Вступ до 10 класу і гуртожитки при ліцеях: все, що потрібно знати про шкільну реформу в Україні

Українську систему шкільної освіти чекають зміни

Вступ до 10 класу і гуртожитки при ліцеях: все, що потрібно знати про шкільну реформу в Україні

Шкільна реформа в стала актуальною темою в Україні на тлі ряду фейків про скасування 10-11 класів, неможливості туди вступити дітям після 9 класу тощо. Як буде виглядати освіта для старшокласників в цьому десятилітті - розповів директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН Юрій Кононенко.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на видання "Освіторія".

Відзначимо, реформа шкільної освіти вимагає поділу шкіл на три ступені. У школах I ступеня навчатимуться діти з 1 по 4 клас. Школа II ступеня (гімназія) буде приймати учнів з 5 по 9 клас. І нарешті школа III ступеня (ліцеї) - з 10 по 11 і 12 класи. Про школу III ступеня піде мова в матеріалі, адже в цій сфері очікується найбільше змін.

Кілька важливих тез:

  • ліцеї для старшокласників будуть створені до 2027 року - це передбачено законом про освіту;
  • до ліцеїв прийматимуть всіх, хто виявить таке бажання;
  • передбачається, що ліцеї будуть створені в містах від 40 тисяч населення, але цю норму можуть переглянути;
  • при деяких ліцеях створять гуртожитки, а учнів підвозитимуть на спецтранспорті.

Що чекає учнів, які переходять до 10 класу у 2021 році

За словами Кононенка, всі діти, які навчаються в 9 класі загальноосвітньої школи, за бажанням зараховуються до 10 класу. Також учні мають право продовжити навчання в технікумах або коледжах. Тобто поки в цьому питанні не буде змін.

Але якщо в обраній вами школі не проводиться набір у 10-11 класи, можна продовжити навчання в будь-який інший школі.

Якщо місць в обраній вами іншій школі вистачає, зараховувати будуть всіх бажаючих учнів. Якщо місць недостатньо - проводиться конкурсний відбір. Принципи відбору встановлює заклад, роблячи акцент на профільних дисциплінах, зазначає представник МОН.

Де і як будуть створюватися ліцеї

Ліцеї повинні бути створені до 2027 року. Вони будуть існувати на базі існуючих шкіл. Кононенко підкреслив, що ліцей може існувати, якщо набереться чотири 10-х класи.

Згідно з реформою, ліцеї зможуть створювати обласні та міські ради населених пунктів з населенням 40-50 тисяч жителів.Також законодавством визначено, що ліцеї є окремими юридичними особами.

А як добиратися школярам із сіл і маленьких селищ

У цьому питанні ще можливі зміни. Якщо відповідний закон приймуть, то ліцеї зможуть створювати всі органи місцевого самоврядування, навіть в маленьких ОТГ. Ліцеї можна буде створювати на основі двох 10-х класів.

Такий законопроект у Верховній раді зареєструвала нардеп Лариса Білозір. Міністерство освіти цю ініціативу підтримує, запевняє Кононенко.

При ліцеях створять гуртожитки, також буде підвезення учнів

Представник МОН стверджує, що трансформація української школи передбачає створення системи підвозу і системи гуртожитків при ліцеях.

"Ми будемо створювати в школах пансіони, щоб учні змогли там жити, якщо добиратися до навчального закладу проблематично. Це буде складна реорганізація і точно не за один рік. Такі зміни незвичайні для української системи шкільної освіти, але в усьому світі це вже давно норма" , - пояснює Кононенко.

У пансіонах розташуються спальні блоки (окремо для хлопчиків і дівчаток), кімнати для навчання та індивідуальних занять, санвузли та душові кімнати (окремо для хлопчиків і дівчаток), медичний блок та харчоблок, а також кімнати для вихователів. Пансіони будуть створюватися тільки там, де є нагальна потреба, додав він.

Для чого це все робиться

Основна ідея трансформації - зробити ліцеї потужними освітніми установами, в яких концентрація кадрових, матеріально-технічних і фінансових ресурсів буде максимальною. Посилення ролі ліцеїв - загальносвітовий тренд, запевняють в МОН. Це потрібно, щоб діти отримали можливість отримувати і шліфувати знання за обраним профілем прицільно, каже Кононенко.

Раніше в МОН також пояснювали, що створення ліцеїв необхідно для підняття конкурентоспроможності випускників.

"Це потрібно для того, щоб вступити до вищого навчального закладу і скласти ЗНО можна було завдяки підготовці в школі (ліцеї) без репетиторів. Друге завдання, яке ставить перед собою профільна школа - щоб випускники мали бажання бути присутніми на уроках в старших класах. 20 предметів , які зараз вивчають, планують скоротити до 12", - зазначила секретар комітету з питань освіти Наталя Піпа.

Також Інформатор писав, що раніше МОН було надано роз'яснення щодо набору в 10-11 класи установ загальної середньої освіти у 2021 році.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube