"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
«Ліфт» — про внутрішню трансформацію. Про той момент, коли залишаєшся сам на сам із собою у замкненому просторі й не можеш втекти від розмови з власним «Я».
Особливості звернень громадян та результати розслідувань
У Херсоні окупаційна влада плодить свої структурні підрозділи, які позиціюють себе з різних боків. Серед них і так звані правоохоронні органи, які замість захисту прав громадян здійснюють тиск на місцевих мирних жителів, займаються катуванням та захопленням приватної власності. Також ці "органи" не мають ніякої юридичної сили, адже на підконтрольній території України діють законні правоохоронні відомства.
На початку війни, колективи Херсонської обласної прокуратури та окружних прокуратур змушені були тимчасово змінити місце своєї дислокації, але прокурори продовжують виконувати свої функціональні обов’язки, визначені Конституцією України, Законами України, у координації з іншими правоохоронними органами.
Про це Інформатор поспілкувався з прессекретаркою обласного відомства Анною Чернявською.
"Прокуратура Херсонщини продовжує виконувати свою роботу та забезпечувати права громадян в умовах війни. Щодня документуються злочини, перш за все пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти нашої Держави. Вносяться відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проводяться необхідні першочергові та інші слідчі дії, збираються фото-, відео та інші докази з метою забезпечення невідворотності покарання винних у скоєнні воєнних злочинів".
Речниця прокуратури Херсонщини повідомила, що наразі, за фактами посягання на територіальну цілісність і недоторканість України (ст. 110 КК України), порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України), державної зради та колабораційної діяльності (ст. 111, ст.111-1, ст. 111-2 КК України) з початку вторгнення російських загарбників до України обліковано 2308 кримінальних правопорушень.
"Є досудові розслідування, які вже майже завершені. Вони відносно двох російських військових - заступника командувача Чорноморського флоту рф з матеріально-технічного забезпечення та командира 11-ї окремої інженерної бригади Південного військового округу, які підозрюються у порушенні законів та звичаїв війни. Військові брали участь у захопленні та пошкодженні Північно-Кримського каналу на Херсонщині. Загарбники підірвали у кількох місцях канал, який забезпечує водою населення та зрошування полів регіону. У результаті - унеможливлено здійснення належної іригації сільгоспземель на території Скадовського, Каховського районів Херсонської області та завдана значна шкода довкіллю і спричинено матеріальні збитки державі у великих розмірах".
Щодо проведення колабораційної діяльності, в окупованому регіоні підозрюється низка осіб. Серед них голова так званої «Херсонської міської адміністрації», очільники незаконно створених окупаційною владою департаменту освіти та науки Херсонської військово-цивільної адміністрації, управління освіти й науки м.Каховка, колишні працівники поліції, які перейшли на бік окупанта та обійняли посади у фейкових новостворених правоохоронних органах.
Інформатор дізнався чи можуть жителі Херсонщини звертатися з питаннями або скаргами до обласної прокуратури дистанційно.
"Керуючись статтею 40 Конституції України, що стосується розгляду звернень та запитів, органи прокуратури Херсонської області продовжують забезпечувати права громадян. У зв’язку з воєнним станом, звернення тимчасово приймаються на електронну адресу phozvern2022@gmail.com. Також громадяни можуть звертатись на телефон «гарячої лінії» Херсонської обласної прокуратури +38(068)018-90-33".
Якщо ви стали потерпілим або свідком воєнних злочинів рф проти цивільного населення та володієте інформацією про постраждалих чи загиблих у результаті дій ворожих військ рф, руйнування житлових будинків чи об'єктів інфраструктури, можна звернутися до органів прокуратури та надати відповідну інформацію на електронну адресу Херсонської обласної прокуратури або за телефоном «гарячої лінії».
Також це можна зробити через ресурс за посиланням https://warcrimes.gov.ua. Це інформаційна платформа створена Офісом Генерального прокурора спільно з українськими та міжнародними партнерами для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.
Надана інформація буде використана для притягнення до відповідальності осіб, винних в найтяжчих міжнародних злочинах, як в українських судах, так і в у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення.
Прессекретарка повідомила, що з початку повномасштабного вторгнення Росії зафіксовано численні випадки насильницьких зникнень представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських активістів, волонтерів, журналістів та інших громадян на території тимчасово окупованої Херсонщини.
"Ми маємо факти про викрадення або зникнення 457 осіб. Серед яких очільники міст Скадовськ, Каховка, Таврійськ, Берислав, Херсон, сільські голови Новоолександрівської, Бехтерської та Милівської ОТГ, голова Чорнобаївської селищної ради та його заступник, старости сіл Стара Збурївка, Зміївка та Осокорівка, секретар Новокаховської міської ради, 23 депутати обласної та місцевих рад, 43 правоохоронці, 3 журналісти та інші громадяни. Наразі слідству відомо про звільнення 306 наших співгромадян, але окупанти продовжують незаконно утримувати 151 особу".
Вона зазначає, що ці цифри не є остаточними, оскільки триває робота зі встановлення потерпілих в місцях ведення активних бойових дій та на окупованій території, а прокуратурою вживаються всі можливі заходи щодо притягнення до відповідальності всіх причетних до скоєння злочинів осіб.