На третій міжнародній зустрічі радників президентів взяли участь 66 держав та організацій
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак розповів про підсумки зустрічі на Мальті щодо реалізації української Формули миру. На засідання прибули представники 66 держав і міжнародних організацій. Продовольче питання, ядерна та енергетична безпека, повернення українців з російської неволі та тариторіальні цілісність України - головні питання, які тут обговорили.
Про третю зустріч радників з питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики розповів Андрій Єрмак. Він написав у Telegram, що робота з імплементації української Формули миру президента Володимира Зеленського триває.
"Ця зустріч стала логічним продовженням зустрічей відповідного формату у Копенгагені (Данія) у червні поточного року та у Джидді (Саудівська Аравія) у серпні.Важливо, що кількість учасників та міжнародна підтримка зростає. До зустрічі на Мальті долучилися делегації багатьох держав Азії, Африки, Латинської Америки. Для порівняння – у попередній зустрічі брали участь 42 делегації", - зазначив Єрмак.
За його словами, на зустрічі розглянули конкретні напрями Формули миру. Увагу зосередили на п'яти ключових пунктах, кожен з яких презентували та коментували представники різних держав, а також українські посадовці:
Найваживіше з того, про що домовились - посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок та визначення технічних умов для безпечного повернення ЗАЕС під контроль України.
Наша держава просить встановлення міжнародних гарантій безпеки для безперебійного постачання продовольства. Для цього запропоновано посилити захист портової та логістичної інфраструктури в Україні та розмінувати морські шляхи у Чорному морі. Нашій країні потрібна підтримка у страхуванні суден і вантажів, що перевозяться в та з морських портів.
За ініціативою омбудсмена Дмитра Лубінця, домовились про створення міжнародної моніторингової групи для збору інформації про депортованих дітей, цивільних заручників і військовополонених. Україна вимагає, щоб ООН, Червоний Хрест та міжнародні правники мали безперешкодний доступ до цих людей. Робота у цьому напрямку триває.
Також представили план щодо реалізації пункту про дотримання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
"Домовились сконцентрувати зусилля на реформі Ради Безпеки ООН та обмеженні права вето. А таклж посиленні ролі Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй шляхом визнання обов'язкової юрисдикції суду в усіх спорах щодо порушень Статуту ООН та забезпечення негайного виконання його рішень. Створенні системи раннього попередження про дії, що порушують суверенітет і територіальну цілісність держав", - відзвітував Єрмак.
Нагадаємо, 28 жовтня на Мальті розпочалась дводенна зустріч зовнішньополітичних радників та радників з питань національної безпеки щодо Формули миру для України від президента Володимира Зеленського. Український президент представив її вперше під час зустрічі G20 на Балі у 2022 році. На той час вона передбачала виведення солдат рф з окупованих територій, створення суду для розгляду злочинів окупантів, запровадження заходів щодо забезпечення безпеки експорту харчових продуктів та зниження ядерних і екологічних ризиків.
На початку у Формулі миру було п'ять пунктів, потім - десять.У вересні цього року Зеленський на засіданні Ради Безпеки ООН вже назвав тільки два пункти своєї Формули. Вона зводиться до двох найголовніших вимог: повне виведення всіх російських військ і військових формувань, включно з Чорноморським флотом рф поза кордони України 1991 року та повне повернення Україні контролю над усім нашим державним кордоном.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.