Наразі це рішення більше политично шкодить партії “Слуга народа”, ніж особисто Володимиру Зеленському. Але чим більше такого роду рішень буде прийматися, тим важче президенту буде утримувати підтримку суспільства
Згідно з результатами опитування, проведеного компанією Active Group, переважна більшість українців очікують підвищення цін в результаті повернення податків мирного часу. На думку засновника Active Group Андрія Єременка, прийняття закону про підвищення податків негативно позначиться на рейтингу партії “Слуга народу”, а згодом погано відіб’ється на рівні підтримки президента Володимира Зеленського.
“Мене дуже дивує те, що українська влада ухвалила рішення про повернення податків мирного часу. Серйозного економічного ефекту щодо збільшення бюджету цей закон не справить. А суто інформаційний негативний ефект від цього рішення колосальний. Наразі всі підприємці обговорюють підвищення податків. Кожен підприємець - це за визначенням досить активна людина, яка має десятки контактів щодня. І всім цим людям кожен підприємець розповідає: “Ми тут працюємо попри все, донатимо на армію, а вони нас тиснуть податками, та ще прийдуть нас перевіряти та будуть заважати працювати!”. Під час військового стану це не призведе до якихось активних дій. Але це скажеться на підтримці партії “Слуга народа”, яка і так незначна. Це рішення стане черговою соломинкою на спині верблюда. Не остання, але чергова”, - зазначив Андрій Єременко.
На думку соціолога, рейтинг Володимира Зеленського наразі досить високий і, на перший погляд, підписання закону про повернення податків мирного часу не може йому нашкодити. Але після завершення військового стану йому згадають всі припущенні ним помилки, всі помилки, припущені його командою, всі об’єктивні складності також запишуть у провину Зеленському. І це рішення йому також згадають.
“Наразі це рішення більше политично шкодить партії “Слуга народа”, ніж особисто Володимиру Зеленському. Але чим більше такого роду рішень буде прийматися, тим важче президенту буде утримувати підтримку суспільства. На фоні підвищення податків йому згадають про інші обмеження, щодо яких люди сильно незадоволені. А також це рішення піднімає питання боротьби з корупцією. Якщо уважно читати новини, здається, що боротьба з корупцією триває. Вона проходить середньою ланкою, а інколи сягає вищої. Але люди не помічають цього. Панує така точка зору: “Нас обкладають ще одним податком, щоб вкрасти ці кошти та набудувати собі закордонних маєтків. У нас зростатимуть ціни, а вони насолоджуватимуться життям”. Не має значення, що відбувається насправді, але люди думають саме так,” - зазначив Андрій Єременко.
Як показує дослідження Active Group, 29,8% опитаних підтримують повернення перевірок та штрафів для бізнесу, 25,8% вважають, що це рішення є неправильним. Решта не визначились з оцінками.
У липні 2023 року 39,5% опитаних вважають, що відміна податкових пільг для бізнесу є неправильним рішенням (у червні таких було 34,6%). Схвалювали таке рішення 26,8% опитаних у липні та 17,8% - у червні.
Не очікують зростання цін внаслідок підвищення податків у липні лише 8,3% опитаних (у червні таких було 3,4%). При цьому значного подорожчання у липні очикували 49,5% опитаних (у червні - 57,6%). Незначного підвищення цін у липні очикували 32,3% опитаних (у червні - 24,3%).
Дослідження Active Group проводилось за допомогою онлайн-панелі SunFlower Sociology. Метод: самозаповнення анкет громадянами України віком 18 та більше років. Вибірка: 600 анкет (репрезентативна за віком, статтю і регіоном України). Період збору даних: 29 липня 2023 р. Теоретична похибка при довірчій ймовірності 0,95 не перевищує 4%.
30 червня 2023 року попри різку критику Верховна Рада прийняла податковий законопроєкт № 8401, поданий Кабінетом Міністрів 31 січня 2023 року. Він передбачає скасування 2% єдиного податку та частково скасовує чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. З 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО.
Щоб цей законопроєкт набув силу закону, його мають підписати спочатку голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, а потім президент Владимир Зеленський. Але народний депутат Дмитро Разумков подав проєкт постанови про скасування результатів голосування у другому читанні та в цілому за законопроєкт №8401, чим заблокували його подальший розгляд. Але минулого тижня ВР скасувала цю блокуючу постанову. В результаті спікер парламенту Руслан Стефанчук підписав законопроєкт та направив його на підпис Президенту. 26 липня Володимир Зеленський підписав цей закон.
Раніше Інформатор повідомляв, що на думку аудитора Михайла Крапивка, вступ в дію цього закону крім негативних наслідків для економіки призведе до зневірення бізнесу в обіцянках з боку держави. “Всі пільги, які відміняє цей закон, були надані у березні 2022 року з обіцянкою зберегти їх на весь період дії воєнного стану та 90 днів після його скасування. Якщо держава ставиться до своїх обіцянок як до цяцянок, тобто моє слово: хочу дав, хочу забрав, то і бізнес буде так само відноситься до держави”, зазнавив Михайло Крапивко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.