Чому не варто боятися робити щеплення, навіщо це потрібно і чому китайська вакцина - цілком для цього добра
Україна отримала 215 тисяч доз китайської вакцини CoronaVac / Sinovac.
Як працює ця вакцина і чому її не варто боятися, - Інформатору розповіла кандидат медичних наук, доцент Дніпровського медичного університету, член Європейської академії алергії та клінічної імунології (EAACI) Ольга Шварацька.
Ольга, розкажіть, будь ласка, що собою уявляє вакцина, яку ми нещодавно отримали з Китаю?
Вакцина, яку Україна отримала з Китаю, досліджувалася з квітня 2020 року, а з липня була схвалена в Китаї для застосування в групах високого професійного ризику. На початку лютого 2021 року в Китаї вона отримала повне схвалення для широкого застосування, там це була друга повністю схвалена вакцина. Крім Китаю, сьогодні вакцина CoronaVac схвалена для екстреного застосування ще у 17 країнах світу, зокрема у Туреччині, Таїланді, Чилі, Гонконгу. Її планують застосовувати в світі широко, оскільки вона внесена до механізму розподілу вакцин між країнами COVAX.
Вироблена вона компанією Sinovac Biotech, відноситься до типу інактивованих вакцин. Вірус в ній знешкоджений за допомогою хімічної інактивації. Тобто, вона містить вбитий коронавірус. Його структура збережена, але він не здатний заражати або розмножуватися, тому його називають "мертвим". Це старий тип вакцин. У використанні безліч вакцин цього ж типу, які внесені до календаря вакцинації і застосовуються у всьому світі з середини минулого століття. Це вакцини від вірусів гепатиту А, сказу, поліомієліту, багато вакцин від грипу, так само працює частина вакцин від бактерій, наприклад, деякі вакцини від кашлюку.
Як працює вакцина CoronaVac? Пройшла вона досить етапів випробування? Чи можна очікувати, що вона стане конкурентною на світовому ринку?
Вакцина пройшла декілька етапів клінічних випробувань,як і інші вакцини, схвалені для застосування в різних країнах світу. Наразі сім вакцин схвалені для широкого використання хоча б в одній країні світу, серед них Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinopharm і CoronaVaс, про яку ми і говоримо. Ще шість вакцин схвалені для обмеженого застосування, наприклад, Johnson & Johnson. До слова, в третій фазі клінічних випробувань наразі перебувають ще 23 вакцини, деякі з них незабаром також можуть отримати схвалення. Всього ж у клінічних дослідженнях перебувають наразі 80 вакцин-кандидатів. Ще близько двох десятків майбутніх вакцин знаходяться в доклінічній фазі досліджень. Я думаю, що потреба у вакцинах в світі в найближчі роки буде дуже висока, і кожна вакцина займе свою нішу.
Але повернемося до Corona Vac.Рішення про схвалення приймалося на підставі попередніх результатів третьої фази клінічних випробувань. Але гарного попереднього результату третьої фази вже досить, щоб розпочати застосовувати вакцину, адже основні питання, що стосуються безпеки, вирішуються в перших двох фазах, а в третій фазі, в основному, працюють над питаннями ефективності. Але, звичайно, безпчність вакцин продовжують моніторити навіть після завершення третього, останнього етапу досліджень. Це нормальна практика в світі для всіх вакцин вже багато десятиліть.
Розкажіть детальніше, що таке - інактивована вакцина?
Говорячи про те, що вакцина інактивована, ми говоримо про спосіб, за допомогою якого до імунної системи доноситься інформація про вірус. У цьому питанні розробники і виробники вакцин пішли різними шляхами. Так, для вакцини CoronaVac не дробили вірус. Вакцина показує його імунній системі цілим. Виробники вакцини Novavax роздрібнили вірус і додали до вакцини його окремі частини. Це традиційні типи вакцин. Є ще нові типи вакцин. Наприклад, можна показати клітинам інструкцію (мРНК) з "виготовлення" окремого шматочка (білка) вірусу. Цей спосіб використовували в роботі Pfizer і Moderna. Або інструкцію можна прикріпити до іншого ослабленого безпечного вірусу, щоб він доніс її до клітини - так поступили AstraZeneсa і Jonson & Jonson. Такий тип виробництва векторних вакцин.
Ще один старий тип вакцин, про який варто сказати окремо - це вакцини, що містять живий ослаблений цільовий вірус. Ми використовуємо такі вакцини для захисту від кору і вітрянки. Але в разі розробки вакцин від коронавірусу мало хто з компаній пішов цим шляхом. Він передбачає постійну роботу з біологічною небезпекою при виробництві, це складно, дорого і довго. Ті деякі виробники, які пішли цим шляхом, наразі знаходяться у фазі, яка випереджає клінічні випробування. Такі вакцини ми побачимо нескоро.
Важливо розуміти одне, результат при вакцинації будь-яким типом вакцин очікується один і той же - організм виробляє антитіла і клітини, здатні знешкодити вірус, а також створює пам'ять, щоб швидко зреагувати при повторній зустрічі з ним.
Як зарекомендував себе виробник вакцини CoronaVac - компанії Sinovac Biotech?
Це приватна китайська біотехнологічна компанія, яка працює на ринку вакцин більше 20 років. В її виробництві вакцини від грипу, від гепатиту А і Б, від пневмокока. У 2009 році, під час пандемії так званого "свинячого грипу", Sinovac Biotech першими в світі створили і отримали схвалення своєї вакцини від цього пандемічного штаму грипу H1N1. Вакцина CoronaVac виробляється у Китаї, а також за ліцензією у Бразилії та Індонезії.
Що вже сьогодні можна сказати про ефективність вакцини CoronaVac?
Перш, ніж я відповім на це питання, потрібно дещо пояснити. Некоректно порівнювати цифри ефективності різних вакцин безпосередньо. Це пов'язано з тим, що різні компанії проводили свої дослідження за різними схемами і по-різному оцінювали результат. Тому потрібно дивитися, що саме і як було зроблено, щоб порівняти коректно.
Що стосується CoronaVac, її ефективність за результатами одного з досліджень становить 50,7% проти будь-якого зараження: тобто, рахували і хворих, і тих, хто інфікувався, не помітивши цього. Так, рахували будь-який позитивний ПЛР-тест на коронавірус, неважливо, були симптоми чи ні. Згідно з іншим дослідженням, вакцина виявилася на 83,7% ефективна проти захворювання. Тобто, в дослідженні враховувалися тільки ті випадки, коли крім позитивного ПЛР-тесту пацієнти мали хоча б один симптом COVID-19. При цьому ніхто з вакцинованих не захворів настільки, щоб потрапити до реанімації або померти. Звідси виходить третя цифра ефективності - запобігання тяжкому перебігу хвороби і смерті. Наразі вона становить 100%.Також показали, що вакцина добре працює в старшій віковій групі, у людей старше 65 років - більше 90% з них змогли виробити достатньо антитіл після вакцинації. У 97% молодих людей виробляються антитіла після цього щеплення.
Вакцина вважається ефективною проти оригінального і так званого "британського" штамів. У лютому представник компанії заявляв, що результати з ефективності вакцини проти "бразильського" і "південноафриканського" штамів дуже обнадіюють.
Для порівняння можемо привести подібні цифри для вакцини AstraZeneca. У неї 76% ефективності проти захворювання з симптомами, 100% проти тяжкого перебігу і смерті. А ось наскільки ця вакцина ефективна проти зараження взагалі - ми поки не знаємо, ця інформація ще не була опублікована.
Згодом наведені цифри можуть трохи змінитися, коли опублікують додаткові результати випробувань. Це нормально, і навряд чи цифри зміняться дуже сильно.
Але важливо розуміти, що обидві вакцини працюють проти тяжкого перебігу хвороби та смерті. Сьогодні це - основна мета широкої вакцинації, щоб люди не хворіли важко і не вмирали, щоб витримували медсистеми.
Узагальнюючи, що сьогодні нам відомо про побічні ефекти вакцини? Це питання хвилює багатьох.
У 10% щеплених пацієнтів спостерігається грипоподібний стан, може підвищуватися температура і спостерігатися головний біль. Найчастіше ці симптоми проявляються у молодих людей. Біль в місці уколу, почервоніння і припухлість зустрічаються трохи частіше, ніж загальні симптоми. Це нормально, адже це реакція на вакцину, яка відображає роботу імунітету. Але якщо реакції на щеплення немає - це теж нормально і зовсім не означає, що вакцина не працює. Швидше це говорить про те, що у вас "делікатний" імунітет.
Ми не можемо не запитати прямо про те, про що б напевно запитали у вас читачі, якщо б мали таку можливість: чи безпечно робити щеплення вакциною від COVID-19?
Всі схвалені на сьогодні в світі вакцини - досить ефективні і досить безпечні. Нічого серйозного в рамках побічних ефектів ні у вакцини CoronaVac, ані у інших вакцин поки не було. Звичайно, будь-яка вакцина, як будь-яке медичне втручання, пов'язана з ризиком. Але всі вакцини випускаються на ринок з вкрай низькою частотою серйозних побічних ефектів. Тобто, вони екстремально безпечні - через підвищену увагу громадськості до питання, зокрема. Для порівняння, до звичайних лікарських препаратів строгість зазвичай нижча, ніж до вакцин.
Зазвичай пацієнти бояться анафілаксії - сильної алергічної реакції. Але боятися не варто. Така реакція організму виникає, знову ж таки, екстремально рідко. У CoronaVac і AstraZeneca - це один-два випадки на мільйон доз. У Pfizer цей показник трохи вищий, але, так чи інакше, одиниці випадків на мільйон доз. Тобто, якщо прищепити всіх жителів мільйонного міста - тільки в одного з пацієнтів за статистикою розвинеться така реакція. При цьому, анафілаксія - не дорівнює смерть.
Якщо вчасно ввести адреналін, людина прийде в норму. У вакцинальних бригад, які працюють з пацієнтами зі щеплень, є адреналін, і вони навчені реагувати на подібні ситуації. І останній аргумент на користь вакцини: деякі антибіотики, які люди без рецепту можуть придбати в аптеці, викликають анафілаксію у 100-500 разів частіше, і ніхто не боїться.
Це однодозова або дводозова вакцина? Чому однодозові вакцини кращі за дводозові і чи так це? Чи складно її зберігати?
Вакцина CoronaVac- дводозова. Другий раз щепитися, згідно з інструкцією виробника, потрібно у інтервалі від 14 до 28 днів. Зберігається вакцина за температури + 2 + 8 градусів і не вимагає інших особливих умов. В цілому, вакцину легко робити, легко зберігати, вона легко переноситься.
Очевидно, що перевага однодозової вакцини полягає в тому, що її вводять тільки один раз, і тією ж кількістю доз можна прищепити вдвічі більше людей. Але імунітет, який формує дводозова вакцина - точніший та триваліший. Адже, якщо повторити щось пару раз - шанс запам'ятати це збільшується. З організмом так само, тільки термін "повторення" в цьому випадку-тижні і місяці.
Більшість вакцин в нашому календарі, і вакцин від COVID-19, з ревакцинацією. Серед вакцин від коронавірусу однодозові тільки Johnson & Johnson, і виробник оцінював ефективність однієї дози тільки проти середнього і вищого ступенів тяжкості симптоматичного коронавірусу в досить короткій перспективі. Але її вирішили застосовувати з урахуванням заявленої ефективності проти так званого "південноафриканського" штаму.
Сама я зробила щеплення 9 березня, першою доступною в Україні вакциною, виробленою в Індії. Якби виникла можливість вакцинуватися китайської вакциною, вередувати не стала б. Всі вакцини досить ефективні і безпечні.
Ольга, про що важливо попередити лікаря перед вакцинацією?
Якщо вчора ввечері у вас була висока температура - вища за 38,5 ° С, ви збили її парацетамолом і прийшли на вакцинацію, варто зізнатися. Вакцинацію в такому випадку, швидше за все, варто відкласти.
Якщо у пацієнта раніше траплялися важкі алергічні реакції, а це набряк Квінке та анафілактичний шок, про це також потрібно попередити. Особливо, якщо такі реакції у вас траплялися на ліки або вакцини. Інші алергії на рішення про проведення вакцинації, швидше за все, не вплинуть, але озвучити їх наявність можна.
Якщо жінка вагітна або годує грудьми - про це також варто сказати медикам. У цьому випадку мамі можна щепитися низкою вакцин, в той час як інші їй протипоказані. У разі, якщо у пацієнта є серйозні неврологічні захворювання по типу епілепсії з частими нападами, також важливо розповісти про них.
В цілому, за будь-яких серйозних хронічних захворювань варто заздалегідь порадитися з лікарем. Можливо, він порекомендує відкласти вакцинацію. Адже, наприклад, в разі прийому кортикостероїдних препаратів при аутоімунних захворюваннях вакцинація просто може виявитися неефективною. Тому вирішує конкретний лікар, який знає ситуацію.
У звичайної людини, яку хвороба не змушує інтенсивно лікуватися і яка, можливо, забула, як звати її лікаря - швидше за все, ніяких причин відкладати вакцинацію не буде, вакцинація безпечна і показана!
Як вести себе після вакцинації і чи варто до неї готуватися? Що робити алергікам?
Алергікам пораджу відразу після вакцинації не тікати з лікарні або пункту щеплення. Посидьте поруч з кабінетом вакцинації півгодини. Якщо ви не алергік - те ж саме, це стандартне правило. Якщо переживаєте - залишіться на годину. Всі важкі алергічні реакції відбуваються швидко, практично відразу. Якщо вони у вас з'являться - медики зможуть надати вам невідкладну допомогу.
Ніяких спеціальних препаратів "для профілактики" перед вакцинацією приймати не варто, як і після неї. Якщо ви приймаєте якісь препарати, призначені лікарем, проконсультуйтеся з ним перед тим, як зробити щеплення. У більшості випадків скасовувати їх приймання не знадобиться, і вони не вплинуть на ефект вакцини.
Як прокоментуєте інформацію про можливий зв'язок вакцини AstraZeneca з випадками тромбозу,які нібито виникли у пацієнтів в різних країнах після вакцинації?
Відповім так, в логіці є правило: після - не означає внаслідок. Поствакцинальна подія завжди дуже ретельно розслідується. Це загальносвітова практика. І в більшості випадків, з'ясовується, що це збіг, випадковість. Наразі не знайдено переконливих свідчень того, що вакцинація і тромбоз - пов'язані явища. Виробник допускає, що може бути мінімальна ймовірність у особливо схильних людей, але користь препарату, згідно з дослідженнями і висновками регуляторних органів, все одно у величезній мірі перевищує ризик.
На закінчення, як переконати українців робити щеплення, адже це так важливо для формування колективного імунітету?
З досвіду можу сказати, людей потрібно інформувати. Багато хто боїться до того часу, допоки не розуміють, з чим мають справу. Додам ще один аргумент на користь вакцинації - природний COVID-19 куди менш передбачуваний, ніж вакцина. Він шкідливий і важкий. Складно навіть уявити собі вакцину, яка буде нести більше ризиків, ніж саме захворювання.
Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні за перший місяць вакцинації надійшло 689 повідомлень про випадки побічних реакцій.