Як зустріч з Орбаном мала скомпрометувати Порошенка та до чого тут собака Вагур

Український екс-президент погодився на зустріч із лідером Угорщини, бо мав намір продемонструвати власні дипломатичні здібності, але він міг стати об'єктом ворожої ІПСО - ми дізналися, у який саме спосіб

Перерваний вояж Порошенка
Перерваний вояж екс-президента України

Після того, як 1 грудня українська влада не випустила Петра Порошенка за кордон на зустріч із президентом Угорщини Віктором Орбаном, відбувся помітний міжнародний скандал. Офіційні представники Угорщини інтерпретували те, що сталося, як придушення української опозиції. Проте за даними джерел Інформатор-Україна, була висока ймовірність, що Порошенко буде скомпроментований під час зустрічі із Орбаном. Це додало б проблем не лише екс-президентові особисто, але й Україні – на шляху євроінтеграції. Саме це стало причиною заборони, яку отримав Порошенко. 

Як повідомляє джерело Інформатора, задум Порошенка найімовірніше був такий: зустрітися із Орбаном напередодні його візиту до Парижу, де угорський лідер мав вечеряти із президентом Франції Макроном. Була надія, що Макрону висточить аргументів, щоб переконати Орбана не чинити перешкод на шляху України до ЄС.

Тобто очікувалося, що Орбан змінить свою позицію по Україні на більш помірковану. У площині піару це можна було б подавати, як прояв дипломатичних здібностей українського екс-президента. 

Проте, за даними джерел Інформатор-Україна, Угорщина теж мала плани щодо ймовірної зустрічі Орбана із Порошенком. Незалежно від реальних підсумків їхньої розмови та зустріч могла скомпрометувати екс-президента. 

Проте вийшов подвійний облом: Порошенку відмовили у виїзді. А Макрон ймовірно ні про що не домовився з Орбаном. 

 

План, що провалився двічі 

Спроби Макрона умовити Орбана не зривати початок переговорів про євроінтеграцію України ймовірно провалилися. Втім, як пише видання Politico, існував певний оптимізм та сподівання, що французькому президенту все ж вдасться хоча б частково переконати упертого угорського лідера. На жаль, переговори не були успішними, і переконати Орбана змінити свою думку Макронові не вдалося, про що одразу повідомило французьке видання Le Point.

Є версія, що ще до зустрічі Макрона та Орбана певний оптимізм щодо її можливих наслідків поділяли і в команді Петра Порошенка. За даними джерел, саме намаганням устигнути зустрітися з Орбаном напередодні його візиту до Парижу було продиктоване бажання лідера "ЄС" настільки терміново здійснити міжнародний вояж.

Сподіваючись, що Макрону вдасться переконати Орбана, Порошенко поїхав до Угорщини та планував провести з угорським президентом "важливу міжнародну зустріч". Можна було б очікувати красивих фотографій, на яких Порошенко доводить Орбанові, як важливо саме зараз підтримати Україну - а той його уважно слухає. 

За кілька днів, коли Орбан здійснить успішний - як ймовірно сподівалися у Порошенка - візит до Франції та змінить свою позицію на нейтральнішу, в пабліках Порошенка вочевидь з'явився б новий пост. Там було б сказано, що лідер "ЄС" переконав Угорщину не блокувати вступ України до ЄС та отримання допомоги від цього самого ЄС. 

План Порошенка провалився
План Порошенка провалився

Пристрасть до політичного піару та вихваляння самого себе, в принципі, не є для політика чимось аж настільки поганим. Ні ж бо, так робить багато хто. Та не слід забувати, що в країні триває війна з підступним агресивним сусідом, який намагається використати будь-який інфопривід в якості свого ІПСО.

І тут Порошенко міг би - мабуть що несвідомо, але суть не міняється - підіграти російській пропагандіВ СБУ кажуть, що ворог хотів залучити "окремих українських політиків" до ІПСО під час їхніх закордонних відряджень, навіть якщо вони про це не підозрювали.

"За задумом спецслужб рф, проведення широкомасштабної ІПСО має призвести до зміни настроїв в країнах-партнерах... Саме в цьому контексті можна розглядати інформацію щодо запланованої зустрічі голови партії "Європейська солідарність" Порошенка з... Орбаном. Цю зустріч... рф планувала використати в своїх ІПСО проти України", - зазначили в пресслужбі СБУ. 

Оперативний псевдоним Вагур

Про що саме йде мова? Джерело Інформатора пояснює:

"Навіть не має значення, про що насправді йшлося б на ймовірній зустрічі Порошенка із Орбаном, і навіть що опинилося б у стенограмі. Та й була б та стенограма, це теж під питанням. Важливіше було б, як власне Орбан інтерпретував їхню розмову. Тобто, як би він розповів про досягнуті домовленності. Був великий ризик, що Орбан потім посилався б на якісь реальні чи вигадані обіцянки Порошенка, які Україна не мала б змоги виконати. Це ще більше б ускладнило ситуацію, що і без того наразі є складною".

Додамо, що є непідтверджена, але й небезпідставна інформація про те, що президент Угорщини Орбан має багаторічний зв'язок із кремлем та російськими спецслужбами. Якщо це правда, то участь Орбана у російських ІПСО є цілком імовірною. 

У російських медіа навіть наводився оперативний псевдоним "Вагур", що, як стверджувалося, має Орбан. Нагадаємо, Вагур - це кличка тупого собаки із угорського мультика "Лисенятко Вук", що був популярний у СРСР. 

Тож, як ми бачимо, Порошенкові слід було б навіть подякувати (а він дуже любить це робити) за те, що 1 грудня його не випустили з України. По-перше, лідер "ЄС" міг би, сам того не знаючи, стати знаряддям ворожої пропаганди. А по-друге, його хитромудрий задум все одно ні до чого б не призвів, адже переконати Орбана так нікому й не вдалося. 

Ендшпіль Макрона

Стосунки між Україною та Угорщиною системно погіршувалися безліч останніх років, починаючи як мінімум з 2014-го. Однак під кінець другого року повномасштабної війни відносини, схоже, досягли свого історичного мінімуму, а угорський лідер Віктор Орбан став одним із головних провідників антиукраїнської повістки у Європейському союзі.

Однак найголовніше тут те, що в грудні мають нарешті розпочатися історичні перемовини щодо початку вступу України до Євросоюзу. Орбан же, в свою чергу, погрожує зірвати ці переговори. На його думку, всю європейську стратегію щодо нашої держави слід змінити, питання про вступ відкласти на 5-10 років, натомість підписавши з Києвом якусь незрозумілу "угоду про партнерство".

Віктор Орбан є радикальним противником євроінтеграції України
Віктор Орбан є радикальним противником євроінтеграції України

Європейська бюрократія та адміністрація в Києві перебувають у сум'ятті, адже рішення в ЄС ухвалюються колегіально, і Будапешт має всі можливості зірвати нашу євроінтеграцію. Ба навіть більше: унеможливити не тільки переговори про вступ, але й укладання надважливої фінансової угоди про отримання від ЄС 50 мільярдів євро, що неабияк потрібно українській економіці. Однак тут за справу взявся вже особисто президент Франції.

Видання Politico написало, що Макрон запросив Орбана 8 грудня на ділову вечерю до Парижу, аби ще раз поговорити про Україну. Та зустріч завершилися нічим.

"ЄС не може і не готовий прийняти Україну... Це одна з найбільш корумпованих країн світу. Будапешт не має намір сприяти поганому рішенню ЄС по Україні... Позиція Угорщини зрозуміла", - заявив Орбан в коментарі газеті Le Point. 

На жаль, "ендшпіль" Макрона не вдався: дипломатія у вигляді "останнього французького попередження" для Будапешта не спрацювала. Тож тепер Києву та євробюрократії слід терміново шукати інші можливості, аби не зірвався початок переговорів про вступ до ЄС.

До речі, Україна вже пішла на поступки Угорщині, прийнявши рекомендований Єврокомісією закон про права нацменшин. На цьому особливо наполягав саме Будапешт. 

Макрону не вдалося вмовити Орбана
Макрону не вдалося вмовити Орбана

Представники європейського дипкорпусу розходяться в думках: чи дійсно угорський лідер хоче зірвати українську євроінтеграцію та підтримку нашої держави, чи він просто таким чином шантажує Брюссель у своїх цілях. Втім, вже зараз європейці, як пише Politico, розділилися на "оптимістів" та "песимістів". Перші, такі як Макрон, досі сподіваються "дотиснути" Угорщину до моменту саміту - в них залишається менше тижня. Інші ж вважають, що порозумітися з Орбаном не вдасться, тож вже зараз слід шукати обхідні шляхи. 

"Чому ми обговорюємо... Орбана? Не має значення, чи робить він це заради грошей, чи з принципів. Факт в тому, що він допомагає росії. Ми повинні запитувати (себе. - Ред.), як діяти", - сказав виданню Politico один з чиновників ЄС.

Тож сьогодні європейці розглядають альтернативні плани. Їх, власне, всього два. 

  1. Надати Україні 50 мільярдів євро без загальної згоди сторін. Це допоможе обійти вето Угорщини, однак може викликати певний розкол серед європейських країн (умовна Словаччина точно підтримає Орбана).
  2. Організувати ще один аналогічний саміт на початку наступного року. А до того знову намагатися комунікувати з Угорщиною, вмовляючи її поступитися та підтримати Україну чи хоча б просто не заважати. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube