Все пішло не так. росія не змогла провести заплановані на 11 вересня «референдуми» на окупованих територіях

На коли перенесли плебісцити й чи відбудуться вони взагалі?

Все пішло не так. росія не змогла провести заплановані на 11 вересня «референдуми» на окупованих територіях

Запланованих росією на 11 вересня «референдумів» на окупованих українських територіях так і не відбудеться. Їх перенесли. Найімовірніше, на 4 листопада. Нову дату озвучив один із впливових російських політиків - секретар генеральної ради партії "Единая россия" Андрій Турчак. За його словами «референдуми правильно і символічно провести в День народної єдності 4 листопада". Це вже як мінімум третє перенесення дати проведення «референдумів». І дуже схоже, що не останнє.

Росіяни так і не змогли провести референдуми на окупованих територіях
Росіяни так і не змогли провести референдуми на окупованих територіях

Не спромоглися навіть на фейковий референдум

Ще на початку літа у Кремлі заявляли, що «референдуми» про приєднання до Росії захоплених українських територій відбудуться 11 вересня. Провести їх хотіли на Донбасі, у Херсонській та Запорізькій областях. Про це ж заявляла і самопроголошена влада на цих територіях. Дату 11 вересня багато разів називав так званий «заступник голови адміністрації Херсонської області» гауляйтер Кирило Стремоусов. Тепер він змушений виправдовуватися. Відверто бреше про те, що «у нас просто не було чітко визначена дата проведення референдуму» - це цитата з його виступу в Телеграм.

Гауляйтер Стремоусов виправдовується через те, що так і не вдалося провести псепвдореферендум
Гауляйтер Стремоусов виправдовується через те, що так і не вдалося провести псепвдореферендум

Насправді дата визначена була. 11 вересня. Однак підготовка навіть до фейкового референдуму – зірвана. За словами російського політолога Дмитра Орєшкіна, навіть при тому, що Кремль від самого початку збирався «намалювати» результат, окупантам все одно потрібно мати хоч більш-менш переконливий вигляд. А для цього необхідно хоча б формально створити сотні дільничних комісій на окупованих територіях. І зробити цього не вдається. Серед місцевих мешканців практично немає людей, які б погодилися за це взятися.

«Люди не дурні – вони розуміють, якщо взяти, наприклад, територію Херсонської області, якщо ця територія буде повернута Україною, а скоріше за все так воно і станеться, то списки членів виборчих комісій так чи інакше потраплять до рук українського керівництва, яке повернеться. А це пряма стаття – це ж ясно, що колаборація, підтримка окупаційного режиму і так далі. Тому досі не сформовані виборчі комісії. Ну не можна ж їх зробити із приїжджих з росії якихось політичних активістів, чи солдатів, чи чекістів. Потрібні все-таки люди місцеві», - каже Дмитро Орєшкін.   

Тим більше навіть якщо окупанти знайдуть кількох місцевих зрадників, які погодяться брати участь у проведенні референдуму, безпеку їм гарантувати ніхто не здатен. Їх можуть просто знищити партизани. Показовий приклад із Мелітополем. Там підірвали штаб партії «Единая россия», де готували так званий референдум про входження Запорізької області до складу рф. А що вже казати про виборчі комісії у невеликих населених пунктах.

У Мелітополі підірвали штаб «Единой россии»
У Мелітополі підірвали штаб «Единой россии»

«Там же будуть вибухи один за одним відбуватися. Це ж все одно, що очікувати результатів виборів під час Другої світової війни – німці до такої дурні не опускалися. Що стосується самої ідеї – це свідчення того, наскільки у представників керівництва росії викривлене уявлення про реальність», – каже Дмитро Орєшкін.

путін думав, що з референдумами на окупованих територіях Херсонської, Запорізької областей усе пройде так само як в Криму, каже Орєшкін. Кремлівський диктатор не врахував, що абсолютна більшість людей, які живуть на півдні України, категорично проти приєднання до росії.

Мітинг проти окупації Херсона росією у березні цього року
Мітинг проти окупації Херсона росією у березні цього року

«Орки» прийшли сюди, і думали, що їх із квітами будуть зустрічати. Однак тепер бачать, що ставлення до них зовсім інше. Про це Інформатору розповів заступник голови законної Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.

«Вони бачать, що не змогли отримати підтримку населення. Якщо за цей час вони не змогли, навіть попри залякування і підкуп, вони розуміють, що і в найближчій перспективі у них нічого не вийде. Або треба переходити до масових депортацій і крайнього терору. Для того, щоб перемогти патріотизм нашого населення», - каже Юрій Соболевський.

Складнощі в окупантів виникли й на Донбасі. Депутат законної міської ради Маріуполя Дмитро Забавін розповів Інформатору – підготовка до так званого референдуму у місті постійно зривається. Більшість мешканців не підтримують приєднання до росії.

«Ще в травні-липні розпочиналася підготовка до цього референдуму, зокрема і в Маріуполі. Шукали людей, які можуть виконувати функції комісій. Згодом ця тема затихла. Потім вона випливла в тому, що проводитимуться поквартирне опитування. Але це вже цілковита профанація, коли дві бабусі будуть ходити і це запишуть на камеру. Далі ця тема також затихла, відповідно зараз ми бачимо нове перенесення дати референдуму», - каже Забавін.

4 листопада – це дата, яку росіяни також будуть вимушені переносити. У цьому упевнені опитані Інформатором військові експерти. Причина – очевидна. Це контрнаступ збройних сил України.

«Вони не можуть просто стримувати тиск і змушені з деяких районів відступати. З такими проблемами утримання фронту вже виникає питання в принципі проведення так званих референдумів у Запорізькій та Херсонській області. Рано чи пізно ці території звільнять», - каже Інформатору військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

А якщо росія проведе референдуми на захоплених територіях, а потім ці території втратить – то цим Кремль покаже свою слабкість. А от якраз слабкість – це те, чого авторитарним диктаторам – не пробачають.

«Тому путін просто боїться проводити ці референдуми - боятися наслідків проведення цього шоу в безглуздому масштабі. Почнеться ж політична реакція, зокрема й реакція їхньої аудиторії. Коли почнуть втрачати території. Коли почнуть висміювати все це шоу», - каже Інформатору заступник голови законної Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.

І є ще одна вагома причина, чому Кремль вкотре переносить проведення так званих референдумів. Полягає вона у тому, що путін і досі мріє посадити Україну за стіл переговорів. Але Президент Зеленський категорично заявив росіянам – проведете референдуми – остаточно закриєте можливість будь-яких мирних переговорів. І путіна це справді лякає, розповів Інформатору політолог Ігор Рейтерович.

«Путін розуміє, що поки що у нього стартові можливості більш-менш дозволяють ще за цей стіл сідати і навіть намагатися чогось там вимагати. А з  кожним днем ці можливості суттєво зменшуються», - каже Рейтерович.

Але все ж таки усі опитані Інформатором експерти не виключають, що росія в майбутньому таки може провести референдуми. У разі, якщо ситуація на фронті для неї й надалі погіршуватиметься, а своїм громадянам потрібно буде показувати хоч якісь успіхи. Тоді вже результати цих референдумів і справді «намалюють». А росіянам скажуть, мовляв, ось приєднали до росії нові території. Хоча жодна цивілізована країна результатів цих псевдореферендумів не визнає.

      Що цьому передувало

Ще у червні цього року окупанти планували провести «референдуми» на захоплених українських територіях 11 вересня, у день «єдиного голосування» у росії. Однак реальної підготовки до них фактично не велося. А в кінці серпня з’явилася інформація про початок контрнаступу ЗСУ на Херсонщині. Окупаційна влада Херсонщини після цього заявила, що референдум буде відкладено. Такі ж заяви майже одночасно почали звучати і від представників влади у самій росії.

Також Інформатор повідомляв про те, що у росії місцеві депутати із Санкт-Петербурга почали вимагати відсторонення путіна від влади. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Максим Урлапов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube