Вторсировина як світовий тренд. Як правильно сортувати і куди здавати відходи в Україні

Читать на русском

Є кілька способів утилізувати відсортоване вами сміття

Читать на русском

Є кілька способів утилізувати відсортоване вами сміття

Переробка вторсировини, тобто звичних нам побутових відходів, давно стала світовим трендом. Причина - споживання людиною з величезною швидкістю природних ресурсів і виробництво в неймовірних обсягах пластика і інших неорганічних матеріалів. Все це здатне незабаром "задушити" нашу планету. Вихід - переробка сміття і відходів. А для цього їх необхідно сортувати. Інформатор пропонує вашій увазі карту пунктів прийому відсортованого сміття в Україні.

В Україні сьогодні недостатньо заводів, здатних утилізувати або переробляти все сміття. Але є ентузіасти, які готові допомогти українцям навчитися сортувати відходи і зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.

Є кілька способів утилізувати відсортоване вами сміття. Така можливість є в будь-якому регіоні України.

Всеукраїнські проекти: що і як сортувати

1.

Найпростішим варіантом утилізації є контейнери для роздільного збору сміття.У них можна залишити відсортовані відходи. На сьогоднішній день вони встановлені в багатьох містах повсюдно.

Колір контейнера відповідає виду продукту, який потрібно переробити відповідно до загальноприйнятих стандартів. Правда, вони різняться на різних континентах, а тому, перш ніж сортувати сміття, варто з'ясувати, як це прийнято робити в нашій країні.

У країнах Євросоюзу встановлена єдина колірна схема сміттєвих контейнерів для різних видів відходів:

  • зелений - скло (пляшки, склянки);
  • синій - папір (газети, журнали та інші друковані видання);
  • жовтий - картон (порожні картонні упаковки);
  • чорний - органічні залишки (харчові відходи, компост);
  • коричневий - небезпечні відходи (батарейки);
  • червоний - непереробні відходи;
  • помаранчевий - пластикові пляшки і пластикові упаковки.

Така схема здається складною лише на перший погляд, але насправді до неї можна досить швидко звикнути. Європеєць навряд чи переплутає, в якій контейнер слід викинути батарейку або порожню пляшку.

2.

Другий спосіб здати відсортоване сміття - це скористатися картою проекту epochtimes.com.ua.На ній можна обрати вид сміття, який потрібно утилізувати, або знайти пункти переробки в залежності від місця проживання.

У пунктах приймають:

  • автомобільні акумулятори;
  • пластикові кришечки;
  • алюмінієві банки;
  • батарейки;
  • ганчір'я;
  • ртутні градусники і лампи;
  • електронні відходи;
  • макулатура;
  • металобрухт.

На карті вже 122 населених пункти і 2825 місць, де приймають вторсировину.

Ми рандомно обрали точки на карті в одному з міст Полтавської області - Кременчуці. Виявилося, що деякі з них сьогодні - не працюють, а інформація ресурсу - застаріла. З трьох точок, що знаходяться в різних районах міста, реально функціонує одна.

Один з працюючих пунктів збору пластику, в якому нам вдалося поспілкуватися з адміністратором, - а саме пункт зі збору пластикових кришечок - знаходиться за адресою вулиця Небесної Сотні, 11, в мережі магазинів всеукраїнської франшизи "Море пива". І в кожній торговій точці міста є такий пункт.

"Наш пункт працює давно, приблизно з 2014 року. В магазині висить пластикова коробочка для збору кришечок. Вона в той же час виступає як реклама всієї цієї ініціативи. Люди заходять і бачать, що тут збирають пластик", - говорить Марина (ім'я змінене - прим. ред.), продавець і адміністратор точки.

Ініціатива - жива. Тобто, за словами адміністратора, жителі Кременчука регулярно сортують і здають сюди пластик. Потім він відправляється на переробку. Ініціатива існує за підтримки ОБСЄ.

"Якщо чесно, відвідувачі рідко кидають кришечки в бокс в залі, коли беруть пиво на розлив. Найчастіше приносять вже відсортовані і зібрані в пакети різнокольорові кришки від різних пляшок. Багато приносять. Є й ті, хто робить це постійно - це одні і ті ж люди. Машина приходить двічі на тиждень. Ми всі тут же віддаємо, тут у себе не бережемо, особливо ніде", - розповіла жінка.

3.

З 2015 року працює ще одна всеукраїнська організація по системної сортування відходів - «Україна без Сміття» .

В організації приймають різні види сміття,в тому числі скляні та пластикові пляшки, картон і навіть органіку. У пункті прийому можна взяти відро в заставу в сумі 100 гривень, а потім повернути його разом з органічними відходами. Переробка коштує 60 гривень.

З початку карантину сміття можна віддати кур'єру. Для цього потрібно залишити заявку на сайті і зібрати мінімум два 120-літрових пакети сміття. Вивіз одного пакета коштує 250 гривень.

4.

Ecola

Нещодавно в Києві почав працювати сервіс Ecola,який може вивезти сміття з вашого будинку абсолютно безкоштовно.

Для того щоб це зробити, потрібно зібрати 120-літровий пакет сміття або 30 кг відходів. Для вивезення сміття необхідно лише заповнити заявку через Telegram-бот . Організація приймає скло, метал, макулатуру і пластик.

5.

SilpoRecycling

Супермаркет «Сільпо» першим з рітейлерів відкрив пункт прийому вторсировини. Станція сортування Silpo Recycling розпочала роботу у 2018 році в Києві - поки працює лише в столиці. Ритейлер запустив цей проект спільно з організацією «Україна без сміття».

На станції сортування готові прийняти всі відходи, що підлягають переробці. Однак всі пляшки і пакети повинні бути вимиті і очищені від залишків їжі. Насправді таке правило діє на всіх переробних станціях.

Під час здачі сміття на станції «Сільпо» можна отримати бали на «Власний рахунок».

  • за 1 кг пластика - 600 балів;
  • за 1 кг паперу - 300 балів;
  • 1 кг скла - 150 балів;
  • 1 кг металу - 700 балів.

Потім бали будуть переведені в гроші: 1 бал - 1 копійка.

Графік роботи:

  • будні - 17:00 - 21:00;
  • вихідні дні - 10:00 - 16:00;
  • субота - санітарний день.

Тренд дійшов до регіонів

Крім всеукраїнських проектів, представлених в Україні, є і регіональні ініціативи, які активно діють в тих чи інших містах. Так, в Києві відсортовані відходи можна залишити в найближчому пункті прийому приватного підприємства"Київміськвторресурси" або в контейнерах для скла, паперу і пластика з цим лого.

Підприємство займається збором і підготовкою вторсировини до подальшої переробки. Пункти прийому можна знайти на карті.

Цей вид діяльності включає збір:

  • макулатури;
  • склобою;
  • алюмінієвих банок;
  • текстильних відходів;
  • пляшок і кришок;
  • твердих пластиків;
  • плівок;
  • полімерних і полікарбонатних ємностей.

У Дніпрі, в рамках роботи громадського формування "Екологічний Патруль",ось уже рік по заданому маршруту в суботу та неділю курсує спеціальне авто, що збирає відсортовані відходи.

Тарифи для вивозу відсортованих відходів в маршрутному автомобілі: 35 л - 30 гривень; 60 л - 50 гривень; 120 л - 70 гривень. Кілька дрібних пакетів можна скласти в один великий, і буде вважатися обсяг великого пакета.

Інформацію про види прийнятого сировини можна подивитися в додатку "сортів" проекту на Android або iOS.

На закінчення - для натхнення

У повсякденному житті ми нерідко використовуємо речі, які зроблені зі сміття, і навіть не здогадуємося про це. Ось вам пара надихаючих прикладів для того, щоб нарешті почати сортувати сміття. Це нехитре діло звички, здатне врятувати наш з вами будинок - Землю. Звичайно, якщо все, як один, стануть еко-усвідомленими. Давайте почнемо!

Туалетний папір з макулатури

Флизелин із пластику

Ручка з упаковки

Сумка з банерній тканині

Банка з банки

Раніше Інформатор повідомляв, чому не можна залишати недоїдки або підгодовувати тварин після пікніка .

Також повідомлялося, що масштабну вирубку лісів викрили в західних і північних областях України .

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.