Як готують міста України до повного блекауту

Інформатор проаналізував роботу місцевої влади щодо підготовки до відключення електропостачання

Як готують міста України до повного блекауту
Місцева влада заощаджує електроенергію, розробляє план додаткових маршрутів громадського транспорту і запасається водою

Внаслідок масованої ракетної атаки 23 листопада більшість українських регіонів занурилась у пітьму. Для деяких абонентів світла не було понад однієї доби. Влада попереджає, що росія не зупиниться, і можливий повторний блекаут. Тому в містах готуються до цього.

Вже наступного дня після атаки по всій країні розгорнули “Пункти незламності” – в них люди можуть зарядити телефони і зігрітись. Відповідно до своїх можливостей міська влада розв'язує проблему з водопостачанням в регіонах: десь роблять свердловини, десь відкривають пожежні гідранти, десь воду розвозять. Що ще?

Київ

"Пункти незламності" в столиці викликають дискусії
"Пункти незламності" в столиці викликають дискусії

Багато чуток в ЗМІ ширилось стосовно тотальної евакуації киян. В останньому інтерв’ю мер міста Віталій Кличко заявив, що влада готується до будь-яких сценаріїв, але припускає лише часткову евакуацію – тимчасовий переїзд людей в передмістя, туди, де є сервіси. Також він сказав, що всі лікарні, дитячі садочки, школи облаштовуються електрогенераторами, а влада слідкує за тим, щоб для них був запас пального. Передбачається, що на випадок блекауту метро продовжить роботу, внутрішніх потужностей вистачає. Але обігріти його важко, тому слід заздалегідь визначити найближчу адресу пункту обігріву. Додаткову інформацію можна отримати в застосунку “Київ Цифровий”

Залишається проблема – будинки, в яких разом зі світлом одночасно пропадає і опалення, і вода. Віталій Кичко сказав, що в короткий термін перебудувати їх і прокласти систему теплопостачання фізично неможливо. Зараз міська влада вивчає список будинків постійного енергозабезпечення, щоб розуміти - чи є можливість альтернативного енергопостачання. В разі відсутності води кияни можуть скористатись мапою бюветів і набрати воду там.

Днями в столиці велись суперечки між політичною та виконавчою владою. Голова фракції “Слуга народу” Давід Арахамія повідомив, що його команда проінспектувала “Пункти незламності” і залишилась ними незадоволена. 

“За день перевірили близько 360 адрес. Побачили, що багато пунктів самі потребують незламності. Десь просто висить табличка на зачинених дверях, десь не вирішені елементарні питання, десь все повісили на працівників закладів, які з дому приносять чай і печиво для людей. Час на все був. Але краш-тест влада міста пройшла погано і висновків поки що не зробила. Розраховуємо, що вони будуть у найближчі години, а не тижні”, - повідомив голова фракції.

 

Віталій Кличко на звинувачення відповів у своєму телеграм-каналі і відзвітувався стосовно підготовки пунктів. За його словами, в Києві працюють понад 430 пунктів обігріву, готуються розгорнути ще понад 100 пунктів. Для їхньої роботи місто надало 400 генераторів, і ще 100 генераторів надали волонтери та благодійні організації. Анонсував 12 пересувних модульних котелень, які замовили спеціально під пункти обігріву. 

В цьому ж дописі очільник міста попросив не маніпулювати і не влаштовувати політичні баталії. Ввечері 27 листопада Давід Арахамія відповів, що на цій темі не буде політичної боротьби. І запропонував через тиждень разом з Кличко проінспектувати “Пункти незламності”, за цей час “помилки” мають бути виправлені. Також політик додав власне відео і кадри, зняті “Українською правдою”, в якості підтвердження своїх звинувачень. Який буде результат? Побачимо 4 грудня. 

Одеса

Фото: Олексій Василенко
Фото: Олексій Василенко

Місцева влада розраховує на бізнес, адже в Одесі тільки 46 муніципальних “Пунктів незламності”. Якщо порахувати разом з тими, які облаштували ресторани і торговельні центри, то вийде 189. Пункти обігріву відкрили і в поліцейських відділках, там також можна зарядити гаджети (ось перелік). 

Електротранспорт на вихідних не працював для збереження електроенергії. В п’ятницю, 25 листопада, і в понеділок, 28 листопада, функціонував тільки вранці. Вже о 9-й ранку трамваї заїхали в депо, припинивши рух. На 29 листопада роботу трамваїв та тролейбусів Одеси скасовано. 

“Суспільне” наводить слова начальниці управління медичної допомоги Департаменту охорони здоров’я Одеської ОВА Оксани Рокунець-Сорочан щодо підготовки медичних закладів до блекауту. Всі станції екстреної медичної допомоги Одеської області забезпечені генераторами, а палива вистачить на 5-7 днів. Хірургічну допомогу нададуть в 16 ургентних закладах, але планові операції доведеться відкласти до чіткого графіку планових відключень. Електронні рецепти та направлення можуть видати тільки в паперовому варіанті. 

Харків

Фото: "Ґвара Медіа"
Фото: "Ґвара Медіа"

З 1 грудня в місті почнуть видавати гаряче харчування для всіх охочих. Єдина умова – мати посуд. Продукти для годування нададуть міста-партнери. Про це повідомили 28 листопада на сайті Харківської міської ради. Мер Ігор Терехов також анонсував відкриття 200 “Пунктів незламності” з генераторами, пічками, запасами води та медикаментів. В Салтівському районі діє вже 10 пунктів. Проте визнає – генераторів не вистачає. 

Також на період відключення електроенергії в Харкові розробили 34 тимчасових автобусних маршрути – адже наземний електротранспорт і метро припинять свою роботу. Визначені шляхи проходять повз пункти обігріву, лікарні, магазини, ринки і станції метрополітену. Ознайомитись з ними можна тут.

Дніпро

Дніпро у пітьмі
Дніпро у пітьмі

В місті на правобережній частині встановлюють бочки з водою, кожна вміщує 2 200 літрів. Всього по Дніпру буде 100 резервуарів. Таким чином міська влада готується до можливих випробувань з водопостачанням. А на лівому березі зроблять близько 50 свердловин.

“Розміщення бочок з водою на правобережжі та свердловин на лівому березі пов’язано із заляганням води на лівобережній частині міста — воно у рази нижче, ніж на правобережжі», – повідомив заступник міського голови Михайло Лисенко. 

Для електротранспорту більше не діють сталі графіки роботи, адже він залежний від електроенергія – відповідно, від його вимкнення також. Трамваї і тролейбуси на деяких маршрутах можуть закінчити роботу раніше, про це завчасно повідомляється в міських телеграм-каналах. 29 листопада через відключення тягових підстанцій електротранспорт на низці маршрутів не зможе працювати. “Пункти незламності” працюють на базі районних адміністрацій, 40 шкіл, Центрів соціальних служб та відділків поліції. Їх можна знайти тут

Івано-Франківськ

Фото: "Галка"
Фото: "Галка"

Мер міста Руслан Марцінків звернувся до мешканців Івано-Франківську 28 листопада і розповів про підготовку до можливого блекауту в разі нової масованої атаки. В разі відключення електроенергії вода буде, але подаватимуть її обмежено: в багатоквартирних будинках – лише для мешканців нижніх 2-3 поверхів. Відкриють пожежні гідранти, і воду можна буде отримувати там. Питною водою забезпечать. Перелік адрес гідрантів можна дізнатись тутЕлектропостачання в місті відбувається по черзі. Марцінків закликає підприємців створювати пункти обігріву для мешканців міста і завдячує головам ОСББ, які доклали зусиль до цього. Всього в місті заплановано розгорнути близько 100 “Пунктів незламності”. 

Львів

Фото: Роман Балук
Фото: Роман Балук

В цьому місті також відключають світло по черзі. Електроенергії немає до 16 годин на добу. За словами голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького, з 28 листопада світло вимикають на 8 годин, потім повертають на 4 години, а згодом знову вимикають приблизно на 8 годин. Все це здійснюється почергово. Посадовець посилається на “Львівобленерго”. Електротранспорт “ходить”, але не весь. Сьогодні, 29 листопада, на лінії вийшло 75% від запланованого через відсутність електроживлення на деяких підстанціях. 

Що стосується “Пунктів Незламності”, то наразі діє 20 таких пунктів. Ще 200 в резерві – на випадок якщо місто залишиться без світла на період, триваліший за 24 години. Про це повідомив мер Львова Андрій Садовий.

“Наша мета – 1200 “Пунктів Незламності. Вони працюватимуть у житлових будинках, комунальних установах та усіх інших придатних для цього приміщень”, – сказав очільник міста. 

Нагадаємо і про нестандартне рішення Львівського виконкому про відшкодування 50% вартості генераторів, які купуватимуть мешканці багатоповерхівок. Згодом цьому прикладу наслідував і місцева влада Сум.  

Енергокриза в Україні

23 листопада росія завдала по Україні численні ракетні удари. Після цього було знеструмлено три АЕС. Декілька регіонів залишились без електропостачання – Чернігівщина, Сумщина, Полтавщина, Дніпропетровщина, а також обласні центри – Дніпро, Харків, Львів, частково Одеса. Внаслідок цього люди залишились без води, зв’язку та Інтернета. 29 листопада вранці дефіцит потужностей для вироблення електроенергії становить 30%. 

Раніше ми писали про те, що вперше за тиждень Київ перейшов до планових відключень, через численні запити на графік сайт ДТЕКу "ліг". Також писали про інтерактивну мапу місць, де можна працювати попри вимкнення світла. Чи є ризик ракетної атаки найближчим часом - читайте тут

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube