У Київському науково-дослідному інституті судових експертиз пояснили, як українцям відрізнити, де підроблені гроші, а де справжні
Підробка грошей в Україні актуалізувалася під час війни. Шахраї підробляють як гривні, так і долари. Коли підробку виявляють правоохоронці, її відправляють на дослідження у Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Там експерти у лабораторії криміналістичних досліджень купюру ретельно вивчають під мікроскопом і є великий шанс що чергова підробка здивує експертів майстерністю виконання або інноваційністю методів.
Журналісти Інформатора дізналися, які гроші підробляють найчастіше і як це виявити. За словами експерта, монети підробляють рідше всього.
"Чесно скажу, ще не зустрічала саме підробних монет", - відповіли нам дослідники.
Найчастіше підробляють 100 доларів, 100 грн, 500 грн. Касир може не прийняти справжню купюру, бо вона не так "світиться", але взяти підробку "500 грн", бо в апараті її несправжність не буде видна.
"Дивіться, вони потушили люмінесценцію самого паперу. Тобто, так воно і вимагає. Сам папір немає люмінісценції. Молодці? - Молодці. Вони відтворили, трошечки перестаралися. Замість однієї стрічки в них дві з'явилася. Ну, це ж таке діло", - розказує експерт.
Підробка дійсно дуже схожа на оригінал. І не маючи зразка відрізнити їх майже неможливо. Вже при детальнішому розгляді, стає зрозумілим, що підроблені 500 грн - це склейка з двох паперів. При цьому захисна стрічка, яка має міститися в товщі паперу, виконана аплікацією.
Інший різновид підробок - це гроші, зроблені на принтерах. При цьому вдало виконується майже все - від кольору до тиснення, яке на дотик не відчувається як фальшивка. Тільки під кутом можна перевірити справжність купюри, змінюючи кут нахилу. Так можна виявити зображення, виконані оптично-змінними фарбами.
Порада експерта, якщо все ж таки підробка потрапила вам у гаманець - не повертати продавцю, не намагатися збути в банку, оскільки в такому випадку уже вам потрібно буде доводити правоохоронним органам, що то не ви винні. Ще більше інформації щодо підробки грошей та документів в Україні дивіться у відео на нашому YouTube-каналі.
Два 19-річних та 24-річний хлопці підробляли іноземну валюту та розраховувалися нею за дорогі мобільні телефони на Івано-Франківщині. До поліції звернувся франківець, який “продав” їм два айфони. Правоохоронцям вдалося встановити групу осіб, яка причетна до кримінального правопорушення. Ними виявилися троє мешканців Буковини.
Також ми писали, як протягом весни 2018 року чоловік поповнював картку підробленими євро, а потім знімав з неї гривні. За допомогою такої схеми йому вдалося збагатитися на суму 39 тис. гривень.
Як зазначають в НБУ, основна маса вилучених фальшивих банкнот мала низьку якість й була розрахована на те, що касири чи прості українці не перевірятимуть гроші ретельно. Втім якщо купюри розглянути уважно - то на банкнотах будуть елементи захисту, які можна побачити та відчути під час уважного візуального та тактильного контролю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.