Як записати дитину з інвалідністю до садочка чи школи

Читать на русском

Кожна дитина має право на освіту

Читать на русском
Як записати дитину з інвалідністю до садочка чи школи

Кожна дитина має право на освіту

Батькам, які виховують дітей з інвалідністю, вже зараз важливо подбати про те, щоб у вересні вони пішли у дитсадок, школу чи інший колектив, навіть якщо ви вимушені через війну тимчасово проживати на новому місці.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на UNICEF Украïна.

Для цього вам потрібно подати висновок про комплексну оцінку вашої дитини з Інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) разом із заявою у найближчий садок чи школу. Якщо ви тимчасово проживаєте в іншому регіоні, вам необхідно мати довідку про взяття на облік як переселенця.

Якщо під час війни висновок, що надавався ІРЦ раніше, втрачено, можна отримати його копію на порталі ІРЦ або у відповідному мобільному додатку. Інструкція, як це зробити – тут. Якщо такого висновку у вас немає, його можна отримати в найближчому Інклюзивно-ресурсному центрі. Для цього:

  • Зайдіть на сайт ircenter.gov.ua, в нижній частині головної сторінки знайдіть контакти найближчого до вас ІРЦ, обравши в пошуковій системі область, місто та район вашого місця проживання або місця тимчасової реєстрації як ВПО.
  • Зателефонуйте до ІРЦ та запишіться на проведення комплексної оцінки для визначення рівня підтримки в закладах освіти.
  • На прийом до ІРЦ із собою необхідно взяти: документ, що посвідчує особу одного з батьків або законного представника свідоцтво про народження дитини попередні висновки фахівців, що стосуються розвитку та навчання вашої дитини, якщо такі є

Після проведення оцінки ви отримаєте висновок ІРЦ, у якому буде зазначено необхідний рівень підтримки вашої дитини під час навчання та рекомендації для педагогів та інших фахівців садочків та шкіл. Пам’ятайте, що згідно з законом України про освіту та Конвенцією ООН кожна дитина має право на освіту. Школа чи дитсадок обов’язково мають створити для вашої дитини інклюзивний клас або групу, якщо ви подали до неї висновок про комплексну оцінку дитини.

Які інші послуги можна отримати в ІРЦ 

В ІРЦ ваша дитина також може отримати заняття з:

  • психологом,
  • логопедом,
  • вчителем-реабілітологом, який працює з дітьми, що мають порушення опорнорухового апарату,
  • вчителем-дефектологом, який працює з дітьми, що мають затримку психічного розвитку, інтелектуальні порушення, ДЦП та розлади аутичного спектру.

Денний догляд для дітей з інвалідністю 

Це соціальна послуга для дітей з інвалідністю від 3 до 18 років, які потребують постійного догляду та супроводу. Протягом дня в Центрі (відділенні) денного догляду діти набувають навичок самообслуговування, соціальної адаптації та реабілітації, отримують психологічну підтримку та допомогу в забезпеченні технічними засобами реабілітації, мають організоване дозвілля відповідно до індивідуальних потреб. Такі центри вже діють у багатьох громадах України.

Супровід під час інклюзивного навчання 

Це соціальна послуга, яка дозволяє дитині з інвалідністю навчатися у звичайній школі та реалізовувати право на освіту. Її фахівці забезпечують індивідуальний супровід дитини під час навчання. Фахівці слідкують за харчуванням дитини, допомагають пересуватися і відвідувати потрібні місця, навчають орієнтуватися у просторі, слідкують за здоров’ям дитини (за потреби вчасно дають ліки), підтримують побутові навички самообслуговування, спілкуються з дитиною і сприяють комунікації з іншими (зокрема, за допомогою жестової мови), супроводжують дитину і слідкують за нею у закладах освіти, під час екскурсій, навчальних поїздок.

Догляд вдома

Мають право скористатись діти від 3 до 18 років. Надається за місцем проживання (вдома), полягає в допомозі у самообслуговуванні. Може надаватись, в залежності від індивідуальних потреб дитини, періодично – 2 рази на тиждень, постійно – 3-4 рази на тиждень або інтенсивно – 5 разів на тиждень. 

Як отримати такі послуги 

Найбільше інформації про можливу соціальну підтримку може надати працівник місцевого Центру надання соціальних послуг або Центру соціальних служб. Варто звернутися насамперед до них.

  • Перший крок. Зверніться до фахівця із соціальної роботи в Центр надання соціальних послуг (може ще називатися Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді), який має оцінити потреби сім’ї. Під час звернення опишіть ситуацію вашої сім’ї та дитини, обговоріть, якої саме підтримки та послуг ви потребуєте. Дізнайтеся, які документи необхідні для отримання таких послуг.
  • Другий крок. Отримайте довідку про взяття на облік переселенців. Її можна замовити через застосунок "Дія" або звернутися до найближчого структурного підрозділу соціального захисту населення. Ця довідка потрібна для отримання соціальних та освітніх послуг. Для отримання медичних послуг довідка не обов’язкова.
  • Третій крок. Зверніться із заявою до місцевого відділу соціального захисту з проханням надати послугу, додайте до звернення результати оцінювання потреб, де вказано, що ваша дитина потребує її. Це можна зробити особисто, поштою чи онлайн. Важливо! Всі звернення краще подавати письмово.
  • Четвертий крок. Чекайте відповіді.

Нагадаємо, ООН вивчає факти депортації українських дітей та їх усиновлення у рф. Крім цього, в Україні збільшується кількість дітей, які залишилися без батьків. 

Також Інформатор писав, як підтримати дитину, коли тато чи мама на війні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.