Влада анонсувала руйнування системи соцпідтримки в Україні - Павло Розенко про рекомендацію українцям "вийти з зони комфорту" від чинної міністерки

Колишній міністр соцполітики, екс-віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко так прокоментував слова чинної міністерки соціальної політики України Оксани Жолнович

Колишній міністр соцполітики Павло Розенко та чинна міністерка соцполітики України Оксани Жолнович
Колишній міністр соцполітики Павло Розенко та чинна міністерка соцполітики України Оксана Жолнович

Великого суспільного резонансу у соціальних мережах набула заява міністра соціальної політики України Оксани Жолнович про необхідність не роздувати існуючу кількість соціальних виплат в Україні. Вона стверджує про необхідність допомогти людям вийти із «залежності» від державної допомоги. Колишній міністр соцполітики Павло Розенко вважає, що це не випадкова помилка, а анонс неприємних для багатьох українців змін. 

Міністерка вважає, що багато отримувачів соціальної допомоги не хочуть змінювати своє становище, бо воно їх влаштовує. І багато людей, які отримують соціальну допомогу, бояться втратити цю залежність, йти у вільне плавання і формувати власну долю. 

«Нам треба зламати все, що є сьогодні соціального, і просто з нуля переформатувати новий суспільний договір про соціальну політику в нашій державі. Багато громадян є в певному сенсі підлітками: "Держава винна нам: дбати, допомагати, але я не буду брати участі у своєму особистому розвитку, житті, я не готовий брати відповідальність на себе". І це та філософія, яку ми точно мусимо зламати. Це здатність пристосовуватися: ти перебуваєш в зоні комфорту. Навіть якщо це дуже бідне житло, дуже маленька допомога. Але стабільна. Я чула таку фразу: "Нічого не принижує гідність так сильно, як вчасно виплачена мізерна зарплата". Це не дозволяє людині відірватися, розвиватися, але і утримує її у незрозумілих, складних рамках», - сказала Жолнович. 

У чому розкіш побачила?

Ця заява Оксана Жолнович визвала велику критику в соцмережах. Один з тих, хто не згоден з такою позицією – колишній міністр соціальної політики України та екс-віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко. Про це він розповів журналісту Інформатора. На думку Розенка, чинний міністр соціальної політики взагалі не розуміє, що таке соціальна політика, як вона формується в Україні і в Європейському Союзі – куди країна хоче вступати. Слово «соціальне» означає людське, громадянське, суспільне. Тобто пропонують зламати суспільне, турботу про людей.

«І це виглядає диким з боку міністра соціальної політики. Тим більше, що в Україні не такий рівень соціальної допомоги і підтримки, щоб можна було б говорити, що українці якось розкошують на цій допомозі. І можуть дозволити собі взагалі не працювати, отримуючи соціальну підтримку. Чи жити на широку ногу, отримуючи соціальну допомогу. Це абсолютно хибне твердження. І тому говорю, що міністр соцполітики має розібратися з тими соціальними програмами, які в нас є, як вони працюють. І говорити конкретно: за рахунок якої соціальної програми людина у нас може розкошувати», - стверджує Павло Розенко. 

Екс-міністр вважає, що в країні склалася оптимальна система, яка надає адресну допомогу найбільш нужденним: система субсидій – адресна допомога для тих, хто не може сплатити за житлово-комунальну послугу. Допомога багатодітним родинам та державна програма, яка стимулює народжуваність та багатодітність. Малозабезпечені родини теж отримують соціальний захист. І там не такі великі кошти. Про пенсійне забезпечення теж не можна сказати, що на наші пенсії можна розкошувати.

«Безумовно, є питання, що існують якісь зловживання у системі надання послуг соціальної допомоги. Наприклад, мені розповіли, що одна багатодітна родина як тільки отримує допомогу багатодітній родині – починають пиячити і вести антисоціальний спосіб життя. Так, існують окремі випадки, коли люди використовують соціальну допомогу не за призначенням. Так із цими конкретними випадками треба розбиратися. А не говорити про те, що скасуємо всю допомогу», - зауважив екс-міністр.

Пропонують лікувати мігрень ампутацією голови

Розенко нагадує, що в країні створена Національна сервісна соціальна служба України. До її завдання якраз і відноситься перевірка таких родин. Перевірка, як виплачується допомога, на яких підставах та як використовується. Такі повноваження є у Міністерства соціально політики і його підрозділу. 

«Так будь ласка, міністр, наводь порядок! Хочеш боротися із зловживаннями – борись саме із ними. А перекладати проблеми того, що їх служби нормально не працюють на людей і звинувачувати всіх українців у зловживанні допомогою – це характеризує міністра, як непрофесійну людину. Не можна лікувати хвору голову відсіченням самої голови. Свою нездатність зробити нормальну роботу всіх соціальних служб перекладають на українців, кажучи, що вони у всьому винні», - вважає Павло Розенко.

Так, в країні є люди, які не живуть тільки на соціалку. Вони її отримують та працюють нелегально. Хтось вирощує на городі та продає урожай. Хтось займається репетиторством, допомогою і так далі. Але це не проблема самої соціальної допомоги. Це означає, що повинна працювати Національна сервісна соціальна служба України, яку саме для цього створювали. Щоб розбиралася з такими випадками. Вона також має право дивитися за способом життя, за тим, чи справді людина потребує соціальну допомогу. Вони можуть проводити особисту роботу з людиною – переконувати її, стимулювати. А якщо врешті решт бачать, що допомога використовується незаконно чи не за призначенням – вони можуть припиняти виплати. 

