Як змінити ім'я та прізвище в Україні

Читать на русском

Спір між батьками щодо імені або прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом

Читать на русском

Спір між батьками щодо імені або прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом

В Україні ім'я і прізвище людини було і залишається невід'ємною частиною, це також допомагає з ідентифікацією особи. Ситуації в житті бувають різні, і іноді людина з якихось причин хоче поміняти ім'я та прізвище. Для цього передбачена відповідна процедура.

Інформатор з'ясував, що необхідно для зміни імені та прізвища.

Згідно із законодавством ім'я дитини визначається за згодою батьків. Якщо жінка народила дитину і не перебуває в шлюбі або ж у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини.

Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Також батьки можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо імені або прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом.

Як змінити ім'я

Дитина, якій виповнилося 14 років, має право змінити власне ім'я за згодою батьків (одного з батьків - у разі, коли один з батьків помер, визнаний зниклим безвісти, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключені з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або за згодою піклувальника.

Як поміняти прізвище

Починаючи з 16 років, прізвище можна змінити на свій розсуд, а вже у віці від 14 років прізвище можна поміняти за згодою батьків або піклувальника.

У разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла 7 років. У разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла 7 років, змінюється за її згодою.

За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

Якщо один з батьків заперечує щодо зміни прізвища дитини, то суперечка між ними вирішується органом опіки. Під час вирішення спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків по відношенню до дитини.

Які документи необхідні для зміни імені, прізвища

  • заяву про зміну прізвища, імені,
  • паспорт і свідоцтво про народження,
  • свідоцтво про шлюб (якщо заявник / заявниця одружений / заміжня) або розлучення (якщо шлюб розірвано),
  • свідоцтво про народження дітей (у разі якщо у заявника є неповнолітні діти),
  • свідоцтво про зміну імені заявника та його батьків в разі, якщо його міняли раніше,
  • фотографію заявника,
  • квитанцію про сплату державного мита.

Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну прізвища або власного імені подається особисто, а в разі якщо заява з поважної причини не може бути подана особисто одним з батьків, така заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчена або прирівняна до нотаріально засвідченої, може бути надана другим з батьків.

В якому випадку в зміні імені і прізвища можуть відмовити

Для безпеки список людей, які можуть змінити ім'я, прізвище обмежений. Так, відмову можна отримати, якщо:

  • на заявника відкрито кримінальне провадження або він перебуває під адміністративним контролем,
  • наявність діючих судимостей,
  • заявник перебуває в розшуку у іншій державі,
  • інформація, подана заявником, помилкова.

В які терміни розглядається заява про зміну імені та прізвища

Заява про зміну імені розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану три місяці з дня її подачі.

Для подальших дій вам потрібно отримати дозвіл з територіального органу Нацполіції за місцем реєстрації заявника. Зверніть увагу - після того, як ви отримали дозвіл в поліції, його потрібно подати до РАГСу протягом трьох місяців. Якщо цього не зробити у зазначений строк (виняток - поважні причини), дія документу анулюється.

Нагадаємо, в Україні замовити та відновити водійське посвідчення можна буде онлайн. Крім того, в Україні дані до електронних трудових книжок внесуть за п'ять років.

Також Інформатор писав, як буде працювати електронна реєстрація в Україні.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.