З 2014 року в Україні призначення допоміжних засобів реабілітації (ДЗР) для військових та інших категорій осіб відбувається на підставі висновків військово-лікарських комісій (ВЛК)
В Україні отримати допоміжні засоби реабілітації (ДЗР) для тривалого користування було досить складно. Тепер військові та інші категорії осіб, які проходять реабілітацію, можуть отримати всі необхідні технології безкоштовно – прямо в медзакладі. Сам процес визначення потреби є швидким.
Як зазначають у Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ), первинне обстеження проводить мультидисциплінарна реабілітаційна команда. Вся інформація обов’язково фіксується в індивідуальному реабілітаційному плані та у разі неможливості відновлення, компенсацію втрачених фізичних функцій, покращення психологічного здоров’я та якості життя людини.
З 2014 року в Україні призначення ДЗР для військових та інших категорій осіб відбувається на підставі висновків військово-лікарських комісій (ВЛК), а з 2022 року – для цивільних на підставі висновків лікарсько-контрольних комісій медичних закладів, незалежно від встановлення їм інвалідності. Після визначення необхідності застосування ДЗР працює такий алгоритм їх отримання:
Для спрощення процесу надання інформації про необхідність забезпечення людини ДЗР та виділення фінансування для цього залучили соціального працівника. Відповідний пілотний проєкт вже запущено в 19 лікарнях, в яких працюють сучасні реабілітаційні команди.
Ллікар фізичної та реабілітаційної медицини зобов’язаний надати вам інформацію про всіх виробників допоміжних засобів реабілітації чи протезистів-ортезистів, з якими в медзакладу укладено відповідні договори. Всі послуги та обладнання надаються пацієнтам безоплатно.
ДЗР не відновлюють втрачені внаслідок хвороби чи травм навички людини. Вони змінюють середовище навколо людини або допомагають виконати бажану дію попри незворотні або довготривалі анатомічні чи інші зміни. Тобто застосування допоміжних засобів реабілітації передбачає компенсацію, а не відновлення.
"Якщо ми кажемо про ампутацію, то слід розуміти, що втрачену кінцівку – не повернути. Натомість можна повернути такому пацієнту можливість ходити, бігати, жити звичайним життям із використанням допоміжного засобу реабілітації", - наголошують у МОЗ.
Тривалість використання допоміжного засобу реабілітації залежить від двох факторів:
В разі виявлення неналежного технічного стану допоміжного засобу реабілітації його мають замінити у найкоротший строк на аналогічний. Але якщо зберігається потреба у використанні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.