Військовий збір не для військових: хто контролює 1,5% загального податку
Військовий збір – до спеціального фонду Державного бюджету. Із такою ініціативою виступили народні депутати від фракції «Голос». За словами народних обранців, законопроект дозволить збільшити фінансування Збройних Сил України, чого гостро потребує Україна на тлі 8-річної війни з Росією. Законодавчу ініціативу зареєстрували в Апараті Верховної Ради та мало не включили до порядку денного.
Інформатор розбирався, де «осідають» військові податки і чи спеціальний фонд може направити гроші на армію.
Півтора відсотки від доходу – така ставка військового збору, яку відраховують українці для фінансування Збройних сил України.
Цей податок було запроваджено ще у 2014 році, коли Росія окупувала Крим та частину територій на Донбасі. На той час українська армія була не просто не боєздатною, а «голою та босою», оскільки кожна влада дивилася на ЗСУ як на щось необов'язкове: бойова техніка списувалась і продавалася за кордон, а чисельність Збройних сил країни постійно скорочувалася. Тотальна корупція і призвела до того, що початок війни з Росією українські військові зустріли майже з порожніми руками.
Ініціативу запровадження такого невеликого податку для військових ухвалила і Верховна Рада, і народ. Передбачалося, що додаткові кошти закриють потреби армії та підтримають військовослужбовців. Принаймні саме така мета була озвучена. І незважаючи на невелику ставку збору, загальна сума набігає чимала.
Лише за минулий рік було зібрано 28,6 млрд. гривень військового збору, а за весь період із 2014-2021 рр., за інформацією Державної казначейської служби України, - 131,9 мільярда гривень.
Ці кошти, сплачені на утримання армії, можна було б направити на забезпечення діяльності ЗСУ, підготовку кадрів та військ, медичне забезпечення особового складу та ветеранів військової служби. Але півторавідсоткові відрахування виявилися військовими лише на словах, тому що потрапляють вони в глибокий і каламутний котел — загальний фонд державного бюджету — і можуть витрачатися зовсім на інші цілі.
Як зазначають деякі народні депутати України, військові гроші розподіляються, як заманеться. З цієї статті доходів часто гроші отримують ті, хто до армії навіть і відношення жодного не має. Щоб вся сума військового збору йшла на потреби оборони, а не для затикання бюджетних дірок, нардеп Ярослав Юрчишин та група депутатів від фракції «Голос» зареєстрували законопроект 6566 та закликали народних депутатів підтримати цю пропозицію, адже «від неї безпосередньо залежить наше життя, безпека та незалежність».
У коментарі Інформатору законотворець Юрчишин зазначив, що проконтролювати скільки коштів спрямовується на армію практично неможливо, оскільки вони розподіляються в «ручному» режимі пропорційно всім потребам. Отже, армії дісталося лише орієнтовно 10% – а це 3 млрд замість можливих 28,6 млрд
“Ці гроші і за логікою, і за назвою податку повинні йти за цільовим призначенням у широкому розумінні цього слова: на обороноздатність та безпеку держави, зміцнення кордонів, фінансове та медичне забезпечення військових. І першим пріоритетом має бути підтримка та вдосконалення озброєння та приведення його до стандартів НАТО. Другим пунктом є питання соцпакету армійців, зокрема ліквідація затримки заробітних плат, виплата відрядних, премій. Та й програма забезпечення військових житлом існує, тому цілком логічно, якщо вона просуватиметься з військового збору. Але оскільки спецфонду немає, наприклад, як дорожнього, який акумулював кошти виключно на забезпечення армії, мільярди, отримані з податку, пішли в невідомому напрямку. І це в той час, як в Україні йде війна. Тому це питання необхідно законодавчо врегулювати та направити надходження від військового збору до спеціального цільового фонду, який повністю використовуватиметься для потреб оборони», - каже Ярослав Юрчишин..
А громадяни теж хочуть знати, що саме зробили для армії за їхні кревні, адже влада, називаючи цей збір військовим, чітко дала зрозуміти суспільству, що ці кошти будуть йти саме на військові потреби. Але виявляється, і тут все нечисто. Адже одна річ – віддавати кошти на закупівлю якісних бронежилетів та спорядження, щоб рятувати воїнів від куль снайперів, інша – закатати їх до асфальту чи придбати новенькі комп'ютери для чиновників.
«Збільшення бюджету ЗСУ можливе щонайменше на 25 млрд грн. Звичайно, це не означає, що не доведеться дофінансувати армію, проте гарантує, що всі кошти, які суспільство сплачує на підтримку військових, будуть використовуватися за цільовим призначенням», - каже Ярослав Юрчишин.
Проте військовий експерт Ігор Козій каже, що ситуація може змінитися лише у у разі, якщо реформувати все відомство Міноборони. Однієї законодавчої ініціативи може не вистачити.
«Оскільки оборонний бюджет розподіляється між оборонними відомствами безпеки, необхідно виділити службу зовнішньої розвідки та СБУ та зробити їх невійськовими. Тільки так можна уникнути розмивання коштів», – каже Козій.
Але зміни до Бюджетного кодексу разом із законопроектом 6566, каже Ярослав Юрчишин, будуть розглянуті вже на поточній сесії.
«Була спроба його включити до порядку денного навіть 1 лютого, але банально забракло 5 голосів. Не проголосувала, цілком очікувано, проросійська партія «ОПЗЖ» та й серед представників більшості також знайшлися ті, хто не підтримав. Сподіваюся, що у середині лютого зможемо за нього проголосувати», - сподівається Юрчишин.
З ухваленням цього законопроекту, на думку народного депутата, забезпечення армії та військових стане більш привабливим, а отже, збільшаться можливості захисту її суверенітету та територіальної цілісності. А платники податків зможуть простежити, скільки техніки модернізували та відремонтували, скільки нового озброєння закупили, скільки захисників вилікували.
Але найголовніше – українці матимуть впевненість у тому, що їхні гроші пішли на підтримку захисників держави, а не на забаганки чиновників.
Раніше Інформатор писав про новий податок на доходи українців: коли запровадять і за що доведеться платити
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.