У судах в Києві триває розгляд справ щодо терміналу Боріваж на Одещині, продаж якого мав би повернути ПриватБанку мільярди гривень, видані в кредит
Колишній акціонер ПриватБанку Олексій Мартинов звертає увагу, як з-під носу фінустанови намагаються вивести цінний актив. Це термінал Боріваж у порту на Одещині, з якого ПриватБанк мав би отримати понад 3,5 млрд грн коштів, виданих раніше в кредит. Права вимоги за кредитом на 1,5 млрд грн дешевше початкової вартості перекупила близька до Сергія Тігіпка фірма, а ПриватБанк під керівництвом колишньої підлеглої Тігіпка чомусь не турбується про долю цього активу, Боріваж може бути втрачений державою у судах.
За даними колишнього співвласника ПриватБанку Олексія Мартинова, 15 січня 2025 року у Північному апеляційному господарському суді (Київ) за участі колегії суддів відбулося чергове засіданні у справі щодо терміналу "Боріваж", який намагаються забрати по-тихому у ПриватБанку за повної бездіяльності самого банку. Цього разу судді вирішили, що ухвала про забезпечення позову є законною.
Як зазначає Мартинов, цю справу ініціювали, щоб колишні власники ПриватБанку Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов залишили собі термінал "Боріваж" вартістю близько 15 млрд грн. А остання ухвала цих суддів тільки допоможе колишнім власникам банку контролювати термінал. Основний сенс цього цінного активу для ПриватБанку у тому, що його можуть конфіскувати у справах ПриватБанку проти колишніх власників у Високому суді Лондона для покриття збитків держави від націоналізації банку та непогашених попередніми власниками кредитів.
Взятий у 2014 році у держави кредит на 3,5 млрд грн колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними компанії так і не повернули (зараз ця сума вже становить близько 5,5 млрд грн). У грудні 2024 року ПриватБанк виставив на продаж право вимоги за кредитом на 3 млрд 555 млн 645,5 тис. грн до ТОВ "Боріваж". Як зазначає Мартинов, право вимоги за 2 млрд грн викупила фірма, наближена до Сергія Тігіпка. Тобто на рівному місці банк втратить 1,5 млрд грн та контроль над терміналом "Боріваж". Але акт ще не підписаний, та остаточній втраті ПриватБанком "Боріважу" поки заважає судова тяганина.
Для мільярдера Тігіпка вигода очевидна, особливо враховуючи, що вартість терміналу значно вища за цю суму. Сергій Тігіпко вже раніше брав участь у неоднозначних угодах. Зокрема, придбав у Петра Порошенка та Ігоря Кононенка завод "Кузня на Рибальському" у Києві, який виготовляв військову техніку. На території заводу забудовники тепер планують звести ЖК.
В.о. голови правління ПриватБанку до 17 січня 2025 року Лариса Чернишова у 2007-2010 роках працювала заступницею голови правління у Swedbank в Україні (тоді правонаступник Таскомерцбанку Сергія Тігіпка). У 2007-2009 роках цей банк очолював Сергій Тігіпко. Відповідно спільний інтерес у Лариси Чернишової з колишнім шефом може бути.
Мартинов натякає, що завдяки суддям Північного апеляційного господарського суду ПриватБанк може не отримати взагалі нічого з цих 3,5 млрд грн, якщо термінал виводять з-під забезпечення судового позову. При цьому дивно, що у цій справі сам ПриватБанк не проявляє ніякої активності та зацікавленності в отримання своїх мільярдів. Мартинов припускає, що байдужість керівництва банку може бути викликана зв'язками топ-менеджменту з Тігіпком, який і сам у 1992-1994 роках очолював ПриватБанк.
Зараз у Північному апеляційному господарському суді оскаржується рішення судді Господарського суду Києва Катерини Головіної від 12 листопада 2024 року. Рішенням судді було фактично заблоковано господарську діяльність ТОВ "Агротермінал Логістик" (власника терміналу "Боріваж"), скасувавши наказ Мін'юсту, який видали для захисту активу від впливу фактичних власників - Коломойського та Боголюбова.
Термінал "Боріваж" у порту міста Південне на Одещині - один з найбільших зернових терміналів України. У 2014 році ПриватБанк (тоді ще власниками були Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов) взяв кредит рефінансування у Національного банку Україн на 3,5 млрд грн. А одним з предметів іпотеки, записаний на компанію "Агротермінал Логістік" (кінцевий власник - Коломойський) був зерновий термінал "Боріваж" (також він був записаний і на ТОВ "Боріваж").
З 2017 року державний ПриватБанк та НБУ намагалися стягнути актив на свою користь у колишніх власників ПриватБанку, суди вже тривають більше 7 років. У цей час термінал продовжує працювати та не приносять прибутки ПриватБанку, а приносять прибуток бізнесменам-ставленникам Коломойського і Боголюбова. У 2023 році щодо ТОВ "Боріваж" було відкрито справу про банкрутство, і ПриватБанк очікував визнання компанії банкрутом, аби стягнути гроші, що йому завинили. Та на це було марно сподіватися. Влітку 2024 року у ТОВ "Боріваж" та ТОВ "Агротермінал Логістик" власники цих підприємств змінили керівників.
Мартинов зазначає, що керівник фірми "Агротермінал Логістик", призначення якого скасував Мін'юст у вересні 2024 року (але тепер наказ Мін'юсту скасують в апеляційному суді), віддав зерновий термінал в іпотеку ТОВ "Термінал Боріваж" за символічну плату у 200 млн, при реальній ринковій вартості у понад 8 млрд грн. При цьому новий директор скеровує прибуток підприємства власникам, а не на погашення боргу перед ПриватБанком.
Компанія-іпотекотримач - ТОВ "Термінал Боріваж". Журналісти з'ясували ли, що головна бухгалтерка ТОВ "Термінал Боріваж" – Романюк Катерина. Вона ж до 5 березня 2022-го була головною бухгалтеркою ТОВ "Боріваж" Боголюбова та Коломойського.
ТОВ "Боріваж" суддя Господарського суду Дніпропетровської області Юрій Первушин визнав банкрутом у серпні 2024 року, а нібито її борг перед ПриватБанком погасила страхова компанія "Інгосстрах". У серпні 2024 року суддя Первушин на прохання ПриватБанку наклав арешт на майно терміналу "Боріваж" на Одещині. Виявилося, що за спиною у Привата у серпні 2024 року уклали інший іпотечний договір між різними компаніями, який фактично обнуляє права на заставу для державного банку.
На сьогодні НАБУ розпочато 2 кримінальні провадження, пов'язані з терміналом "Боріваж". Одна справа розслідується за фактом можливого зловживання своїм службовим становищем та заволодіння посадовими особами ПриватБанку чужим майном в особливо великих розмірах (а термінал у цьому випадку - речовий доказ). Друга справа - законність продажу ПриватБанком кредиту "Боріважу" за заниженою вартістю.
Олексій Мартинов вже звертався до Президента України Володимира Зеленського, мініста юстиції Ольги Стефанішиної, щоб втрутитися у ситуацію з продажем ПриватБанком боргу "Боріважу" зі значною знижкою. Також він звернувся до посольств США та Великобританії. Бізнесмен пропонує передати актив в АРМА - державне Агентство з розшуку та менеджменту активів.