Технічні інновації все міцніше закріплюються в футболі
Український футбол завжди орієнтується на світові зразки. Кращі технології приходять до нас за кілька років після їх появи (наприклад, як VAR), деякі не можуть закріпитися через брак технічної бази.
Інформатор поглянув на складові вітчизняного футболу - спробуємо зрозуміти, чи потрібні нам деякі світові новації.
Ця технологія існує у нашому футболі вже років 5. А відомі широкому загалу футбольні трекери стали завдяки голу Довбика у ворота Швеції у плей-оф Євро-2020. Тоді він забив на останніх хвилинах і вивів Україну у чвертьфінал. Під час святкування Артем зняв футболку - і в суспільстві почалися питання: що це за ліфчик чи купальник у футболіста?
Насправді це дуже крута фішка, яка дозволила нам детально зануритися в статистику. Футбольний трекер на гравцях працює як GPS-пристрій. Він дозволяє зафіксувати та обробити понад десяток показників. Серед головних - пульс, активність організму та швидкість. А також він може показати загальну дистанцію, яку подолав гравець за час усієї гри чи окремої її частини і створити таку улюблену вболівальниками “теплову мапу”. Знайти їх сьогодні можна за 10-15 тисяч гривень за штуку, а професійні клуби дуже часто використовують такі трекери для кращого аналізу ігор.
Український футбол, можливо, не здатен дозволити собі такі технології для багатьох клубів, тим паче, нижчих ліг. А от у Європі їх дуже використовують дуже широко та у багатьох командах навіть під час тренувань, адже це дозволяє тренерському штабу зафіксувати активність футболістів, виходячи з їх ідеї. А медики можуть перевірити ті показники, які неможливо відтворити на медобладнанні та звірити прогнози в режимі реального часу.
Висновок такий: в УПЛ така технологія точно не завадить, адже дозволить проводити більш масштабні аналізи двобоїв. Наприклад, було б цікаво подивитися на WhoScored теплову мапу гравців Динамо та Полісся у їх нещодавньому матчі - це дозволило б нам оцінити детальніше битву лідерів чемпіонату та зрозуміти, як у Динамо балансують поганий захист та мегаатакувальний футбол.
VAR прийшов до українського футболу із сезону 2019/2020. Перед коронавірусом ми дізналися нове слово - відеоасистент рефері. Відтоді можемо згадати цілу купу скандальних рішень та непризначень VAR на гру, але ми з вами розглянемо дуже гучний епізод з матчу Динамо - Десна. Це був дебютний сезон застосування системи в УПЛ.
Подача з кутового, гравець Десни Тамм з відскоку пробиває у ворота, серія рикошетів і м’яч дістається до Старенького. Він перебуває дуже близько до цілі - та пробиває Бущана. Але, VAR заявляє рефері, що момент треба передивитися на предмет офсайду. Розглядали епізод 4,5 хвилини. Цікаво, чи є де у світі приклад довшого вирішення спірної ситуації. І зрештою - гол не зарахували через положення поза грою. Мали б ще розглядати епізод і на предмет пенальті через фол Попова, втім до цього не дійшло.
Кияни, зрештою, перемогу не втримали - Десна забила за кілька хвилин. Шахтар відірвався у чудовий гандикап та виграв сезон 2019/20.
Але цей епізод і досі лишається одним з найнаочніших моментів щодо роботи системи VAR в нашому чемпіонаті. За 4 роки в Україні не лишилося команди, яка б не мала претензій до роботи цієї системи. Тепер постала інша проблема: попередній, 10-й тур УПЛ, нарешті порадував відеоповторами на кожній грі. Від початку розіграшу це лише другий такий випадок. Задача досягти такого на кожен тур поки виглядає як нездійсненна місія.
Ну а окремо дуже проситься новація для VAR, яку випробували на жіночому Чемпіонаті світу: коли суддя оголошує своє рішення на весь стадіон та аргументує, чому вирішив саме так. Для українського футболу це було б революційною зміною, враховуючи кількість скандальних моментів. Примітно, що саме Монзуль стала першою рефері у світі, кому довелося розмовляти із глядачем.