«Але якщо одна людина отримує незаконно, то казати, що так роблять і інші – це не державницька позиція. Це чисті популізм та непрофесіоналізм. Спрямуйте роботу системи соціального захисту для того, щоб державна соціальна допомога використовувалася ефективно. Ви – міністр і це ваші повноваження», - зазначив колишній очільник Міністерства соцзахисту.

Павло Розенко намагається зрозуміти, що ж хотіла довести міністр своїм спічем. Якщо пропонує якусь реформу – то нехай скаже, що саме пропонує конкретно по пунктах. Але коли говорить абсолютно абстрактні речі і звинувачує українців у зловживанні соціальною допомогою, у тому, що вони через це не хочуть вдосконалюватись, не ставлять мети перенавчання і та далі – для чого це робиться? Є мільйони випадків, коли молоді та старші люди навчаються та перенавчаються, отримують другу вищу освіту, намагаються вдосконалити свої знання, відвідують курси підготовки кадрів.

«Тому не можна гребти всіх під одну хибну уяву, яка створилася в голові у міністра. Звідки в неї такі думки про те, що українці погані, мають лише споживацьку позицію і неефективно використовують соціальну підтримку і зловживають нею?», - каже Павло Розенко.

Ієзуїти нервово курять бамбук

І головне – це рецепт, який пропонує Жолнович: українців треба вивести із зони комфорту. На думку Розенка, це показує, що міністр взагалі живе в якісь паралельній реальності, чи на іншій планеті. Чи вона розуміє, що з 24 лютого минулого року жоден українець не живе в зоні комфорту. Ми знаходимось у стані війни – і це стрес для всіх. Для тих, хто на фронті, для тих, чиї рідні та друзі на фронті. Кожен день обстрілюється вся Україна. З якої ще зони комфорту треба виходити українцям?

«Міністр сидить у теплому кабінеті, з гарною зарплатою, урядовий квартал знаходиться під гарним прикриттям засобів ППО. І думає, що, напевно, так живуть і всі українці – мають високі зарплати, перебувають у зоні комфорту. Тому у думок міністра неправильна філософія. А слова, якими вона спілкується із суспільством, просто неприйнятні», - підкреслює Павло Розенко.

Екс-міністр впевнений, що сьогодні руйнується система соціального захисту. І це дуже серйозна проблема.

«Коли я питав у працівників міністерства, для чого вони це роблять, відповіді не було. Але тепер стає зрозумілим – намагання зламати все соціальне», - розповів Розенко.

В якості прикладу він наводить ситуацію, що склалася із системою субсидій. Вона працювала досить нормально, люди отримували достойні субсидії, які покривали частину їх сплат за житлово-комунальні послуги. У минулому році уряд приймає рішення про те, щоб передати оформлення і призначення субсидій від системи соціального захисту до Пенсійного фонду. Це абсурдна історія, бо Пенсійний фонд має займатися зовсім іншими справами. Так є у всьому світі. В Європейському союзі він взагалі окрема «планета», тому що займається виключно пенсійним страхуванням.

«А у нас Пенсійний фонд сьогодні займається пенсіями, оформляє субсидії, туди вже передали призначення статусу різних пільгових осіб, певні пільги, пільги по комуналці. І сьогодні до Пенсійного фонду зайти неможливо. Оформити субсидію нереально. Тому що у Пенсійний фонд стоять натовпи людей. І тільки тепер я зрозумів, для чого це було робити. Вирішили, що українців треба вивести із зони комфорту і зламати все соціальне», - вважає Павло Розенко.

Власна думка чи позиція вертикалі влади?

Розенко впевнений: якщо б слова міністра про те, що треба зламати соціальну систему, були сказані в Європі, то його послали б у відставку. Тому що зараз ідеологія роботи Євросоюзу – це саме підтримка. Подивіться, як ставляться до українських мігрантів: дають підтримку, безкоштовні садки, можливість для працевлаштування, безкоштовні курси мов та багато іншого. Дуже серйозна соціальна підтримка наших біженців, які вимушено виїхали за кордон.

"Сьогодні в Україні існує політична вертикаль влади, яку очолює президент. Він привів більшість у парламент – маємо там монобільшість, представництво однієї політичної сили, «Слуг народу». І ця політична сила сформувала уряд, і призначила в тому числі і міністра соцполітики Жолнович. Тому цікаво, як Володимир Зеленський ставиться до таких її слів. Чи з такими тезами він йшов на вибори – зламати все соціальне, вивести українців із зони комфорту? Чи відповідає це його баченню майбутнього України? І що думає з цього приводу парламентська більшість та голова Комітету соціальної політики Галина Третьякова? Чому всі мовчать і ніхто про це не говорить? Чому на такі заяви немає реакції політичної сили, яка поставила Жолнович? Тому якщо влада промовчить висновок може бути таким: вся вертикаль влади підтримує позицію Жолнович. Якщо це не так – то владі країни треба показати свою позицію", - сказав Павло Розенко.

Павло Валерійович Розенко (нар. 15 липня 1970, Київ) — віце-президент Товариства Червоного Хреста України, український експерт з питань соціальної політики, громадський та політичний діяч. Народний депутат України 7-го і 8-го скликань. З 2 грудня 2014 року по 14 квітня 2016 року — міністр соціальної політики України. Віце-прем'єр-міністр України з 14 квітня 2016 по 29 серпня 2019 року.

Ігор ТЕМИН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube