Рада ухвалила законопроєкт про громадське здоров'я: чому він важливий та що зміниться

Читать на русском

Законопроєкт вперше вводить в обіг принцип «єдиного здоров’я»

Читать на русском
Рада ухвалила законопроєкт про громадське здоров'я: чому він важливий та що зміниться

Законопроєкт вперше вводить в обіг принцип «єдиного здоров’я»

Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 4142 «Про систему громадського здоров’я». Його мета — створити в Україні сучасну систему реагування на загрози для здоров’я та протиепідемічного захисту. За — проголосували 228 народних депутатів.

Чому закон важливий і як його ухвалення допоможе збудувати сучасну систему громадського здоров'я в Україні пояснили у Міністерстві охорони здоров'я. Зокрема, він дозволить:

  • оновити систему охорони здоров’я, зробити її сучасною, інтегрованою в європейську мережу;
  • створити комплексну систему громадського здоров’я;
  • запобігати хворобам, зміцнювати здоров’я населення та збільшувати тривалість життя;
  • ефективно використовувати кошти держбюджету для епідеміологічного нагляду, реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
  • створити національну мережу установ із контролю та профілактики хвороб;
  • створити систему протидії біологічним загрозам.

Ще одна важлива норма в цьому законопроєкті — заборона використовувати азбест. Його хочуть замінити на більш сучасні будматеріали. Передбачено, що держава визначить заходи безпеки та захисту людей від шкідливого впливу азбесту.

Ухвалення такого закону є частиною зобовʼязань України перед міжнародними партнерами, зокрема Євросоюзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та ООН.

«Це дуже важливо для України, адже за різними оцінками, частка економічних витрат держави від передчасної смертності становить щонайменше 12,1 мільярда гривень. А найчастіше причиною смерті стають неінфекційні, інфекційні захворювання та травми», – пояснили у міністерстві.

Тому оновлена система передбачає заходи, які допоможуть українцям значно підвищити якість і тривалість життя:

  • маркування харчових продуктів;
  • напрацювання стратегії імунізації, зміцнення здоров’я та догляду за дітьми,
  • гарантування якісних і доступних медичних послуг.

Пріоритетом для України має стати саме профілактика хвороб. Такий підхід обрали європейські країни, що дозволило їм зробити суттєвий стрибок у сфері громадського здоров’я. Середня тривалість життя чоловіків там становить 72 роки, жінок – 80. Натомість в Україні чоловіки живуть у середньому 66 років, а жінки – 76.

Також, законопроєкт вперше вводить в обіг принцип «єдиного здоров’я», який дозволяє дивитися далеко за межі звичного поняття «охорони здоров’я» чи «медичної допомоги». У системі громадського здоров’я, що працює за принципом «єдиного здоров’я» кожен громадянин несе свій внесок у збереження здоров’я та безпеку навколишнього середовища.

«Зараз в Україні діє значна кількість нормативно-правових актів, які регулюють відносини між окремими складовими системи, проте єдиної нормативно визначеної системи громадського здоров’я в її класичному розумінні, спроможної реагувати на виклики, немає. Щоби її побудувати, треба переглянути чинне законодавство і ухвалити нові, яке відповідатиме поставленим цілям», – розповідають у МОЗ.

Законопроєкт №4142 гарантує людям безпечні для здоровʼя і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоровʼя, здоров'я і гігієнічне виховання дітей, не шкодити здоровʼю інших.

Міфи навколо законопроєкту

За словами одного з ініціаторів закону, голови Комітету з питань охорони здоров’я Михайла Радуцького, з моменту його ухвалення в першому читанні в лютому 2021 року навколо документа зʼявилося багато міфів. Головний з них — Рада вводить обов’язкові щеплення для українців, хоча це не так.

«Насправді законопроєкт містить систематизовані вимоги до проведення вакцинації, які вже діють в інших законодавчих актах. Та передбачає дві новації. До 10 інфекцій, які є в календарі щеплень, додається ще один антиген – пневмококова інфекція. Урегульовується питання презумпції згоди на проведення вакцинації. Примусова вакцинація для всіх громадян запроваджуватись не буде», — запевнив Радуцький.

Він також зазначив, що над поширенням фейків працюють російські ботоферми. Вони розганяють безліч міфів, які не мають нічого спільного з текстом законопроєкту. Наративи дуже схожі на тези пропагандистів кремля. Допомагають ворогу займатись диверсіями навіть деякі виробники будівельних матеріалів, які використовують азбест. Адже документ нарешті забороняє шкідливе виробництво, як це зробили майже всі країни світу, навіть фашистська росія. Більше про міфи навколо законопроєкту можна прочитати тут.

Нагадаємо, в Україні запустили портал з вакансіями для медиків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.