Як очистити срібло в домашніх умовах?

Розповідаємо про найпопулярніші і дієві методи

Як очистити срібло в домашніх умовах?

Срібло — відносно недорогий метал. Але з нього виходять не менш ефектні прикраси, ніж із дорожчих матеріалів. Істотний недолік — срібні вироби темніють, навіть якщо виконані з вищої проби металу. Причин на те багато, але, на щастя, повернути улюбленій прикрасі її початковий вигляд і змусити срібло знову сяяти — можливо.

У своєму матеріалі Інформатор розповідає, як чистити срібло в домашніх умовах.

Чому срібло темніє?

Для початку розберемося з причинами потемніння металу. До потемніння частіше схильні вироби з низькоякісного сплаву. Такі прикраси скоріш за все будуть темніти, навіть без впливу зовнішніх факторів. Враховуйте це, коли вибираєте собі кільце або ланцюжок. Не завжди можливість заощадити вартує зусиль на постійну чистку прикраси. Головний «шкідник», що змушує срібло темніти — це сірководень. Він є навіть у складі повітря, тому повністю вберегти виріб від його впливу неможливо. Крім того, сірка присутня й у поті людини, тому при тривалому носінні прикраса так чи інакше потемніє.

Цікавий факт. Існує прикмета, що перстень чи інша срібна прикраса темніє, якщо людина хвора. Це просто марновірство, але частка правди все-таки є. При деяких захворюваннях концентрація сірки в поті людини збільшується, відповідно, прикраса від взаємодії з нею темніє швидше.

Неправильне зберігання у вологих місцях також прискорить процес окислення металу. Далі ми розповімо про те, як правильно зберігати срібло, щоби рідше стикатися з цією проблемою. На потемніння прикрас також можуть вплинути:

  • Регулярне намокання виробу — наприклад, якщо ви часто миєте руки, не знімаючи перстень.
  • Частий контакт із миючими засобами, кремами, косметикою.
  • Налипання пилу, бруду й інші фактори.

Ще один нюанс: до складу срібних виробів у якості домішки часто входить мідь. Вона теж окислюється і при цьому процесі надає виробу зеленуватий колір і неприємний запах. Потемніння срібла — це не привід для паніки. Зовсім не означає, що ваша прикраса дешева, неякісна чи застаріла. Дізнайтеся з нашої статті, як чистити срібло, і більше не переймайтеся з цього приводу.

Як очистити срібло від чорноти — кращі способи

Можна позбавити метал від нальоту багатьма способами. Найменш клопіткий — віднести прикрасу фахівцям. Зараз багато ювелірних магазинів надають послуги чистки і справляються з цим завданням відмінно. Крім того, є хімічні засоби спеціально для цих цілей, які закривають питання, як почистити срібло, раз і назавжди. Ціни на такі очисники стартують від 50 гривень і можуть доходити до 1500 гривень. У середньому невелика пляшка розчину обійдеться в 150 грн. Для тих, у кого багато срібла або потрібно часто його чистити, може підійти варіант ультразвукового апарату. За 30-60 хвилин він м'яко очистить прикраси він нальоту. Вартість пристроїв — від 1000 гривень. Тепер перейдемо до того, як очистити срібло від чорноти в домашніх умовах. Використовувати будемо ті засоби, які знайдуться вдома в кожної людини.

Як очистити срібло в домашніх умовах? 1

Нашатирний спирт

Нашатир вже давно перестав бути лише аптечним засобом. У тому числі його можна застосовувати для очищення срібних прикрас. Є два способи, як почистити срібло нашатирем:

Спосіб 1. Розвести аміак у воді в співвідношенні 1:10. Покласти вироби в розчин на 30-60 хвилин.

Спосіб 2. Також приготувати розчин, але ретельно протерти їм вироби за допомогою ватного диска або тканини.

Якщо забруднення сильне, ці два методи можна об'єднати: спочатку замочіть прикраси в розчині, а потім додатково пройдіться змоченим у нашатирі ватним диском. Після такої обробки до срібла повернеться первісний блиск.

Перекис водню

Ще один засіб, який точно знайдеться в будь-якому будинку — перекис. Використовувати його в чистому вигляді ризиковано, це може зіпсувати прикрасу. Тому перекис краще змішати з нашатирним спиртом у пропорції один до одного. Попереджаємо заздалегідь — запах вам не сподобається, тому місткість із розчином бажано закрити. Покладіть у суміш срібні вироби, закрийте баночку кришкою й почекайте від 15 до 30 хвилин. Після такого очищення прикраси потрібно обов'язково промити під великою кількістю води, після можна висушити й натерти серветкою або тканиною.

Важливо! Такий спосіб не слід використовувати для недорогих виробів, якість яких під питанням. Якщо є камені або вставки, краще також вибрати інший варіант очищення — перекис може пошкодити клей.

Оцет

Як почистити срібло вдома, якщо ні аміаку, ні перекису не виявилося? За допомогою оцту! Доведеться витратити трохи більше часу, зате цей метод вважається більш щадним. Залийте прикраси 6 або 9 процентним оцтом і щільно закрийте кришкою. Залиште «відкисати» на 1-2 години. Після цього промийте вироби чистою водою і протріть насухо. Цей спосіб також підійде, якщо ви шукаєте, як почистити срібло з камінням — дорогоцінним чи напівкоштовним. Обробка оцтом не зашкодить вставкам, не змусить камені помутніти, а лише дбайливо очистить.

Лимонна кислота й лимонний сік

Ще один варіант, як почистити срібло в домашніх умовах — лимон. При чому підійде як сік свіжого лимона, так і просто порошок лимонної кислоти. Його потрібно змішати з водою й довести до кипіння, потім занурити в розчин срібні вироби й залишити на годинну. Варіант для тих, хто не хоче вичавлювати сік або під рукою немає лимонного порошку: просто протерти прикраси половинкою лимона. Цей метод підходить, якщо потрібно відтерти невеликі цятки.

Зубна паста

Як почистити срібний ланцюжок швидко і просто? Перевіреним способом — за допомогою зубної пасти. Найкраще для цієї мети підійде звичайнісінька, біла паста без домішок і кристаликів. Специфічною підготовки не потрібно, потрібно просто змочити ганчірку або серветку, нанести зубну пасту й акуратно протерти виріб. Зубний порошок, який теж часто рекомендують, краще не використовувати. Він хоч і ефективний, але делікатного очищення з ним не вийде — ви ризикуєте залишити подряпини на улюбленому персні або сережці.

«Кока-кола»

Коли-небудь чули, як очистити срібло за допомогою «Кока Коли"? Так, такий спосіб теж є! Він простий і підходить для всіх виробів, у тому числі, якщо ви ставите собі питання, як почистити столові прилади зі срібла. Усі прикраси потрібно скласти в каструлю або іншу глибоку місткість, залити газованим напоєм, а потім кип'ятити протягом 5-10 хвилин. Після процедури вироби варто промити під проточною водою і витерти.

Фольга і сода

Сода — дійсно універсальний і незамінний засіб для задоволення побутових потреб. У тому числі вона підходить і для очищення прикрас. Можна використовувати тільки її, а можна — у поєднанні з фольгою для більшого ефекту. Не всі знають, як почистити срібло содою, а метод насправді дуже простий. Соду потрібно змішати з водою до утворення кашки. Цією кашкою акуратно натираємо прикрасу, після чого промиваємо водою і витираємо насухо. Сода + фольга — дует, що дозволяє повернути первозданний вигляд сріблу без особливих зусиль. Алгоритм дій такий:

  • Нагріти воду майже до температури кипіння;
  • Додати до 50 мг соди і шматок звичайної харчової фольги;
  • Покласти в «зілля» прикраси;
  • Ретельно помішувати дерев'яною паличкою протягом 5-10 хвилин;
  • Дістати вироби, промити і висушити.

Як очистити срібло в домашніх умовах? 2

Гумка

Якщо у вашому будинку знайдеться гумка — сміливо використовуйте її для чищення срібла. Вона не зашкодить поверхні й м'яко прибере потемніння. Жодних приготувань не потрібно, просто берете гумку в руки і проводите по виробу, як би стираючи з нього наліт. Після такого очищення можна додати полірування м'якою ганчіркою, щоби зробити прикрасу більш блискучою і прибрати залишки гумки.

Губна помада

Хитрість, як почистити срібний перстень за допомогою губної помади, використовували ще наші бабусі. Колір, вартість, термін придатності помади в цьому випадку не має жодного значення. Головне, щоби ви могли нанести її на серветку в кілька шарів і гарненько протерти виріб. Якщо в кулоні або сережках є вставки, візерунки, деталі, то замість серветки можна використовувати ватяну паличку або зубочистку, обмотану ватою. Очищення помадою прибирає потемніння й повертає прикрасам блиск.

Мильний розчин

Якщо прикраси не дуже брудні, а ви просто хочете їх «освіжити», підійде цей варіант. Змішуємо мило з водою й «купаємо» в розчині прикраси. Можна легенько потерти щіткою, ганчіркою або серветкою, а потім вимити в чистій воді.

Сіль

Для цього способу теж потрібно кип'ятіння. У каструлю додають кілька столових ложок солі, потім кладуть туди прикраси і проварюють протягом 10-15 хвилин.

Як почистити срібло з дорогоцінними каменями?

Усі перераховані способи підходять для простих срібних прикрас. Але як відбілити срібло, у яке інкрустовані камені? Багато що залежить від того, про який конкретно камінь йде мова. Але є загальні правила, яких слід дотримуватися:

  • Не використовуйте всі методи, пов'язані з кип'ятінням. Багато коштовностей не в захваті від високих температур, і можуть зіпсуватися.
  • Не тріть камені порошками й засобами з твердими кристалами, щоби не залишити подряпини.
  • Не замочуйте прикраси з камінням надовго у воді.
  • Такі ніжні вставки як перламутр, перли й бурштин — вкрай примхливі. Краще віддати їх на чистку фахівцям або використовувати лише ластик або мильний розчин.

Як очистити срібло в домашніх умовах? 3

Як уберегти срібло від потемніння?

У цій статті ми вже обговорювали, чому срібло темніє. Відповідно, щоби цього не сталося, потрібно мінімізувати вплив негативних факторів на метал. Намагайтеся знімати прикраси, коли займаєтеся спортом, на ніч, на час прибирання, приготування їжі або миття посуду. За можливістю, не приймайте душ і не купайтеся в срібних прикрасах. І, звичайно, приділіть увагу правильному зберіганню прикрас.

Правильне зберігання срібла

Виберіть сухе місце, подалі від вікон, ванної кімнати й інших вологих місць. Обзаведіться скринькою чи ящиком з кришкою й закривайте прикраси в них. Великі вироби, у тому числі столові прибори, можна на час зберігання укутати фольгою або тканиною, а потім скласти в ящик. Не зберігайте срібло поруч із їжею, побутовою хімією, медикаментами. Регулярно очищайте прикраси, щоби вони довго радували вас своєю красою!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube