Хіт-парад українських пісень, які підірвали мозок та інтернет

Україна ділиться музичним досвідом

Хіт-парад українських пісень, які підірвали мозок та інтернет
Як українська музика з регіональної перетворилася на всесвітню

Наразі дуже багато українських артистів записують пісні на патріотичну тему, що цілком природно. І ці пісні мають успіх, що теж цілком природно. Ми вирішили згадати найуспішніші українські хіти за весь час незалежності та простежити складову успіху. Про що потрібно співати, в який період часу, які знімати кліпи і так далі?

10 місце: Скрябін – «До смерті і довше» (1996)

Кліп на цю пісню так і не був знятий – хто з українських музикантів у 90-х не відчував фінансових труднощів? Та й просто знайти якісний запис виконання «До смерті і довше» проблема. Але цієї пісні тут не може не бути. Хоча б тому, що це найкращий твір української естради взагалі за всі роки незалежності. Він найкращий у своїй щирості. Техно-декаданс Кузьми досягне апогею пізніше, в альбомі «Мова риб». Але до рівня «До смерті і довше» вже не дострибне.

9 місце: ТНМК – «Гранули» (2005, 1,4 млн переглядів на Youtube)

Піонери українського хіп-хопу у 2005 році разом із режисером Олександром Ігудіним створили кліп на неймовірно красиву пісню «Гранули». Ця пісня досі залишається візитівкою ТНМК. Незважаючи на соціальний підтекст, «Гранули» швидко знайшли свого слухача з простої причини – це талановитий, добре зіграний та майстерно виконаний твір. 

8 місце: Воплі Відоплясова – «Весна» (1996, 6,4 млн переглядів на Youtube)

Перша пісня другого студійного альбому ВВ була, як сказав би колишній прем'єр-міністр України, бімба. На той час наш глядач і слухач лише звикав до української мови на вітчизняній естраді. Українська мова тоді асоціювалась переважно з легким гумором Андрія Миколайчука чи Братів Гадюкіних. «Весна» теж була легким для сприйняття треком під акомпанемент баяна, але чіпляла неймовірно. Плюс авангардний кліп з елементами української етніки. Кліп на пісню «Весна» було знято в 1997 році, до речі, на студії «Мосфільм» режисером Олександром Солохою. Усього цього вистачило для того, щоб і сьогодні вважати «Весну» класикою українського року.

 7 місце: Бумбокс – «Червона калина» (2022, 11 млн переглядів на Youtube)

Якщо опинитись у потрібний час у потрібному місці та виконати похідну пісню Українських січових стрільців, успіх гарантований. До того, як «Червону калину» заспівав Андрій Хливнюк, цю пісню, написану понад 100 років тому, знало лише вузьке коло любителів вітчизняної історії. Тепер її – без перебільшення – знає весь світ.

 6 місце: The Hardkiss – «Stones» (2014, 13 млн переглядів на Youtube)

Один із найвідоміших хітів групи. Філософська притча про мудреців, які за своїм бажанням перетворилися на каміння, щоб уникнути зіткнення з людською дурістю. Стильний чорно-білий кліп був знятий одним із учасників колективу та його ж креативним продюсером Валерієм Бебком. Юлія Саніна вперше постала у природному образі, без різкого макіяжу. За словами вокалістки, для треку «Stones» потрібні були образи натуральні, які гармонійно поєднувалися б з навколишньою стихією.

5 місце: Океан Ельзи – «Без бою» (2005, 17 млн переглядів на Youtube)

Кліп на одну із найвідоміших пісень колективу зняв український режисер та кліпмейкер Віктор Придувалов. Він знімав кліпи просто для всіх відомих чи культових українських виконавців. Кліп мінімалістичний, без дорогих декорацій чи спецефектів. Відеоряд складається із відеопортретів різних людей. Чоловіки – члени колективу ОЕ. Жінки – їхні подруги та знайомі. Відсутність медійних осіб серед жіночої половини мимоволі надає кліпу тепло та душевність. Також у кліпі є двоє дітей – це доньки режисера Віктора Придувалова.

4 місце: Jerry Heil – «Охрана, отмєна» (2019, 18,7 млн переглядів на Youtube)

Пісня, яка остаточно змусила говорити весь пострадянський простір, що в Україні створюється найкращий музичний контент на цьому самому просторі. Можна висунути масу претензій українському кіно, трохи менше претензій – літературі, але музика спокутує все. Можна не витрачати купу грошей на запис, відмовитися від суперсучасних аранжувань, зробити простий відеоряд і вуаля: вся країна збожеволіла. А у будь-якому супермаркеті, коли касир кричить заповітні слова – вся черга продовжує словами з пісні.

3 місце: Руслана – «Wild Dances» (2004, 25 млн переглядів на Youtube)

Тут усе зрозуміло – пісня перемогла на Євробаченні у 2004 році. Сплав етноекзотики з неймовірним натиском, енергією та дикими танцями зробив свою справу. Слухачі шукають у піснях емоції – сум, тугу, радість, енергетику. Божевільна енергетика «Диких танців» зробила свою справу – альбом «Дикі танці» разом із його англомовною версією став п'ятиразово платиновим в Україні. Усього було продано понад півмільйона дисків.

2 місце: Олег Винник – «Вовчиця» (2013, 40 млн переглядів на Youtube)

Україні був необхідний власний Стас Михайлов, який би охопив жіночу аудиторію віком 35+. Тому репертуар Олега Винника був дуже доречним. Кліп на головну пісню артиста «Вовчиця» зняв режисер Олександр Сюткін. Відеоряд у кліпі збудований правильно, з прицілом на вищезгадану аудиторію. Підсумок – всеукраїнська жіноча любов до Олега Винника. Причому на відміну від концертів Стаса Михайлова, на концерти Винника із задоволенням ходили і молоді дівчата. Це дивно ще й тому, що Винник з'явився на українській естраді нізвідки і швидко зайняв свою нішу. Грамотний піар багато чого вартий.

1 місце: KAZKA – «Плакала» (2018, 414 млн переглядів на Youtube)

Пісня, успіх якої став несподіванкою навіть для її творців. Яка стала однією з найуспішніших пісень на українській естраді взагалі. Тема пісні не нова – про жінок, які вміють переживати складні життєві ситуації та перероджуватись. Але подача старої теми виявилася оригінальною. Відеоряд пісні, як і у випадку з кліпом Океану Ельзи «Без бою», складається з відеопортретів. Але вже портретів тільки жінок різного віку. І пісня вистрілила. Тут злилися воєдино текст Сергія Локшина, музика Сергія Єрмолаєва та Андрія Ігнатченка, та кліп режисера Каті Царік. Спільний успіх – насолода для слухачів та глядачів. Наприкінці 2018 року цю пісню використав для свого виступу американський фігурист Джонні Вейр.

Висновок: можна писати музику про що завгодно і у будь який час. Головне, робити це талановито та нестандартно. Ну і мати звичайне везіння. Випадок іноді вирішує дуже багато.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube