Найбільше втратили компанії, які займаються металургією, а далі вже йдуть агротрейдери
Загальний виторг топ-100 українських компаній у 2022 році становив 3,2 трильйона гривень. Це на 6,5% менше, ніж було у 2021 році. Найбільше через війну втратили металургія та агротрейдери.
Про це пише "ЕП" з посиланням на фінансову звітність компаній за 2022 рік, яку оприлюднили Мінцифри та Держстат. Наприклад, ММК імені Ілліча у 2022 році скоротив виторг на 121 мільярд гривень і вже не відновить його. Так само як і "Азовсталь" (- 72 мільярди гривень). Втратили й інші металурги та гірничі комбінати, в першу чергу завод "АрселорМіттал" (- 65 мільярди гривень виторгу), який піддавався обстрілам, не міг експортувати продукцію через заблоковані порти і проблеми з електроенергією в кінці 2022 року.
Другий найбільший удар через заблоковані порти взяли на себе агротрейдери. "АДМ Трейдинг Україна" (- 14 мільярдів гривень виторгу), "Сантрейд" (- 21 мільярдів гривень виторгу), "Нібулон" (- 25 мільярдів гривень виторгу), "Кернел-трейд" (- 18 мільярдів гривень виторгу), Вайтерра Україна (- 5 мільярдів гривень виторгу) та "Каргілл" (- 10 мільярдів гривень виторгу) зазнали суттєвого падіння виторгу. Варто додати, що номінальний ВВП України за 2022 рік скоротився теж відносно незначно – до 5,191 трильйона гривень після 5,451 трильйона гривень у 2021 році. А от реальний ВВП впав майже на 30%.
За підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Загальна сума прямих збитків склала 13 мільярдів доларів. Це втрати державних та комерційних підприємств, а також приватних осіб-підприємців. Загальні непрямі втрати сягають 33,1 мільярда доларів. А необхідна сума для відновлення підприємств — 24,9 мільярда доларів. Переважна кількість зруйнованих та пошкоджених підприємств сконцентрована в шести областях — Київській та Донецькій (по 17% від загальної кількості), Запорізькій (14%), Харківській (13%, Луганській (10%) та Миколаївській (8%). Зазвичай область реєстрації підприємства збігається з областю, в якій у підприємство отримало прямі збитки, але є і винятки. До найбільших підприємств за розмірами активів, що зазнали прямих збитків від збройної агресії росії у 2022 році, увійшли Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, Азовсталь, Нібулон, Мотор Січ. Згідно з оцінкою експертів проєкту 19 приватних та державних підприємств (17%) з-поміж великих та середніх зруйновано повністю, ще 90 (83%) пошкоджені частково.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.