Як допомогти людині з обмороженням і чого не варто робити

Читать на русском

Розповідаємо, чому не можна розтирати кінцівку

Читать на русском
Як допомогти людині з обмороженням і чого не варто робити

Розповідаємо, чому не можна розтирати кінцівку

Нарешті до нас прийшла справжня зима зі снігом та морозами. Багато хто одразу ж вирушив ліпити сніговиків, грати в сніжки або просто на прогулянку до засніженого лісу. Проте за такої погоди слід пам'ятати і про власну безпеку, адже є великий ризик отримати обмороження.

Інформатор вирішив розібратися, що таке обмороження, як допомогти людині в такій ситуації, які існують міфи, і чого не можна робити в жодному разі.

Що таке обмороження

- пошкодження тканин організму під впливом низьких температур. Нерідко супроводжується загальним переохолодженням організму і особливо часто торкається виступаючих частин тіла, таких як вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, насамперед пальці рук та ніг. Найчастіше обмороження виникають у холодну зимову пору за температури навколишнього середовища нижче - 20...-10 °C. Однак обмороження можна отримати і в плюсову температуру за умов високої вологості, сильному вітрі, недостатньо теплому одязі та зимовому взутті.

Які існують ступені обмороження?

  • Обмороження 1 ступеню (найлегше) зазвичай настає за нетривалого впливу холоду. Уражена ділянка шкіри бліда, після зігрівання почервоніла, в деяких випадках має багряно-червоний відтінок; розвивається набряк. Омертвіння шкіри не виникає.

  • Обмороження 2 ступеню виникає за більш тривалого впливу холоду. У початковому періоді з'являється збліднення, шкіра стає холодною, втрачається чутливість, але ці явища спостерігаються при всіх ступенях обмороження. Тому найхарактерніша ознака — утворення у перші дні після травми пухирів, наповнених прозорим вмістом. Повне відновлення цілісності шкірного покриву відбувається протягом 1-2 тижнів, грануляції та рубці не утворюються.

  • За обмороження 3 ступеню тривалість періоду холодового впливу та зниження температури у тканинах збільшується. Пухирі, що утворюються в початковому періоді, наповнені кров'янистим вмістом, дно їх синьо-багряне, нечутливе до подразнень. Відбувається загибель всіх елементів шкіри з розвитком від обмороження грануляцій і рубців. Нігті, що зійшли, знову не відростають або виростають деформованими. Відторгнення відмерлих тканин закінчується на 2-3-му тижні, після чого настає рубцювання, яке триває до 1 місяця. Інтенсивність та тривалість больових відчуттів більш виражена, ніж при обмороженні 2 ступеню.

  • Обмороження 4 ступеню виникає при тривалому впливі холоду, зниження температури у тканинах при ньому найбільше. Воно часто поєднується з обмороженням 3 і навіть 2 ступеню.Відбувається омертвіння усіх шарів м'яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Пошкоджена ділянка кінцівки сильно синюшна, іноді з мармуровим забарвленням. Набряк розвивається одразу після зігрівання та швидко збільшується.Пухирі розвиваються на менш обморожених ділянках, де є обмороження 3-2 ступенів. Відсутність пухирів при набряку, що розвивається, втрата чутливості свідчить про обмороження 4 ступеню.

Перша допомога при обмороженні

При обмороженні уражену частину тіла (зазвичай це пальці рук та ніг, а також вуха та ніс) необхідно помістити під холодну воду. І потім, у міру відновлення чутливості, поступово робити воду трохи теплішою. Так ми зможемо розтопити воду у наших клітинах та відновити кровообіг. У жодному разі не можна лопати пухирі, які можуть з'явитися. Якщо вони заважають вам комфортно жити, то варто звернутися до лікарні – там їх акуратно розкриють та оброблять ділянку ураження.

Не можна розтирати обморожену ділянку алкоголем чи руками. При обмороженні вода в наших клітинах кристалізується, і якщо почати розтирати - ми просто рватимемо наші тканини цими кристалами. А самі спиртовмісні рідини можуть додатково обпалити. Також не варто вживати алкоголь внутрішньо – так ви не зігрієтесь.

Серйозні навантаження на постраждалу ділянку можуть спричинити серйозні наслідки, тому не намагайтеся робити зарядку при обмороженні. Постраждалого потрібно знерухомити, помістити до теплого приміщення та викликати медиків.

Міфи про обмороження

Міф № 1: Можна отримати обмороження тільки в - 140 °, десь у тайзі, біля білих ведмедів.

Обмороження бувають і за плюсових температур. Наприклад, у холодній воді відбувається переохолодження організму, що призводить до спазму судин та кінцівок. До кінцівок йде менше крові, і вони відмерзають. Можна отримати обмороження за плюсової температури через тісне взуття і недостатньо теплий одяг, також до обмороження більш схильні люди із цукровим діабетом.

Міф №2: Обмороження легко помітити, я одразу зрозумію, що мені погано, та побіжу до лікаря.

Часто люди не особливо переймаються через поколювання у щоках чи пальцях, тому не звертаються до лікаря. Насамперед треба звертати увагу на колір шкіри, організм реагує розширенням судин та великим викидом теплої артеріальної крові. Але  тільки но шкіра починає бліднути - це перша ознака обмороження.

Міф №3: Потрібно розтиратися снігом, щоб уникнути обмороження, кататися у снігу, бути снігом.

У снігу є багато бактерій, які при попаданні на травмоване місце можуть призвести до інфекції. Більше того, кристали льоду завдають додаткової травми. Вода у клітинах нашого організму при обмороженні кристалізується, і якщо ми розтиратимемо, то ці кристалики пошкодять судини та тканини.

Міф № 4: Потрібно покласти обморожену кінцівку на батарею або опустити в гарячу воду.

Після обмороження кінцівка втрачає чутливість, і якщо опустити її в гарячу воду або покласти на батарею, можна отримати опік. Також різкий перепад температур може призвести до ще більшого ураження шкіри та судин.

Міф №5: Потрібно розтерти обморожену ділянку спиртом, горілкою, пивом, «рево», загалом, що там у холодильнику є.

Не можна розтирати обморожену ділянку алкоголем. Як ми вже писали, під час розтирання вона зазнає механічних пошкоджень. А самі спиртовмісні рідини можуть лише додатково обпалити.

Міф №6: Потрібно укутати обличчя та ніс шарфом або надіти балаклаву, щоб не замерзнути.

Закутувати обличчя також не варто. Від теплого дихання утворюється волога, а вологість на морозі дає більше шансів одержати обмороження.

Міф №7: Алкоголь чудово зігріває, тож піду нап'юся.

Коли п'єш, тілом розливається тепло, але це оманливе відчуття. Вживання алкоголю притуплює відчуття холоду, організм просто неадекватно реагує на зовнішнє середовище, і людина, перебуваючи у стані підживлення, не може контролювати власний стан. Крім того, алкоголь розширює судини, і за рахунок більшої площі судини швидше втрачають тепло, і людина швидше замерзає.

Міф № 8: У мороз необхідно ставати капусточкою і кутатися у все, що можна надіти.

Одяг не повинен обмежувати рухи - чим більше ми рухаємося, тим більше виділяємо тепла. Одягайте теплий, несинтетичний одяг, в якому вам буде комфортно. Якщо на людині багато одягу чи затісне взуття — ризик обмороження набагато вищий.

Пам'ятайте ці прості поради та будьте здорові.

Раніше ми розповідали про головні міфи з кінематографу, які не працюють у житті .

Також писали про те, чому дефібрилятор не запускає серце .

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.