких ризиків. У нас стабільний профіцит. Хотів би зазначити щодо аграрного сектору. У багатьох є таке ставлення до нього, як у 90-х: село гине, треба допомагати. Але аграрні підприємства мають на своєму балансі бензовози, сховища, а деякі холдинги навіть купили танкери, отже, можуть і собі привозити пальне, і продають його на ринку. Але, нажаль, в аграрному секторі є те, що має вплив на ринок пального: скорочення, і дуже серйозне, посівних площ. Пального знадобиться менше, ніж навіть минулого року", - зауважив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.

Втім, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев каже, що все ж таки на весну є побоювання.

"Ми надмірно залежимо від імпорту, і, якщо будуть проблеми з виробництвом та споживанням в Європі, вони перекинуться на наш ринок. Причому у збільшеному вигляді. Зараз уряд не має гарантій від трейдерів щодо стабільних обсягів постачання. У тому числі, за будь-яких проблем на спотовому ринку, наприклад через скорочення у зв’язку з ембарго. Українські оператори в більшості не укладають контракти з виробниками нафтопродуктів. Вони сподіваються, що знайдуть необхідні обсяги на вільному ринку. Але вони можуть і не знайтися. В перспективі є ризик нестачі. Ембарго щодо російських нафтопродуктів в повному обсязі ще не працює. Воно запрацює після завершення всіх раніше укладених контрактів. Закінчаться вони саме навесні і нових не буде. Якою буде ситуація та реакція на неї ринків побачимо вже після 1 квітня", - прогнозує Рябцев.

Раніше ми писали, що в понеділок, 20 березня, порівняно із п’ятницею, 17 березня, середні ціни на заправках України на автогаз знизилися на 0,5% до 22,06 гривні за літр. Вартість бензину марки "Євро-95" збереглася на рівні 48,32 гривні за літр. Дизельне пальне марки "Євро" коштує 48,99 гривні за літр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.