Що таке "Залізний купол" і чому Ізраїль не хоче передавати його Україні

Читать на русском

Вартість однієї батареї системи "Залізний купол" становить не менше 50 мільйонів доларів

Читать на русском
Що таке "Залізний купол" і чому Ізраїль не хоче передавати його Україні

Вартість однієї батареї системи "Залізний купол" становить не менше 50 мільйонів доларів

Посол України в Тель-Авіві Євген Корнійчук заявив, що його країна хоче купити в Ізраїлі систему ПРО "Залізний купол". Але Ізраїль не готовий продати цю систему ПРО. Щоправда, готовий запропонувати щось натомість.

Інформатор вирішив розібратися, що таке "Залізний купол", чи так гостро він необхідний Україні та чому Ізраїль не хоче передавати нам зброю.

 

У чому суть справи

Як повідомляє газета The Jerusalem Post 7 червня на пресконференції у Тель-Авіві, Євген Корнійчук сказав, що Київ хоче придбати в Ізраїлю протиракетну систему оборони "Залізний купол". Важливо наголосити, що Україна хоче купити ПРО, а не отримати його у подарунок.

"Нам потрібна допомога Ізраїлю, нам потрібна військово-технічна підтримка. Нам потрібна "Залізний купол", яка дозволить врятувати наших жінок і дітей від російського бомбардування. США не виступає проти продажу. Ми хочемо його купити, а не отримати в подарунок," - сказав Євген Корнійчук.

Крім того, Україна хоче підписати договір про передачу протитанкової керованої ракетної системи Spike SR із Німеччини в Україну. Ця ракетна система вироблена ізраїльською компанією Rafael Advanced Defense Systems, тією самою, що створила і "Залізний купол".

Протитанковий ракетний комплекс Spike-SR
Протитанковий ракетний комплекс Spike-SR

"Минулого тижня, наскільки я знаю точно, американці дали дозвіл на перекидання протитанкових ракет з Німеччини в Україну, але Ізраїль сказав "ні"... Я хочу, щоб уряд Ізраїлю вийшов із зони комфорту і повернувся до реальності", — сказав посол.

Що таке "Залізний купол"

"Залізний купол" — це тактична система ПРО, призначена для захисту від некерованих тактичних ракет із дальністю польоту від 4 до 70 кілометрів. Кожна батарея може захищати територію площею 150 кв. Перша батарея стала на бойове чергування в Ізраїлі у березні 2011 року.

 

Протягом десяти років, які Армія оборони Ізраїлю використовує цю систему ПРО, у країні було розгорнуто 10 батарей "Залізного куполу". Одна батарея може захищати від ракетних атак місто середніх розмірів.

У травні 2021 року під час загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту із Сектору Газа по території Ізраїлю було випущено близько 3 тисяч ракет. Система "Залізний купол" змогла перехопити 85-90% з них. З фінансуванням проєкту Ізраїлю допомагають Сполучені Штати, які також придбали кілька батарей "Залізного куполу" для потреб власної армії. Вартість однієї батареї системи "Залізний купол" становить не менше 50 мільйонів доларів.

Чи зміг би "Залізний купол" повністю захистити Україну?

Важлива особливість системи "Залізний купол" — її націленість на ракети малої дальності, які випускають по Ізраїлю із сектора Газа. Як правило, це досить примітивні некеровані ракети кустарного виробництва. У періоди загострення конфлікту їх випускають по Ізраїлю у величезних кількостях, сподіваючись, що хоча б 10% ракет досягнуть своєї мети.

"Іноді люди думають, що "Залізний купол" здатний виявити і перехопити будь-що, однак він був розроблений для примітивної зброї, такої як некеровані кустарні ракети. Наприклад, він не може перехоплювати балістичні ракети, що летять з Ірану — їх мали б перехоплювати інші системи, що розробляються ізраїльтянами, такі як "Праща Давида" або "Стріла", — пояснив ще рік тому порталу Vox Жан-Лу Самаан, науковий співробітник Інституту Близького Сходу при Національному університеті Сінгапуру.

Ракета, запущена з міста Газа, контрольована палестинським рухом ХАМАС, перехоплена ізраїльською системою ПРО "Залізний купол"
Ракета, запущена з міста Газа, контрольована палестинським рухом ХАМАС, перехоплена ізраїльською системою ПРО "Залізний купол"

За перші місяці повномасштабного вторгнення росії в Україну стало очевидним, що найбільшу загрозу для розташованих далеко від фронту українських міст несуть російські крилаті ракети великої дальності, проти яких "Залізний купол" неефективний. Цей фактор неодноразово наголошували українські військові чиновники та експерти.

"Для України "Залізний купол" не може бути панацеєю. Хочете боротися проти реактивних систем залпового вогню? Вам потрібні ще ті ж ударні безпілотники, які будуть виявляти цілі і завдавати попереджувального удару. Це цілий комплекс заходів. Неможливо чимось одним закрити дірку в обороні. Насправді потрібно завдавати превентивних ударів, потрібно знищувати системи нападу ще до початку їхнього розгортання на бойових позиціях", - говорив в інтерв'ю Інформатору військовослужбовець ЦАХАЛ Вадим Фрід незадовго до початку повномасштабної війни росії з Україною.

"Залізний купол" — це дуже специфічна система озброєння. Вона добре працює виключно в ізраїльських умовах", — пояснював радник глави Офісу президента Олексій Арестович у середині травня в ефірі 24 каналу. За його словами, росія фактично оточила значну частину території України в периметрі тисяч кілометрів, якщо брати до уваги і територію Білорусі. Це означає, що ворог може вдарити з будь-якої точки, тому військовим ЗСУ потрібні сучасніші та універсальніші системи ППО.

А глава Міноборони України Олексій Рєзніков за кілька тижнів до початку російського вторгнення уточнив, що "Залізний купол" не здатний захистити стратегічні об'єкти на території України. Він нагадав, що в Ізраїлі ця система захищає країну від ракет, які повільно летять на невелику відстань і зроблені в гаражах на територіях сусідніх країн. А отже, в Україні батареї "Залізного куполу" не могли б захистити АЕС, аеродроми або інші подібні об'єкти.

Подібну заяву 1 червня зробив і президент України Володимир Зеленський, пояснюючи, що "Залізний купол" не відповідає всім потребам України. "Буде побудовано сучасну ППО. Навіть міцніше, ніж "Залізний купол". Система Ізраїлю нам не підходить, бо у нас Київський регіон — як уся держава Ізраїль, а то й більше. Нам дуже важливо побудувати сучасну, універсальну схему ППО", — заявив Зеленський, відповідаючи на запитання, чи з'явиться в Україні система ПРО за аналогією з "Залізним куполом" в Ізраїлі.

Чому Ізраїль чинить опір передачі зброї Україні

Як пояснює Jerusalem Post, проблемою для Ізраїлю є присутність російських військ у Сирії на його північному кордоні та постійна необхідність координувати з москвою свої повітряні удари там по іранських цілях.

Ізраїль не наважувався надати Україні будь-яку військову допомогу, навіть оборонну, враховуючи, що він намагався підтримувати зв'язки як з москвою, так і з Києвом, виступаючи посередником на переговорах з обома сторонами. Докладніше про ситуацію в регіоні Інформатор писав тут.

У відповідь на це заперечення Євген Корнійчук заявив, що система "Залізний купол" — це не зброя, а інструмент, який врятує життя мирних жителів.

"Я не хочу називати це зброєю, — сказав він, - Я називаю це захисним спорядженням, яке захистить наших цивільних осіб. Ви не можете вбити з ним".

Джерела Jerusalem Post кажуть, що Ізраїль навряд чи продасть “Залізний купол” Україні чи будь-якій іншій країні через міжнародні зобов'язання щодо контролю над експортним ринком оборонної продукції країни.

Не "Куполом" єдиним

За даними видання The Jerusalem Post, системи ППО David's Sling та SPYDER, які також, як і "Залізний купол", виробляються компанією Rafael Advanced Defense Systems, Україна може отримати.

Що таке "Залізний купол" і чому Ізраїль не хоче передавати його Україні 3

Ракетний комплекс "Праща Давида"

SPYDER вже купили цілу низку країн, у тому числі Чехія та Філіппіни. Мобільна система включає удосконалені ракети Python-5 та I-Derby компанії Rafael для забезпечення захисту на малій, середній та великій дальності від цілого ряду загроз, включаючи ударні літаки, крилаті ракети, безпілотні літальні апарати та дистанційне озброєння.

Що таке "Залізний купол" і чому Ізраїль не хоче передавати його Україні 4

Зенітний ракетний комплекс малої дальності SPYDER

Використовуючи електронно-оптичне корисне навантаження спостереження та бездротовий зв'язок каналом передачі даних, система може одночасно боротися з декількома загрозами на відстані до 80 км у будь-яких погодних умовах.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.