В Україні пацієнти можуть отримати гарантовані медичні послуги не тільки на рівні первинної медичної допомоги у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
Інформатор вирішив нагадати вам, за які послуги ви не повинні платити медичним установам, і що робити, якщо з вас все-таки вимагають оплату.
Список медпослуг, які можна отримати гарантовано і безоплатно, значно розширився і включає амбулаторну та спеціалізовану медичну допомогу. Медичні установи, які підписали договори з НСЗУ на надання гарантованих медичних послуг, зобов'язалися надавати їх громадянам безкоштовно.Подивитися перелік медичних установ, які уклали договір з НСЗУ можна за посиланням.
Повний перелік медичних послуг, які покриває програма медичних гарантій і їх можна отримати безкоштовно
- Первинна медична допомога. Сюди входять консультації з лікарем, з яким пацієнт уклав декларацію, направлення лікарем до вузькопрофільних фахівців, вакцинація за календарем щеплень, супровід пацієнтів з хронічними хворобами. Крім цього до пакета входять наступні діагностичні процедури та аналізи: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимір ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонин, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.
- Екстрена медична допомога.
- Амбулаторна вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу.
- Мамографія грудних залоз.
- Гістероскопія (діагностична / з ендоскопічною маніпуляцією).
- Езофагогастродуоденоскопія (діагностична / з ендоскопічною маніпуляцією).
- Колоноскопія (діагностична / з ендоскопічною маніпуляцією).
- Цистоскопія (діагностична / з ендоскопічною маніпуляцією).
- Бронхоскопія (діагностична / з ендоскопічною маніпуляцією).
- Лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах.
- Хірургічні операції дорослим та дітям в стаціонарних умовах.
- Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.
- Медична допомога при гострому мозковому інсульті.
- Медична допомога при гострому інфаркті міокарда.
- Медична допомога при пологах.
- Медична допомога новонародженим в складних неонатальних випадках.
- Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей.
- Діагностика та радіологічне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей.
- Психіатрична допомога дорослим та дітям.
- Діагностика і лікування дорослих та дітей з туберкульозом
- Діагностика, лікування та супровід осіб з вірусом імунодефіциту людини.
- Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії.
- Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям.
- Мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям.
- Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно і / або хворими, протягом перших трьох років життя.
- Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату.
- Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи.
- Екстрена медична допомога пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, викликану коронавірусом SARS-CoV-2.
- Медична допомога, яка надається мобільними медичними бригадами, створеними для реагування на коронавірусну хворобу (COVID-19).
- Стаціонарна допомога пацієнтам з коронавірусною хворобою (COVID-19).
Якщо вам відмовляють у наданні медичної послуги в рамках пакету медичних гарантій, вимагають гроші додатково за послугу, яка повинна надаватися безкоштовно, вимагають придбати ліки, які зобов'язана закуповувати лікарня та публікувати перелік їх залишків у відкритих джерелах, - що робити? На сайті НСЗУ можна оформити електронну скаргу, якщо вам відмовили в наданні медичної допомоги або вимагали гроші за послуги, які гарантовано безкоштовні.
Крім того, можна зателефонувати до контактного центру Національної служби здоров'я телефоном 16-77. Всі дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів безкоштовні.
Що робити тим, хто ще не підписав декларацію з сімейним лікарем
Відсутність декларації з сімейним лікарем може стати проблемою для пацієнта. У разі невідкладного стану або підозри на коронавірусну інфекцію, можна звертатися в швидку за номером 103.Однак НСЗУ оплачує медичним установам послуги, що надаються тим пацієнтам, які підписали декларації з лікарями цієї установи.
Вибрати свого сімейного лікаря зовсім не складно. Якщо у вас вже є терапевт, якому ви довіряєте - запитайте у нього, чи є у нього ще можливість підписати з вами декларацію. Також ви можете зателефонувати в реєстратуру зручною для вас лікарні і уточнити наявність вільних місць у лікарів там. Контакти всіх реєстратур можна подивитися на сайті helsi.mi.