Така система змушує нецензурно висловлюватися мільйони фанатів Ліверпуля (ті самі 11 міліметрів у матчі проти Сіті), але й в УПЛ хоча б три таких моменти на сезон ми маємо. Варто згадати хоча б гол Дніпра-1 у ворота Руха в минулому розіграші. Тоді виникло чимало питань, а чи м’яч залетів у ворота - динаміка епізоду була дуже висока, а огляд судді перекривали чимало футболістів.
У підсумку, спортклубівці виграли, втім це перемога 3:2. Без такого взяття воріт це могла б бути нічия із неабияким впливом на чемпіонську гонку, адже наприкінці квітня Шахтар, Дніпро-1 та Зоря гризлися за перше місце і кожне очко була на вагу золота. Напевне, ви згадаєте ще кілька таких моментів, які назавжди закарбувалися у пам’яті (і той самий гол Девича). Тому, система фіксації взяття воріт потрібна в кожному чемпіонаті, а в нашому - ще на позавчора.
Ця система може прогресувати у визначенні ліній вцілому, аби допомогти в окремих випадках офсайдів та аутів. Або - як на ЧС-2022, в матчі Японія - Іспанія. Тоді спочатку був дуже гучний скандал після другого голу японців, а потім - гучний шквал овацій на адресу суддів VAR. Тоді у пояснення довелося втручатися навіть FIFA.
Заявляли, що в моменті з другим голом хавбек збірної Японії Каору Мітома зробив гольову передачу, вибивши м'яч з лицьової лінії. І хоча з певних ракурсів здалося, що м'яч повністю вийшов за межі поля, гол було зараховано після звернення до відеоасистентів. Стала в нагоді в цьому випадку і камера, розташована на лінії воріт. Зрідка, але такі моменти трапляються в будь-якому чемпіонаті, і наш не виключення. Система може бути корисною не тільки для таких атак, а й для суперечливих моментів під час вкидань.
Це радше прикраса, аніж нагальна потреба, але така технологія теж має право на існування в будь-якому турнірі. М’яч може надавати чимало інформації про взаємодію з ним. Траєкторія, сила удару, обертання, навіть розповісти, чи був наклбол (це удар, при якому м'яч у польоті сильно відхиляється від прямої траєкторії і до того ж практично не обертається в польоті) - сучасні розумні м’ячі чого тільки не вміють!
Свого часу галасу наробив Adidas miCoach Smart Ball - він і зараз є у продажу, його можна знайти за 10-15 тисяч гривень за одиницю. Звичайно, такого в УПЛ поки немає і спочатку треба буде якісно попрацювати із бюджетом ліги, спонсорами та самими клубами.
У питаннях графічного оформлення УПЛ тільки робить перші кроки. Команди новоствореного пулу вже мають набагато кращу картинку (хоч вона подекуди може бути нечітка), побільшало ракурсів, з’явилися флеш-інтерв’ю! Це перший і, сподіваємося, не останній крок до оновлення показу нашого футболу. Але на графіку це поки не вплинуло: як були стандартні таблички зі статистикою - так і залишаються, в цьому питанні треба працювати.
Першість, безумовно, тримають топові ліги Європи. Наприклад, Англія - там рахують все до найменших деталей, може статись, що невдовзі в АПЛ почнуть рахувати скільки та з якими децибелами волали фани на трибунах. А потім - гарно показують це у яскравій графіці. Так само дані надаються і щодо окремих гравців (часто найкращих у певному таймі). У глядача з’являється змога проаналізувати те, за чим він просто не встигав би угледіти під час самої гри. Наприклад, такої насиченої як Тоттенгем - Ліверпуль.
Наближається до візуальної краси Іспанія. З цього сезону Ла Ліга оновила повтори, додавши безліч даних, а також - погляд на поле ніби очима тренера чи аналітика. Хто куди біг, як прискорився, чия це була помилка - усі ці швидкі метрики за лічені хвилини порахує та намалює спеціальна програма. А ми насолоджуємося красивою грою та бачимо гру зовсім з нового ракурсу. Ось так це виглядало ще кілька років тому - зараз же технологія значно зробила крок вперед.
Більшість з таких новацій іде тільки на користь світовому футболу. А коли вони з’являються у нашому - так це взагалі буде свято. Як би ми не казали, що VAR псує враження, тепер не уявляємо собі жодної гри УПЛ без таких повторів. Технології дозволяють розвинути перегляд футболу до космічного рівня, лишається тепер тільки відчути себе на полі в 3D або самому впливати на гру. Втім, певні клуби близькі і до такого.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.