Як і будь-який бюрократичний процес, це вимагатиме часу та зусиль
З 1 грудня військовослужбовці та військовослужбовиці можуть оформити документи для підтвердження статусу учасника бойових дій (УБД). Це дає йому/їй пільги на лікування, реабілітацію, оплату “комуналки”, проїзд та додає певні виплати. Проте оформлення статусу УБД – процес складний, потребує часу і деяких документів.
Їх мають готувати відповідні військові частини, підрозділи соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Чи особисто заявник. Для розгляду матеріалів і визнання бійця учасником бойових дій, утворюють комісії на базі:
Треба подати на ім’я командира військової частини або уповноваженої особи рапорт про надання комплекту документів. На їхній підставі комісія і зможе надати вам статус УБД. Далі ви або командир збирають такі документи (радимо уважно прочитати перелік, щоб нічого не загубити, втратити, пропустити, забути і т.д.):
Обов’язково один з наступних документів:
Щодо останнього пункту – власний досвід підказує, що комісія може попросити також і:
Всі ці три документи видаються у медичній частині підрозділу.
Особам, які перебували в полоні або в заручниках, потрібно надати матеріали спеціальних (службових) розслідувань. Також додатково можна надати інші докази виконання бойових завдань одноосібно або в складі частини, підрозділу і так далі. Наприклад:
В підрозділ служби персоналу (або кадровий центр) - стройову частину. Там вам слід дізнатись адресу комісії з питань розгляду матеріалів для визначення статусу УБД. До пакету документів додаєте:
Комісія має зареєструвати документи і рапорт військовослужбовця в спеціальній книзі обліку. У неї є місяць на те, щоб розглянути та довести ухвалене рішення до бійця з наданням роз’яснень щодо порядку отримання посвідчення УБД. Його можна отримати особисто у відповідних підрозділах служби персоналу (кадрових центрах) або через військову частину. Комісія має проінформувати про видачу посвідчення УБД Міністерство у справах ветеранів. Детальний алгоритм дій та перелік документів від Міноборони можна знайти тут.
Українське законодавство захищає тих, хто боронить рідну державу. Тому учасники бойових дій можуть розраховувати на безоплатне отримання ліків за рецептом лікаря, лікування в санаторіях, 75% знижки на оплату проживання і користування комунальними послугами. З грудня 2022 року правила оформлення статусу УБД дещо змінилися. Більше не має значення, скільки людина провела часу в зоні бойових дій.
Про повний перелік пільг для учасника бойових дій ми писали тут. Також читайте про оновлення в правилах військового обліку 2023.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.