Від цієї недуги страждають 3,6% людей у світі
Панічні атаки є нападами раптової паніки без видимих причин. Напади можуть тривати від кількох хвилин до кількох годин чи навіть днів. Від цього страждає приблизно 264 мільйонів людей у всьому світі.
Про те, що це таке та як собі допомогти - розкаже Інформатор з посиланням на МОЗ.
Панічний розлад — це хвороба, що проявляється частими приступами тяжкої тривоги, яка супроводжується страхом, у поєднанні з різноманітними соматичними симптомами.
Ця хвороба включена в Міжнародну статистичну класифікацію хвороб. Точні причини виникнення панічних атак не відомі, але поодинокі випадки можуть бути реакцією психіки на пережитий стрес чи перевтому. Через поодинокі випадки медики не радять перейматись. Натомість якщо панічні атаки відбуваються час від часу варто звернутись до лікаря. Часто, якщо людина переживає серію панічних атак, вона починає обмежувати свої соціальні контакти та мінімізує виходи з дому тощо, це сильно знижує якість життя. Тоді точно потрібна допомога експертів.
Фактори ризику виникнення панічного розладу:
Як зрозуміти, що у вас панічна атака?
Панічний розлад може засмучувати і турбувати людину, негативно впливати на її соціальне й робоче життя. Хоча панічні атаки лякають, вони не є небезпечними й не завдадуть вам жодної фізичної шкоди. Проте вони можуть бути ознакою якихось інших психічних розладів, саме тому у разі виявлення найперших симптомів варто звернутися до лікаря.
Як впоратись з панічною атакою, якщо вона вже трапилась?
Часом людям, що страждають від панічного розладу важко звернутись по допомогу під час приступу. Їх заповнює відчуття небезпеки, беззахисності, відчаю, здається, що напад ніколи не закінчиться і власний розум став пасткою. В цьому стані важко, щось пояснити, тому часто потрібно шукати шляхи порятунку самотужки.
Лікарі радять концентруватися на поточному моменті й ситуації за допомогою фізичних почуттів (слуху, нюху, дотику, смаку, зору) та відкинути абстрактні роздуми. Один з прийомів — поставити ступні на підлогу (це допоможе відчути опору).
Одна з найпопулярніших технік це — «5–4–3–2–1».
Треба поетапно назвати:
Якщо не виходить зосередитись на попередньому способі, або якщо задишка дуже сильна, то лікарі радять на 10-15 секунд зажати ніс і рот рукою. Можна пробувати цей метод кілька разів з перервою.
Також може допомогти концентрація на спалахах і характерних звуках можна “погратись” ліхтариком чи запальничкою, автоматичною ручкою чи навіть заколкою.
Якщо хтось поряд – попросіть його поговорити з вами. Розповідати треба про фізичні речі, які можна тут і зараз побачити, почути, доторкнутися до них і таке інше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.