На території Києво-Печерської Лаври працює комісія від Мінкульту, яка закрила Верхні Печери та деякі храми
У вівторок, 21 березня, в Києво-Печерській лаврі заборонили вхід у печери з мощами святих та деякі храми для ченців та вірян УПЦ МП. Причина закриття доступу – робота комісії, що представляє Міністерство культури, та оцінює стан культурних цінностей у лаврі. Про це повідомила пресслужба УПЦ МП.
Так, наразі закриті лише Верхні Печери Києво-Печерської Лаври. Нижні печери ще відчинені. Від коментарів члени комісії відмовились.
"20 березня 2023 року від керівництва національного заповідника "Києво-Печерська лавра" на адресу монастиря надійшов лист з повідомленням про те, що віднині доступ до Ближніх та Дальніх печер музеєм буде припинений через роботу комісії, яка визначатиме рівень збереженості "культурних цінностей" (саме так представники Мінкульту та заповідника називають мощі преподобних та інші святині). Також у зв’язку із цим припиняється доступ до Хрестовоздвиженського храму, Аннозачатіївського храму та храму на честь Собору всіх преподобних Печерських (Теплий храм). Тобто молитва в цих храмах буде неможлива", - йдеться в повідомленні УПЦ МП.
Голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент повідомив, що комісія працює з 20 березня. Дата закінчення її роботи невідома, але під час роботи комісії віряни не зможуть поклонятися мощам.
У листі від Мінкульту, який цитують в повідомленні УПЦ МП, повідомляється, що внаслідок створення комісії, яка буде визначати "наявність, збереженість та стан збереження культурних цінностей", доступ до об’єктів (тобто храмів та печер) буде обмежено. В УПЦ МП заявили, що вони занепокоєні тим, яким методом визначатимуть стан збереженості нетлінних мощів "преподобних Печерських".
"В тоталітарний радянський час атеїстичною владою широко проводилися кампанії з відкриття мощей задля показу їх стану збереженості. Ці кампанії супроводжувалися наругою над святинею, мощі діставали з ковчегів, з них знімали покрови для детального опису і виставлення на музейних вітринах. Зачинення печер заповідником без попередження є безпрецедентним проявом обмеження прав українських вірян, які цими днями масово їдуть з різних регіонів в надії вклонились Києво-Печерським святиням", - заявляють в УПЦ МП.
До 29 березня церковники УПЦ МП мають зібрати речі й виїхати з території Києво-Печерської лаври. Через те, що Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" розриває договір оренди зі Свято-Успенським монастирем Української православної церкви Московського патріархату.
Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з лаври, тому що "зараз є закони, які на стороні людини". 20 березня в УПЦ МП відбулося засідання Синоду, на якому обговорили питання виселення з Києво-Печерської Лаври. Після якого ченці УПЦ МП прийшли під Офіс президента, вимагаючи зустрічі із Зеленським.
Нагадаємо, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що насамперед з Лаври виїхати мають керівники, які здійснювали незаконні забудови на території об'єкта ЮНЕСКО впродовж багатьох років. В цей список увійшли митрополити Павло, Антоній, синодальне управління адміністрації УПЦ МП, та решта. Уточнюючи, як у такому разі бути саме ченцям, міністр відповів, що "у них завжди є вибір", натякаючи на їхній можливий перехід до ПЦУ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.