Яке сьогодні, 4 січня, свято - День Ньютона та Всесвітній день гіпнозу

В цей день народилися український воєначальник Кирило Буданов та німецький вокаліст Тілль Ліндеманн - свята, церковні та народні традиції на четвер, 4 січня

Яке сьогодні, 4 січня, свято - День Ньютона та Всесвітній день гіпнозу
А ще 4 січня Всесвітній день абетки Брайля та День хіт-параду

У четвер, 4 січня, православна церква вшановує пам'ять Собору святих сімдесяти апостолів Христових. Число 70 має символічне значення, пов'язане зі Старим Завітом. Іменини сьогодні святкують Олександр, Артемій, Опанас, Денис, Марк, Павло, Яків, Степан.

4 січня - яке сьогодні церковне свято

Жителі лісових та гірських районів намагалися цього дня не згадувати вовків
Жителі лісових та гірських районів намагалися цього дня не згадувати вовків

4 січня церква та віруючі вшановують пам'ять Собору святих сімдесяти апостолів Христових: Якова, брата Господнього, Марка та Луки, євангелістів, Клеопи, Симеона, Варнави, Йосії, званого Юстом, Фадея, Ананія, Стефана, Філіпа, Прохора, , Тита, Філімона, Онисіма, Епафраса, Архіпа, Сили, Силуана, Кріскента, Кріспа, Епечета, Андроніка, Стахії, Амплія, Урвана, Наркіса, Апеллія, Арістовула, Родіона (Іродіона), Агави, Руфа Флегонта, Єрма, Ліна, Гайя, Філолога, Лукія, Ясона, Сосіпатра, Олімпу (Олімпана), Тертія, Ераста, Куарта, Євода, Онисіфора, Климента, Сосфена, Аполлоса, Тихіка, Епафродіта, сина Варнави, Зіни, законника, Аріст, Марка, Артеми, Акіли, Фортуната, Ахаїка. Діонісія Ареопагіта та Симеона Нігера. Преподобного Феоктиста, ігумена Кукума Сікелійського, святителя Євстафія I, архієпископа Сербського, преподобного Ахілли, диякона Печерського, в Далеких печерах, преподобномученика Зосими та мученика Афанасія.

Собор святих сімдесяти апостолів Христових - згідно з християнськими віруваннями, це обрання Христом 70 апостолів, щоб послати їх на проповідь. Обрання цих учнів відбулося після третього Великодня Ісуса в Єрусалимі, тобто в останній рік його земного життя. Після обрання Ісус дає сімдесяти апостолам настанови, подібні до тих, які дав своїм дванадцятьом апостолам.

Цього дня на Закарпатті жінки у святій воді замішували борошно і їм на дверях та одвірках робили хрести, щоб "упирі та всяка нечиста сила не мала сили".

4 січня - яке сьогодні свято в різних країнах

Люди, які вивчили систему Брайля, можуть прочитати за одну хвилину близько 150 слів
Люди, які вивчили систему Брайля, можуть прочитати за одну хвилину близько 150 слів

Всесвітній день абетки Брайля відзначається 4 січня, в день народження її автора. На жаль, люди, які мають дуже слабкий зір або не бачать зовсім, позбавлені можливості читати звичайні книги. Це значно знижує якість їхнього життя, а незрячі діти не можуть отримати повноцінну освіту. Саме з метою допомогти таким людям подолати проблему, що здавалася безнадійною, і було створено абетку Брайля - особливі тактильні символи, що дозволяють незрячим читати нарівні з іншими людьми.

4 січня 1809 року у Франції в сім’ї майстра шкіряної справи Сімона-Рене Брайля народився син, якого назвали Луї. На той час в родині вже було троє старших дітей. Одного разу, граючись у майстерні батька гострим шилом, трирічний Луї поранив око. Сталося запалення, яке згодом перейшло й на друге око. В результаті до п’ятирічного віку хлопчик осліп.

У ті часи для незрячих було дуже мало можливостей, але батьки Луї хотіли, щоб він неодмінно отримав освіту. Хлопчик ходив у місцеву школу, хоч не мав змоги читати й писати, а міг лише слухати. Попри це, він був відмінником у школі завдяки своїй прекрасній пам’яті.

Змінюючи кількість та розташування крапок, Брайль закодував літери, розділові знаки, цифри, математичні та музичні знаки. Пальцем правої руки читач торкався рельєфних крапок, а лівою переходив до наступного рядка, розуміючи написане так само плавно та швидко, як люди з нормальним зором. Незрячі студенти від самого початку були в захваті від шрифту Брайля, але викладачам і керівництву університету знадобилося багато років, щоб визнати перевагу цього методу.

Спочатку вони вважали абетку незручною для використання в роботі. Офіційно навчати цій абетці стали лише після смерті її творця - в 1854 році. Розповсюджуватись у світі алфавіт почав з 1860-х років. 

Головна традиція свята – відвідування могили вченого, яка знаходиться в Лондоні у Вестмінстерському абатстві
Головна традиція свята - відвідування могили вченого, яка знаходиться в Лондоні у Вестмінстерському абатстві

4 січня, у день народження легендарного вченого, англійського творця класичної фізики, математика, механіка й астронома Ісаака Ньютона, відзначається однойменне свято - День Ньютона

Життєвий шлях вченого з дня появи на світ і до дня смерті було наповнено випадковостями та збігами, які призвели його до логічних відкриттів та закономірностей. Незважаючи на те, що майбутній великий вчений народився раніше належного терміну та не відрізнявся у дитинстві богатирським здоров’ям, він все одно зумів досягти дивовижних висот у сфері наукових досліджень. Досі вчені всього світу використовують закони фізики, відкриті Ньютоном, у тому числі закон всесвітнього тяжіння. До речі, розповідь про яблуко, що падало та підштовхнуло Ньютона до міркувань про вільне падіння, вважається правдою. 

Ця техніка здавна використовувалась у різних народах. Шамани входили в транс, щоб спілкуватися з духами. Знахарі використовували гіпноз для проведення обрядів та лікування
Ця техніка здавна використовувалась у різних народах. Шамани входили в транс, щоб спілкуватися з духами. Знахарі використовували гіпноз для проведення обрядів та лікування

Всесвітній день гіпнозу почали відзначати 4 січня з 2006 року. Його приурочили до дня смерті ірландського доктора Джека Гібсона, що присвятив свою працю лікуванню психосоматичних розладів за допомогою гіпнозу.

Метою цього свята стало донесення достовірної інформації щодо незвичного методу лікування, який набув дурної слави завдяки голлівудському кінематографу. У кінострічках часто зображали людей, що під гіпнозом були здатні на непритаманні їм вчинки або навіть злочини. Згідно з висновками лікарської спільноти, медична техніка гіпнозу не має нічого спільного з кіношною. 

У трансі свідомість пацієнта відкрита завдяки максимальній концентрації уваги. В цьому стані людина позбавляється від зайвих думок, концентруючись на найважливішому. Вона може пригадати такі речі, що начебто не помітила у звичайному стані. Знаходячись під гіпнозом, пацієнти виконують дії підсвідомо, а деякі здатні позбавитися страхів та роблять те, що не змогли б зробити у звичайному стані.

Існують також хіт-паради новинок кінопрокату і навіть книг, що стали бестселерами
Існують також хіт-паради новинок кінопрокату і навіть книг, що стали бестселерами

У поняття "хіт-парад", яким прийнято означати список кращих пісень і музичних творів на певний момент, існує своє власне свято. Цим днем в році являється 4 січня - День хіт-параду.

Чому саме ця дата? Виявляється, так повелося з далекого 1936 року, коли одним американським журналом був складений перший в історії хіт-парад музичних платівок, що розліталися немов "гарячі пиріжки". Саме журнал "Білборд" першим став друкувати "хітову сотню" композицій кожного минулого тижня року.

У сучасній індустрії музики для складання хіт-парадів враховуються різні характеристики: від кількості продажів до кількості завантажень в інтернеті або частоти появи синглу або альбому на радіо за конкретний період часу. У цей день не зайвим буде послухати улюблених виконавців чи згадати найбільш пам’ятну зіркову роль актора в одній із своїх шанованих кінострічок.

Це чудовий день, щоб практикувати подяку за все, що у нас є завдяки Сонцю
Це чудовий день, щоб практикувати подяку за все, що у нас є завдяки Сонцю

Земля в перигелії відзначають 4 січня. Земля в перигелії спостерігається за два тижні після грудневого сонцестояння, яке припадає на 3 або 4 січня кожного року - 4 січня цього року.

У цей день Земля знаходиться в точці своєї орбіти, де вона найближча до Сонця. Різниця не настільки значна, щоб впливати на погоду, тому у північній півкулі землі залишається зима, а у південній - літо. Земля досягає перигелія - це нормальне явище, яке відбувається рік за роком, але нічого суттєвого не відзначається. 

Перигелій походить від грецьких слів "пері", що означає "близько", і "Геліос", який був грецьким богом Сонця. Слово по суті означає близько до Сонця. Протилежністю перигелію є афелій, який є точкою на орбіті Землі, коли вона найвіддаленіша від Сонця. Земля в Афелії відбувається під час липневого сонцестояння.

Сонце тримає Землю на орбіті. Світло, що випромінюється Сонцем, допомагає рослинам виробляти цукру для виживання за допомогою фотосинтезу, тим самим виробляючи кисень і призводячи до еволюції життя, яке ми знаємо. Відстань між Землею та Сонцем має вирішальне значення для еволюції та розвитку життя.

Хто народився 4 січня

4 січня 1963 р. - Тілль Ліндеманн - німецький вокаліст, автор текстів пісень і фронтмен метал-груп Rammstein, Lindemann і Na Chui, поет. Брав участь у записі деяких пісень гуртів Apocalyptica, Puhdys та Emigrate. Автор збірок віршів "Messer", "In stillen Nächten" та "100 Gedichte", знявся у 8 фільмах.

Тілль Ліндеманн
Тілль Ліндеманн

4 січня 1974 р. - Олексій Станіславович Суханов - український журналіст, теле- і радіоведучий.

 Олексій Суханов
Олексій Суханов

4 січня 1986 р. - Кирило Олексійович Буданов - український воєначальник. Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант.

Кирило Буданов
Кирило Буданов

4 січня 1996 р. - Емма Маргарет Марі Ташар-Макі - франко-британська актриса. Здобула популярність завдяки виконанню ролі Мейв Уайлі в телесеріалі "Статеве виховання".

Емма Макі
Емма Макі

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube